Szpargały
Świat przedwojenny przeobraża się na naszych oczach w legendę, dla jednych przetkaną światłem i barwą, dla innych – wrażliwych na propagandę – pełną cieni. Edward hrabia Raczyński, 1991
9 obserwujących
91 notek
22k odsłony
302 odsłony

Stocznia Gdynia S.A.

Wykop Skomentuj14

    Stocznia morska w Gdyni powstała w 1922 r. W 1927 r. przekształciła się w spółkę akcyjną Stocznia Gdyńska SA. Pierwsze wodowanie zaprojektowanej i zrealizowanej jednostki miało miejsce w 1931 r. W 1939 r. wodowano pierwszy statek pełnomorski. W czasie wojny budowano w niej okręty podwodne. W 1950 r. nadano jej nową nazwę, „Stocznia im. Komuny Paryskiej”. 17 grudnia 1970 r. załoga stoczni idąca do pracy po strajku została ostrzelana z broni maszynowej przez wojsko i milicję.

    29 listopada 1991 r. przekształcono przedsiębiorstwo państwowe w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa „Stocznia Gdynia S.A.” W 1993 r. zdecydowano o restrukturyzacji zadłużenia Stoczni, w wyniku czego właścicielami jej akcji stały się banki, a następnie Stoczniowy Fundusz Inwestycyjny. 6 listopada 2008 r. Komisja Europejska wydała decyzję w sprawie stoczni w Gdyni i Szczecinie, uznając udzieloną im przez polski rząd pomoc publiczną za nielegalną. Zgodnie z planem uzgodnionym z Komisją, podzielony na części majątek stoczni Gdynia i Szczecin miał zostać sprzedany w przetargach, a załoga – zwolniona. Ostatnie wodowanie miało miejsce 25 kwietnia 2009 r., zaś zwolnienie pracowników przeprowadzono z końcem maja 2009 r.

    Inwestorem w firmie Polskie Stocznie, która miała zostać właścicielem majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie planował zostać katarski fundusz QInvest. Spółka Polskie Stocznie została zarejestrowana przez warszawski sąd 21 lipca 2009 r. Jej kapitał zakładowy wynosił 100 000 zł.

    Pieniądze za zakup Stoczni nigdy nie wpłynęły. Obecnie jej tereny wykorzystywane są przez Stocznię Nauta, Stocznię Crist, Stocznię Remontową Vistal i inne firmy produkcyjne oraz przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną.

image

Odcinek zbiorowy akcji imiennej Stoczni Gdynia S.A. z 1995 r. o łącznej wartości nominalnej 90 zł z 1 sierpnia 1995 r.


Źródła:

www.bpnt.eu/pl/oferta/tereny-inwestycyjne

www.wikipedia.pl

Zapraszam na kolejne notki w każdy poniedziałek i czwartek o 20.00

Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka