24 obserwujących
81 notek
99k odsłon
  6192   1

Panie prezydencie Duda, czy pan chce ataku rosyjskiego na Polskę?

AFP
AFP

Wspólny front NATO przeciwko Rosji został złamany po tym, jak Pentagon odrzucił "niespodziewany" plan Polski dotyczący przekazania USA odrzutowców bojowych, aby mogły one zostać dostarczone na Ukrainę.

Wczoraj wieczorem Warszawa ogłosiła, że oddaje 28 radzieckich myśliwców Mig-29 "do dyspozycji" USA i jest gotowa wysłać je do bazy amerykańskich sił powietrznych w Niemczech, co wywołało radość niektórych ukraińskich komentatorów.

John Kirby, rzecznik Pentagonu, powiedział, że wywołało to niepokojącą perspektywę odlotu samolotów wojennych z bazy NATO "w przestrzeń powietrzną, o którą toczy się spór z Rosją nad Ukrainą".

"Będziemy nadal konsultować się z Polską i naszymi sojusznikami z NATO w tej sprawie i w związku z trudnymi wyzwaniami logistycznymi, jakie się z tym wiążą, ale nie sądzimy, by propozycja Polski była możliwa do utrzymania".

Polskie ministerstwo spraw zagranicznych powiedziało wcześniej, że odrzutowce zostaną przekazane "do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki", dodając: "Polski rząd zwraca się również do innych sojuszników z NATO, posiadaczy odrzutowców MiG-29, o podjęcie podobnych działań".

"Zawsze podkreślaliśmy, że Polska nie jest częścią tej wojny, NATO nie jest częścią tej wojny i dlatego wszelkie decyzje dotyczące dostaw broni ofensywnej powinny być podejmowane jednomyślnie przez cały sojusz".

 "Dlatego jesteśmy gotowi przekazać całą naszą flotę myśliwców do [amerykańskiej bazy lotniczej] w Ramstein, ale nie jesteśmy gotowi wykonać żadnych ruchów na własną rękę".

Polskie oświadczenie zostało wydane kilka godzin po tym, jak Ben Wallace, sekretarz obrony, ostrzegł, że Rosja może zaatakować Polskę, jeśli ta przekaże swoje samoloty bezpośrednio Ukrainie

Ben Wallace, sekretarz obrony, powiedział, że Wielka Brytania i NATO będą wspierać Polskę, niezależnie od tego, czy zdecyduje się ona przekazać Ukrainie myśliwce MiG-29, ostrzegając, że w rezultacie Rosja może zaatakować ten kraj.

Stany Zjednoczone wezwały Polskę do przekazania ukraińskim pilotom samolotów z czasów sowieckich, oferując jednocześnie dostarczenie zastępczych amerykańskich odrzutowców.

Wallace ostrzegł, że "cios" spadnie na naród polski, jeśli kraj zrealizuje umowę, dodając, że jest to "naprawdę wielka odpowiedzialność" na barkach Andrzeja Dudy, prezydenta Polski.

CNN, BBC, CBS News

P.S. Jutro dalszy ciag po spotkaniach wiceprezydent Harris z premierem Morawieckim i prezydentem Dudą.

Reuters

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris spotyka się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą w obliczu nieporozumień z krajem Europy Wschodniej w sprawie uzbrojenia Ukrainy w samoloty bojowe do walki z inwazją Rosji.

https://youtu.be/T42N5YmkRQQ


Lubię to! Skomentuj41 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale