4 obserwujących
68 notek
18k odsłon
  141   1

Święte Krowy

Sri Mariamman Temple Singapore, AngMoKio
Sri Mariamman Temple Singapore, AngMoKio

Ponieważ ostatnio wiele osób myśli o emigracji, przygotowałem poradnik, który pozwoli uniknąć jednej z wielu pułapek, jakie czekają na nowych.

Forum może być prowadzone uczciwie lub nie.

Forum prowadzone uczciwie nie posiada tzw. świętych krów. Święta Krowa to osoba, która jest traktowana lepiej niż inni użytkownicy, co nie wynika z jej wypowiedzi na forum, tylko z innych, mniej lub bardziej niejawnych wewnętrznych układów.

Jak namierzyć Święte Krowy?

To proste i nie trzeba się logować/posiadać konta:

 1. Otwierasz Aktywne wątki. Jest to wyszukiwarkowy gotowiec, który wyszukuje te wątki na forum, które są najczęściej otwierane i komentowane. Komentarze są na ogół możliwe tylko dla zalogowanych. Nie chodzi jednak o to, aby się wypowiadać, tylko żeby poszukać tego i owego.
 2. Szukasz wątku o największej liczbie stron.
 3. Odnajdujesz użytkowników (nie moderatorów) o największej ilości wypowiedzi. Wynotuj ich sobie. Nazwę takiego przykładowego użytkownika Iksiński. To niekoniecznie musi być mężczyzna, zresztą często trudno jest ocenić płeć. Fora internetowe były gender, zanim jeszcze sformułowano tę doktrynę.
 4. Szukasz wątku Banici. Jest w większości forów, bo moderatorzy uznają, że publiczne egzekucje mają siłę odstraszania. Najprawdopodobniej znajdziesz go w dziale Moderacja.  W tym wątku (może się nazywać inaczej) moderatorzy wymieniają zbanowanych oraz długość kary i przewinę. Czytanie uzasadnień sobie daruj. Nie o to chodzi.
 5. W wątku Banici szukasz występowania uczestników z punktu 3. Robisz to tak:
  1. Wpisujesz w rubrykę Szukaj słów kluczowych: Iksiński Banici (aby dowiedzieć się, czy dany osobnik był kiedykolwiek banowany); oczywiście zamiast "Iksiński" wstawiasz osobników, których wynotowałeś w p. 3;
  2. Wpisujesz w rubrykę: Przeszukaj działy: Moderacja;
  3. pozostałe pola pozostawiasz bez zmian i klikasz Szukaj;
  4. jeżeli w wątku Banici Iksiński nie występuje, podkreślasz go w tym miejscu, gdzie wynotowałeś najczęstszych wypowiadaczy.
  5. Powtarzasz działanie dla kolejnych użytkowników odnalezionych w p.3.
 6.  Z kolei sprawdzasz zachowanie podkreślonych użytkowników. W tym celu otwierasz szukanie i wpisujesz:
  1. Wpisujesz w rubrykę: Szukaj słów kluczowych: dur* (aby odnaleźć słowa powszechnie uważane za obraźliwe);
  2. Wpisujesz w rubrykę: Szukaj autora: Iksiński (nazwa użytkownika, którego podejrzewasz o bycie sam-wiesz-kim);
  3. Pozostałe ustawienia pozostawiasz bez zmian i klikasz Szukaj;
  4. Powtarzasz to wyszukiwanie dla innych zwrotów w rodzaju głup*, idiot* itd.
  5. W ten sam sposób testujesz zachowanie się na forum innych użytkowników, znalezionych w p. 5.

Pod koniec tej operacji będziesz posiadał grupę użytkowników forum, którzy często się wypowiadają, bluzgają na innych i nigdy nie są karane banem. To właśnie Święte Krowy forumowe.

Nie znalazłeś? Ciesz się. To dobre forum, gdzie możesz się wypowiadać zgodnie z oficjalnym Regulaminem. Moderatorzy są czujni i wyłapią wszelkich drani.

Podstawy teoretyczne

Możesz mieć wątpliwości, czy osoby odnalezione na podstawie tej procedury same używają inwektyw pod adresem innych członków forum, czy też są one używane wobec nich. Wyzbądź takich skrupułów. Moderatorzy kasują wszelkie inwektywy poza tymi, które są wyprodukowane przez Święte Krowy.

Innymi słowy: to moderatorzy forum sami zadbają o to, aby poprzez wspomniane wyszukiwanie zostały namierzone tylko Święte Krowy.

Co dalej?

Namierzyłeś zatem Święte Krowy, które piszą dużo, obrażają współużytkowników i nigdy nie są za to banowane.

Jeżeli odpowiada ci zachowanie takich osób oraz ich poglądy, to możesz przystąpić do forum, ciesząc się z góry, że będziesz miał święte patronki (?), które pozostając poza zasięgiem moderatorów, będą cię wspomagać w twojej misji.

Jeżeli zaś nie odpowiada ci sposób wypowiedzi oraz poglądy Świętych Krów lub w ogóle odrzuca cię możliwość istnienia takich osób na forum, to do niego nie przystępujesz.

Chyba, że przypadkiem jesteś masochistą. Wtedy owszem. Mam na myśli to, że moderatorzy mogą cię złapać za jaja i sprawić, że lizanie butów Świętej Krowy stanie się dla ciebie zaszczytem, pragnieniem i ostatecznym wyborem moralnym.

Czemu forum hoduje Święte Krowy

Istnienie tych wewnętrznych układów nie wynika z jakiegoś straszliwego spisku. Forum musi z czegoś opłacać rachunki, czyli zbiera clickbajty z reklam. Osoby, które napędzają dyskusję to właśnie takie clickbajtodajne krowy.

Większość osób uczestniczących w forach ma coś takiego w sobie, co je napędza do prezentowania swoich opinii i przekonywania do nich wszystkich innych. Święta Krowa działa na nich od razu, zwłaszcza jeżeli ma mało zasadne (a nawet wręcz głupie) poglądy. Uczestnik forum bierze się za przekonywanie jej, ale Święta Krowa, jak każda inna krowa nie zamierza zmienić zdania dlatego tylko, że ktoś ma rację. Przecież ona wie lepiej i potrafi tą swoją wiedzę odpowiednio obelżywie wykrzyczeć. Święta Krowa czasem podejrzewa, że nawet moderatorzy, którzy jej bronią, w rzeczywistości nią gardzą, ale woli się nad tym nie zastanawiać zbyt wnikliwie.

Święta Krowa nie musi być zatem inteligentna. Wystarczy żeby była pyskata i nie do ruszenia. Uzależnieni od przekonywania innych będą ją kompulsywnie atakować, a clickbajty zasilą fundusz forum.

Widzisz więc, że nie ma tu jakiś tajnych lub tajemniczych układów. To tylko interes. Taka protokooperacja. Właściciele forum zyskują z reklam, Święte Krowy pastwią się nad innymi, uzależnieni przekonywacze mają do kogo nawijać, a moderatorzy śmieją się w kułak.

Jeżeli to wszystkim wystarcza, to po co się wtrącać. Że komuś czasem puszczają nerwy? Że ktoś ma złudzenia co do jakiejś misji forum?

No to jego problem!

P.S.

Przypuśćmy, że jesteś członkiem jakiegoś forum i po zastosowaniu powyższej receptury, z bólem stwierdziłeś, że to nie jest uczciwe forum. Jeżeli chcesz, to możesz tę analizę tam opublikować. Napisz w komentarzu, jak długo wisiała i na ile dostałeś bana.

Tagi: #Salon24

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale