Krajowa Sekcja Nauki NSZZ Solidarność Krajowa Sekcja Nauki NSZZ Solidarność
458
BLOG

Andrzej Duda odpowiada na pytania KSN NSZZ "Solidarność"

Krajowa Sekcja Nauki NSZZ Solidarność Krajowa Sekcja Nauki NSZZ Solidarność Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Z listu Przewodniczacego KSN NSZZ "Solidarność"  Bogusława Dołęgi do członków KSN:

"Decyzją Prezydium KSN w dniu 18 maja zostały skierowane na adresy sztabów wyborczych kandydatów na Urząd Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Bronisława Komorowskiego listy zawierające prośbę o udzielenie odpowiedzi na przygotowany zestaw pytań. Pytania zostały opracowane przez Prezydium i według nas są istotne dla naszego środowiska. Wczoraj ze sztabu wyborczego Andrzeja Dudy otrzymaliśmy odpowiedzi, które załączam. Ciągle czekamy na odpowiedzi ze sztabu wyborczego Bronisława Komorowskiego i jeżeli tylko je otrzymamy przed ciszą wyborczą prześlemy je do Państwa."

 

 

 

 

Przewodniczący KSN NSZZ „Solidarność
Doktor Bogusław Dołęga

Szanowny Panie Przewodniczący,
Kwestie poruszane w liście wymagają długiej i dobrze umotywowanej odpowiedzi. Żałuję, że w tej fazie kampanii nie jestem w stanie poświecić im tyle uwagi, na ile zasługują. Proszę w związku z tym wybaczyć zwięzłość odpowiedzi.


1. Podstawowym ograniczeniem dla rozwoju szkolnictwa wyższego i badań w Polsce są niewystarczające nakłady finansowe. Czy podziela Pan tę opinię? Jeśli tak, to jakie działania i w jakim przedziale czasu byłby Pan skłonny podjąć, aby zrealizować wzrost nakładów z budżetu państwa na szkolnictwo do 2% PKB, a na naukę co najmniej 1% PKB, aby osiągnąć łączny poziom inwestycji publicznych i prywatnych w sektorze B+R na poziomie 3% PKB zadeklarowanym w Strategii Europa 2020?
Odpowiadam: należy dążyć do osiągnięcia celów deklarowanych w Strategii Europa 2020. Uważam, że jest to jeden z elementów wyjścia z pułapki w jakiej znalazła się polska gospodarka - mało innowacyjna, odtwórcza i zmuszona do zapożyczania gotowych wzorów i rozwiązań technologicznych.
2. Czy zdaniem Pana uczelnie niepubliczne powinny otrzymywać dotację dydaktyczną z budżetu państwa?
Odpowiadam: w obecnym stanie rzeczy musiałoby to prowadzić do zmniejszenia finansowania uczelni publicznych. Jestem temu przeciwny. Sądzę natomiast, że należy znaleźć stabilne i komplementarne miejsce dla uczelni niepublicznych w polskim systemie szkolnictwa wyższego.
3. Jaki jest Pana pogląd na opinię doradcy obecnego Prezydenta prof. Macieja Żylicza, wyrażoną na posiedzeniu Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego 12 marca 2015 r., o potrzebie likwidacji pewnej liczby uczelni publicznych oraz o Jego wypowiedzi: „Nie stać nas też na bezpłatne szkolnictwo wyższe, a jeśli konstytucja na to nie pozwala to należy ją zmienić”?
Odpowiadam: jestem zdecydowanie przeciw rozwiązaniom proponowanym przez profesora Żylicza. Nie zgadzam się z jego poglądami.
4. Jaki jest Pana pogląd na temat prywatyzacji uczelni publicznych?
Odpowiadam: jestem zdecydowanie przeciw.
5. Jakie zdaniem Pana zmiany należy wprowadzić do systemu nauki i szkolnictwa wyższego, aby poprawić współdziałanie środowiska naukowego z otoczeniem gospodarczym i społecznym, prowadzące do przyspieszonego rozwoju kraju.
Odpowiadam: to trudne pytanie, wymagające długiej odpowiedzi. Wiem, że trwa dyskusja na ten temat. Wiem też, że nie ma konsensusu co do konkretnych rozwiązań. Potrzebne jest odwołanie się zarówno do środowisk polskich przemysłowców jak i naukowych.
6. Jakie, zdaniem Pana należy wprowadzić mechanizmy zachęcające przedsiębiorców do inwestowania w działalność badawczo-rozwojową krajowych uczelni i Instytutów Badawczych oraz do wdrażania opracowanych przez nie innowacji?
Odpowiadam: na pewno potrzebne są bodźce fiskalne. Potrzebne są też inne działania. Ale to jest trudna kwestia i liczę na pomoc, także środowiska KSN, w znajdowaniu rozwiązań.
7. Podczas ostatniej nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, pracownicy uczelni zostali pozbawieni prawa do zawierania ponadzakładowych układów zbiorowych pracy. Czy działania te były właściwe? Jeśli tak to proszę podać uzasadnienie tego stwierdzenia. Jeśli zaś nie, czy podejmie Pan inicjatywę ustawodawczą przywrócenia tego prawa dla pracowników uczelni publicznych?
Odpowiadam: jestem zdecydowanie za przywróceniu środowisku akademickiemu prawa do zawierania ponadzakładowych układów zbiorowych pracy. Podejmę stosowna inicjatywą ustawodawczą. 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie