Blog
Dywersja w świecie popkultury
Krzysztof Bosak
Krzysztof Bosak Poseł na Sejm V kadencji. Współtworzy Stow. Marsz Niepodległości i Ruch Narodowy
25 obserwujących 57 notek 189959 odsłon
Krzysztof Bosak, 21 maja 2013 r.

Premier Czech Peter Neczas o euro i o UE (cytaty)

"Nie określamy daty przyjęcia euro bo nie może być gorszej sytuacji dla państwa, niż wyznaczenie sztywnego terminu i jego niedotrzymanie. Wejście do strefy euro ma sens tylko wtedy, jeśli będzie to korzystne. W tej chwili dla naszej gospodarki lepsze jest pozostanie przy koronie.

Ponadto musielibyśmy przeprowadzić ponownie referendum, bo ostatni raz pytaliśmy o to obywateli w 2003 r. A tamtej strefy euro już nie ma. Zasada, że państwa wzajemnie nie ręczą za swoje długi się zdezaktualizowała. Dzisiaj przyjęcie euro oznacza przecież przystąpienie do Europejskiego Mechanizmu Stabilności. (....) Nie życzę sobie by czeski podatnik płacił za nieodpowiedzialności innych krajów Unii.

W ostatnim czasie integracja europejska stała się bardziej projektem biurokratyczno-politycznych elit niż neutralnym procesem, którym żyją zwykli obywatele. Najważniejszym celem Unii powinno być pobudzenie gospodarki, które rozumiem jako zwiększenie jej konkurencyjności.

Wizja zunifikowanej Europy będzie odpychać od Unii i powodować tendencje odśrodkowe. To tak jak z jednym rozmiarem garnituru, który przecież nie będzie pasować na każdego. Nacisk na coraz większą unifikację i centralizację doprowadzi w rezultacie do rozłamu. Jedynym momentem pozwalającym Unii przetrwać, która będzie miała 28, a z czasem i więcej członków, jest "elastyczna geometria". (...) Konieczność spełniania wspólnych standardów społecznych, socjalnych czy podatkowych podważa konkurencyjność w Europie. Zagraża to różnorodności Unii, która jest przecież jej bogactwem, a nie mankamentem."

(cytaty z wywiadu dla Gazety Wyborczej z 18-19 maja 2013 r.)

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Ostatnio rzadko na s24, częściej na facebooku, gdzie prowadzę Krzysztof Bosak | MIKROBLOG
image
Wypromuj również swoją stronę

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @PYZOL Sam się staram go uczyć, do czego mocno motywuje mnie obserwowanie starszych i bardziej...
  • @ALLODIAL Nie przypadkiem tak napisałem bo sam mam w tej sprawie złożone i niejednoznaczne...
  • @SZPILKA Nie wiem jaką dokładnie wypowiedź JPII ma Pani na myśli, ale zapewniam że staram...

Tematy w dziale