Blog
Dywersja w świecie popkultury
Krzysztof Bosak
Krzysztof Bosak Poseł na Sejm V kadencji. Współtworzy Stow. Marsz Niepodległości i Ruch Narodowy
25 obserwujących 57 notek 189971 odsłon
Krzysztof Bosak, 25 lipca 2013 r.

Minister Rostowski likwiduje niezależny nadzór bankowy!

Chciałbym napisać coś dobrego, lekkiego, ale niestety znów muszę o sprawach skomplikowanych i przykrych: dziś rano poszła zapowiedź, że rząd będzie zmierzał do likwidacji samodzielnego nadzoru nad sektorem bankowym. Co najgorsze - informacja ta przeszła, jak na razie, bez echa!!
 
Oczywiście oni tego tak nie nazwali, ale poranna depesza PAP właśnie to oznacza w praktyce (http://www.bankier.pl/wiadomosc/To-koniec-rekomendacji-KNF-2898100.html) - wynika z niej, że Minister Finansów chce zabrać Komisji Nadzoru Finansowego uprawnienia do wydawania rekomendacji. A jest to najważniejsze narzędzie, którego muszą słuchać obecnie wszystkie banki w Polsce. 
 
BEZ TEGO NARZĘDZIA KNF POZOSTANIE WYDMUSZKĄ.
 
Jeżeli nie KNF to kto będzie określał ramy działania banków w Polsce?
 
Nowopowołane ciało o nazwie "Rada ds. Ryzyka Systemowego". Oto przyszły skład:
 
✓ premier
✓ minister finansów
✓ jakiś inny urzędnik z MF
✓ prezes NBP
✓ inny członek zarządu NBP
✓ prezes BFG (wybierany przez przedstawicieli NBP i MF)
✓ przewodniczący - już pozbawionej uprawnień - KNF 
 
Widać wyraźnie, że skład jest tak dobrany, żeby Rada ta była de facto pod kontrolą rządu. Obecnie skład KNF też jest w sporym stopniu polityczny, natomiast Przewodniczący KNF to funkcja kadencyjna. Ma więc pewną niezależność.
 
Jak oni to uzasadniają? 
 
Po pierwsze tym, że rekomendacje KNF mają charakter "makroekonomiczny" i po drugie rekomendacjami MFW i UE. 
 
Pierwsze uzasadnienie może wskazywać na to, że rząd chce mieć większy wpływ na politykę kredytową banków, aby próbować sztucznie "nakręcać" koniunkturę, zamiast dbać o stabilność całego systemu (co KNF robiła dobrze). Drugie uzasadnienie jest moim zdaniem fałszywe - struktury międzynarodowe oczekują, że będziemy kłaść nacisk na tzw. makronadzór, ale po pierwsze wcale nie koniecznie w ten sposób, a po drugie dobrze oceniają jakość naszego nadzoru, szczególnie na tle pogrążonych w kryzysie państw!!
 
Kto na tym zyska?
 
Osłabiony i kompetencyjnie rozmyty nadzór nad rynkiem finansowym to prezent dla banków, które nie lubią gdy się ogranicza im pole manewru. Krótkoterminowo może też zyskać rząd, bo dostanie do ręki "nowe zabawki". W długiej perspektywy na tego typu eksperymentach mogą stracić wszyscy.
 
Jaki jest znaczenie tej sprawy?
 
Dziesięć razy ważniejsze niż likwidacja progu ostrożnościowego w ustawie o finansach publicznych, o czym od kilu dni wszyscy dyskutują! Tylko że to jest sprawa trudniejsza, więc dziennikarze nie wiedzą jak o tym mówić....

 

EDIT:

Serwis Forsal publikuje bardzo ciekawą wypowiedź biura prasowego NBP, który jako autor ustawy dystansuje się do ograniczania kompetencji KNF: "Wyjściowy projekt ustawy był przygotowywany przez NBP, ale nie jest on identyczny z opublikowanym przez Rządowe Centrum Legislacyjne. Intencją NBP nie było odbieranie KNF prawa do wydawania rekomendacji"(źródło: http://forsal.pl/artykuly/720950,knf-nowa-ustawa-nowe-kompetencje-uprawnienia-rekomendacje.html). Robi się ciekawie.

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Ostatnio rzadko na s24, częściej na facebooku, gdzie prowadzę Krzysztof Bosak | MIKROBLOG
image
Wypromuj również swoją stronę

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @PYZOL Sam się staram go uczyć, do czego mocno motywuje mnie obserwowanie starszych i bardziej...
  • @ALLODIAL Nie przypadkiem tak napisałem bo sam mam w tej sprawie złożone i niejednoznaczne...
  • @SZPILKA Nie wiem jaką dokładnie wypowiedź JPII ma Pani na myśli, ale zapewniam że staram...

Tematy w dziale