0 obserwujących
167 notek
260k odsłon
  1114   0

Wrobieni w kredyt przez firmy Czarneckiego? Ciąg dalszy "Dawców kapitału"

Na początku zeszłego roku w artykułach:

 

"DAWCY KAPITAŁU"

http://www.antyegzekucja.pl/miszmasz-artykuly/banki/4174-dawcy-kapitalu-art-banki

i

"GORSET USZYTY PRZEZ BANKI" LESZKA CZARNECKIEGO

http://www.antyegzekucja.pl/miszmasz-artykuly/banki/4219-gorset-uszyty-przez-banki-leszka-czarneckiego

 

opisałem sprawę lublinianki Barbary S., która powiadomiła prokuraturę o tym, że została oszukana na znaczną kwotę. Jak twierdzi, za namową firmy Home Broker SA (HB) zdecydowała się nabyć lokal w mającym powstać hotelu 4 Kolory we Władysławowie. Pani Barbara była zapewniana przez HB, że inwestycja jest bezpieczna, gdyż nad nią "czuwa" Getin Noble Bank SA, a Home Broker jest częścią holdingu należącego do Leszka Czarneckiego (jednego z najbogatszych Polaków).

Powiedziano jej także, że jest ostatni lokal do nabycia i specjalnie dla niej może być on przytrzymany maksymalnie przez 24 godziny. Lokal ten miał przynosić zarobek, gdyż niezależnie od tego, czy hotel zostanie oddany do użytku, to czynsz dzierżawny miał być płacony od 2013r. Lublinianka nie miała czasu na poważne zastanowienie się nad propozycją. Jak później ustaliłem, wobec innych nabywców stosowano ten sam trik: rzekomo ostatni lokal. Hotel nie powstał, także czynszu lublinianka nie zobaczyła na oczy.

 

Ujawniłem wówczas, jak pracownicy HB zachęcali do kupna lokali:

Środki, które wpłacają klienci na II etap inwestycji trafiają do banku a nie do developera. Bank otworzył rachunek escrow (rachunek powierniczy). Dzięki temu jest to najbardziej bezpieczna tego typu inwestycja - gorset uszyty przez banki.

 

Przedstawiłem także tajemniczą darowiznę akcji przez inwestora (developera) o wartości 170 mln zł na rzecz funduszu inwestycyjnego CC20 oraz równie tajemniczą sprawę wierzytelności na rzecz warszawskiej spółki. Członkiem zarządu (jedynym) tej spółki jest radczyni prawna, która prowadzi także kancelarię prawną. Na swojej stronie internetowej kancelaria chwali się, że jej wiodącymi partnerami są: Getin Noble Bank SA, Home Broker SA, Open Finance SA czy Idea Bank SA. Wszystkie te podmioty są z jednej grupy, których właścicielem jest Leszek Czarnecki –napisałem.

Co istotne, na podstawie umowy przelewu wierzytelności (czerwiec 2012r.) wszystkie środki wpłacane przez nabywców lądowały na koncie Getin Noble Bank SA  jako zabezpieczenie spłaty udzielonego kredytu. To właśnie o tym koncie jako powierniczym mówili pracownicy HB, przedstawiając go jako gorset. Umowa przelewu wierzytelności sprawiła, że developer nie miał środków na budowę. 

 

Upadłość, prokuratura oraz UOKiK

Postanowieniem z dnia 19 września 2014r. sąd ogłosił upadłość dewelopera (VI GU 110/14). Na spotkaniu z inwestorami (nabywcami lokali) syndyk miał podać, że majątek upadłej spółki to około 50 mln zł, a długi to ponad 200 mln zł. Nabywcy lokali nie mają żadnych szans na uzyskanie jakichkolwiek kwot - zapewnił syndyk. Jedynie pewny może być Getin Noble Bank, gdyż jest na pierwszych dwóch miejscach  w dziale IV księgi - hipoteki (są dwie hipoteki na rzecz tego banku).

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nadzoruje obecnie śledztwo w sprawie dotyczącej doprowadzenia szeregu osób oraz podmiotów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w związku z inwestycją Hotel 4Kolory  we Władysławowie  poprzez wprowadzenie w błąd, co do zamiaru wywiązania się przez przedstawicieli spółki realizującej inwencję z zawartych przedwstępnych umów o wyodrębnienie  i przeniesienie własności lokali. Postępowanie zostało zainicjowane w październiku 2014 r. pisemnym zawiadomieniem jednego z podmiotów, który zawarł taką umowę z inwestorem w marcu 2011 roku oraz zawiadomieniem osoby prywatnej, która taką  umowę zawarła w maju 2013 roku.

Na obecnym etapie śledztwo prowadzone jest w sprawie. Realizowane są czynności, w tym z udziałem  świadków. Gromadzona i analizowana jest dokumentacja dotycząca  inwestycji 4 Kolory, w tym finansowa.

Z kolei w grudniu ubiegłego roku, Prezes UOKiK wszczął postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów przez spółkę Home Broker w Warszawie. Dotyczy ono wprowadzania konsumentów w błąd, co do możliwości nabycia apartamentu w obiekcie hotelarskim 4 Kolory we Władysławowie.

 

Kredyt w Idea Bank SA

Getin Noble Bank oraz Idea Bank stanowiły „konsorcjum banków czuwających" nad inwestycją we Władysławowie. Małżonkowie T. z Grodziska Maz., tak samo jak inni inwestorzy, zostali zachęceni przez Home Broker do inwestycji w hotel.

To miała być  tak dobra inwestycja, że małżonkowie zostali namówieni na kredyt w Idea Bank, gdyż własnych środków nie posiadali. Teoretycznie wpływy z czynszów w zupełności wystarczyłyby na obsługę kredytu, a po kilku latach mieliby majątek w postaci lokalu w hotelu. Tylko wiadomo, jak to się skończyło: czynszów nikt nie zobaczył, inwestycji nie ma, a kredyt trzeba spłacać.

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka