Blog
Dywersja w świecie popkultury
Krzysztof Bosak
Krzysztof Bosak Poseł na Sejm V kadencji. Współtworzy Stow. Marsz Niepodległości i Ruch Narodowy
25 obserwujących 57 notek 190039 odsłon
Krzysztof Bosak, 24 maja 2013 r.

Czeski politolog o czeskich mitach w debacie o UE

Wbrew medialnym stereotypom to właśnie eurosceptycy i narodowcy najlepiej się orientują w tym co się dzieje w Europie. Nas to po prostu interesuje. Wpisując się więc w ten trend polecam kilka myśli od naszych czeskich sąsiadów. Jiří Hanuš, historyk z Uniwersytetu Masaryka, napisał w 2012 r. tekst pt. "Sześć przesądów na temat Unii Europejskiej szerzonych w Czechach". Oto fragmenty:

"To bardzo dziwne, ale w wielu środowiskach intelektualnych Czech za przejaw „braku wychowania“ uchodzi krytykowanie pewnych aspektów Unii Europejskiej, czy obecnego kształtu procesów integracji europejskiej. Jest to tym ciekawsze, że ma miejsce w czasie, gdy – niestety – sprawdzają sie niektóre „eurosceptyczne“ argumenty z przeszłości, zwłaszcza w kwestii unii walutowej. Ewentualna krytyka wywołuje paniczny strach i prowadzi do zajmowania skrajnych stanowisk, które uniemożliwiają racjonalną debatę. (...) Mamy prawo pytać, jaka Europa powstaje przy naszym udziale i czy ten lub inny aspekt zjednoczenia jest właściwy i korzystny dla nas jako obywateli Republiki Czeskiej. (...)

Traktat Lizboński i podobne mu działania najwyraźniej wyznaczają granicę, w tym sensie, że są być może ostatnią ideologiczną próbą pogłębienia procesu integracji, który już bardziej nie da się pogłębić ze względu na brak wewnętrznych mechanizmów jego akceptacji w państwach członkowskich. (...) Stopniowe ograniczanie państw narodowych i ich demokratycznych instytucji, centralizacja i problematyczny ideał jedności niszczą koniec końców same zasady, w oparciu o które powstawała UE."

Polecam całość, świetny tekst:

http://www.forum-pl-cz.com/index.php/polska-i-czechy-w-ue/22-jiri-hanus-szesc-przesadow-na-temat-unii-europejskiej-szerzonych-w-czechach


PS
Na UW po raz kolejny przerażone władze wycofały zgodę na debatę z udziałem tym razem już jednego tylko przedstawiciela RN.
 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Ostatnio rzadko na s24, częściej na facebooku, gdzie prowadzę Krzysztof Bosak | MIKROBLOG
image
Wypromuj również swoją stronę

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @PYZOL Sam się staram go uczyć, do czego mocno motywuje mnie obserwowanie starszych i bardziej...
  • @ALLODIAL Nie przypadkiem tak napisałem bo sam mam w tej sprawie złożone i niejednoznaczne...
  • @SZPILKA Nie wiem jaką dokładnie wypowiedź JPII ma Pani na myśli, ale zapewniam że staram...

Tematy w dziale