Krajowa Sekcja Nauki NSZZ Solidarność Krajowa Sekcja Nauki NSZZ Solidarność
345
BLOG

KSN: nie dla finansowania uczelni prywatnych ze środków publiczn

Krajowa Sekcja Nauki NSZZ Solidarność Krajowa Sekcja Nauki NSZZ Solidarność Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 11

 Oświadczenie Krajowej Sekcji NaukiNSZZ „Solidarność”

 w sprawie orzeczeniaTrybunału Konstytucyjnego kwestionującego przepisy dotyczące finansowania niepublicznych szkół wyższych

W dniu 10 grudnia 2013 roku Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepisy nakazujące uregulowanie w rozporządzeniu warunków uzyskania dotacji z budżetu państwa przez szkoły niepubliczne. Zdaniem pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego (w tym dwu zatrudnionych w przeszłości lub obecnie w niepublicznych szkołach wyższych) materia ta na mocy art. 70 ust. 3 zdanie trzecie Konstytucji wymaga wydania ustawy. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego otwiera drogę do subsydiów publicznych dla uczelni prywatnych na zadania związane z kształceniem studentów studiów stacjonarnych.  

Pragnę przypomnieć stanowisko Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność” sformułowane 21 czerwca 2012 roku: „… jedynie nieliczna grupa polskich uczelni wyższych mieści się wśród najlepszych uczelni świata. W klasyfikacji madryckiego Webometrics znajdujemy w pierwszej pięćsetce dwie uczelnie krakowskie (UJ i AGH), dwie warszawskie (UW i PW) i jedną poznańską (UAM), w takiej właśnie kolejności. Zupełnie inaczej przedstawia się pozycja Polski wśród 500 najsłabszych uczelni. W roku 2012 Webometrics klasyfikuje 20365 jednostek. Jedna z polskich uczelni niepublicznych zajmuje miejsce 20309, a w ostatniej setce jest ich siedem. Jeden uniwersytecki wydział - Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (miejsce 1900) - wypada w tej klasyfikacji lepiej od wszystkich polskich uczelni niepublicznych.   ...

Tylko uczelnie publiczne reprezentują poziom międzynarodowy i tylko one w przewidywalnej perspektywie czasowej mogą prowadzić działalność dydaktyczną i badawczą na poziomie międzynarodowym. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego powinno … wydawać publiczne pieniądze w najbardziej efektywny sposób w sektorze wyższych szkół publicznych.”

Nakłady publiczne w Polsce na szkolnictwo wyższe należą do najniższych w Unii Europejskiej.   Pragnę wyrazić nadzieję, w imieniu blisko 20 tysięcy członków NSZZ „Solidarność” i milczącej większości ogółu pracowników uczelni, że nowe uregulowania ustawowe – zgodne z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego – nie pozwolą na marnotrawienie środków publicznych.  Dotacje wymienione w art. 94 ust. 5 prawa o szkolnictwie wyższym  nie powinny być – zdaniem KSNNSZZ „Solidarność” – dostępne dla uczelni niepublicznych. 

Przewodniczący KSN NSZZ „Solidarność”

prof. Edward Malec

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie