314 obserwujących
900 notek
3945k odsłon
  8324   0

Chcemy zmienić jakość polskiej polityki.Powstaje nowy think tank

Ponieważ informacja o nowym projekcie, nad którym pracuję od jakiegoś czas, rozchodzi się coraz szerzej i jestem coraz częściej o to pytany,  czas uchylić rąbka tajemnicy. Niedługo pojawi się w Polsce nowy, niezależny think tank. Taki, jakiego do tej pory nie było.

Będzie to instytucja całkowicie niezależna od partii politycznych. Wyjaśniam też od razu, że naszym celem nie jest powołanie nowej partii. Niemniej oczywiście będziemy  chcieli wpływać na politykę. Będziemy przygotowywać projekty rozmaitych rozwiązań, które uważamy za niezbędne dla Polski. 

Zaprosiłem do tego przedsięwzięcia grono bardzo zacnych osób reprezentujących bardzo różne środowiska, ale umówiliśmy się, że jeszcze nie będę ujawniał ich nazwisk.

Uważamy, że Polsce brak myślenia strategicznego, brak pogłębionej analizy, brak debaty na tematy innej niż to, co powiedział jeden, czy drugi krewki poseł. Króluje polityka sondażowa, prowadzona z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc, pozbawiona wielkich celów i strategii. Jesteśmy przekonany, że dopóki to się nie zmieni, szansa na budowę silnego, odpowiedzialnego państwa jest niewielka. W naszym przekonaniu nie doprowadzi do tego także zamiana jednego polityka na drugiego.  Potrzebna jest nam zmiana jakościowa. Potrzebne jest inne podejście do polityki i życia politycznego. My chcemy zająć się budową fundamentów pod lepszą polska politykę: przygotowaniem wartościowych projektów, ale też kształceniem nowych elit. Chcemy jednak też, by z naszych projektów korzystali obecni politycy – i rządzący i opozycja. Będziemy starali sie przekonać ich naszych rozwiązań.

Zdaję sobie prawe, że to zadanie bardzo trudne. Zadanie na lata. Ale uważamy, że najwyższy czas się tym zająć. Wiemy, że obecni politycy wcale na to nie czekają. Wiemy, że bardzo trudno jest zdobywać środki na takie przedsięwzięcia. Udało nam sie jednak zgromadzić grupę wybitnych ludzi, z których nikt nie jest działaczem partyjnym, a wszyscy mają już na swoim koncie bardzo poważne osiągnięcia. Chcemy pokazać, że można przełamać niemoc i że polskie życie publiczne może wyglądać inaczej.

P.S. Ten projekt nie jest związany z Salonem24, choć efekty pracy będe chciał tu prezentować. W sobotę wyjeżdżam na urlop, więc przepraszam - nie będę odpowiadał na komentarze. Mam nadzieję, że po wakacjach, wczesną jesienią, będę mógł podać więcej szczegółów o naszym projekcie. Pozdrawiam wszystkich. 

Lubię to! Skomentuj114 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale