Blog
From Lublin with love
lubelak
lubelak Komentuję Polskę z Lublina
0 obserwujących 64 notki 30105 odsłon
lubelak, 7 grudnia 2016 r.

Legia Warszawa – geneza sukcesu

1307 15 0 A A A
Zdjęcie własne
Zdjęcie własne

No i stało się. Legia Warszawa z 3 miejsca w najtrudniejszej grupie tej edycji Ligi Mistrzów awansuje do Ligi Europy. Awans do tych prestiżowych rozgrywek nie przyszedł jednak łatwo. Dalsza gra w Lidze Europy musi być postrzegana jako sukces. Gdyby Legia trafiła np. do grupy z Monaco, byłaby w stanie powalczyć o awans do fazy pucharowej LM. Klub przeszedł jednak długą drogę, nim mógł zagrać z najlepszymi na świecie.

Solidny fundament

Jak w każdej dziedzinie życia solidna podstawa pozwala budować wyżej i trwalej. W przypadku domu będą to fundamenty, w przypadku języka obcego podstawy gramatyki a w przypadku sportu najprostsze zagrania. Co jest jednak podstawą budowania klubu piłkarskiego? W oczywisty sposób jest to jego poziom sportowy, za ten jednak odpowiada zarządzanie klubem i to właśnie w strategii rozwoju należy upatrywać fundamentu sukcesów Legii.

Składowe sukcesu

Strategia na której Legia oparła swój sukces jest długofalowa i składa się z kilku istotnych filarów. Oczywiście podstawą każdego przedsięwzięcia jest jego finansowanie. W ostatnie 3 lata warszawski klub podwoił swoje przychody (do 120 mln zł) i daleko wyprzedza inne najlepiej zarabiające kluby w Polsce (drugi Lech ma przychody na poziomie 78 mln). Wzrost dochodów wiąże się z innymi gałęziami tej strategii. Wielce istotnym było podniesienie poziomu sportowego. 3 tytuły mistrza Polski, 3 Puchary Polski, regularna gra w Lidze Europy i w końcu awans do Ligi Mistrzów przyczyniły się do wzrostu popularności klubu, co nie oszukujmy się miało przełożenie na finanse. Popularność klubu wzięła się także z mądrze zorganizowanej kampanii wizerunkowej. Legia wróciła do podkreślania swoich związków ze stolicą oraz rozpoczęła program współpracy z lokalnymi władzami.

Kolejne sukcesy i dobry PR przyciągają sponsorów, którzy chcą się grzać w blasku zwycięstw klubu oraz jego dobrej prasy. Sukcesem zarządu było pozyskanie Fortuny jako sponsora głównego. Stałe i trwałe umowy, jak ta podpisana ostatnio na 3 lata gwarantują klubowi stały dopływ środków, co umożliwia planowanie rozwoju w długiej perspektywie.

Kolejnym ważnym elementem jest infrastruktura klubowa, która pozwala zawodnikom na profesjonalne treningi przy użyciu najnowszej technologii. Pod tym względem stołeczny klub nie odstaje poziomem od czołowych europejskich drużyn. Podobnie ważna jest szkółka piłkarska, która wyławia młode talenty, które później mogą zasilić pierwszą drużynę.

Słowo końcowe

Choć Legia odpadła dziś z Ligi Mistrzów, to gra dalej w rozgrywkach europejskich. Jednak większym sukcesem tego klubu jest zbudowanie sobie pozycji, która pozwala mu na regularne występy na najwyższym poziomie i grę z legendarnymi wręcz klubami na równym poziomie. Ważne jest też to, że Legia jako zdecydowany lider Ekstraklasy powinna podciągnąć globalny poziom naszych rodzimych rozgrywek. Inne kluby będą musiały w końcu jakoś odpowiedzieć na dominację Wojskowych. Jak więc widać na załączonym obrazku sukces Legii to nie tylko sukces klubu z Warszawy, ale i sukces polskiej piłki.

Opublikowano: 07.12.2016 22:38.
Autor: lubelak
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Od urodzenia z Lubelskiego. Ojciec dwójki cudownych dziewczynek.

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @MNIETEK No. Znać przedsiębiorczego Polaka. Do roboty leniu, a nie komentarze pisać w...
  • @Autor Cóż, jak się okazało jesteśmy niezwykle niebezpiecznym elementem. Albo po prostu...
  • @Autor Francja jak każda kobieta zmienną jest. Szkoda, że zdążyli skutecznie przeszkodzić...

Tematy w dziale Sport