robert-adam robert-adam
369
BLOG

Obudźcie się bo ręka juz w nocniku!

robert-adam robert-adam Społeczeństwo Obserwuj notkę 0

Wczoraj odbyła się narodowa pielgrzymka Węgrów na Jasną Górę. Szefował jej przewodniczący Parlamentu, zresztą wyznawca kalwinizmu. Podarowali Paulinom ręcznie haftowany ornat natomiast w Krakowie przekazali relikwie św. Stefana a przyjęli relikwie św. Jadwigi, urodzonej przecież na zamku w Budzie. Oboje Święci byli monarchami, panującymi władcami! A dziś Dudzie zarzuca się,że wziął udział we Mszy św. Jak daleko odeszliśmy od naszej tradycji ! Pozazdrościć Węgrom,że nie odcinają swoich korzeni. I to na wszystkich płaszczyznach. Także kulinarnej. Oczywiscie, bez trudu zjecie w Budapeszcie pizzę i hot-doga ale dominują tradycyjne , węgierskie restauracyjki gdzie pachnie papryką i gulaszem. Znajomy z Kanady zapytał mnie ostatnio czy w Polsce podobnie jak w Japonii tradycyjną potrawą jest sushi, bo wszędzie tego pełno a mieliśmy problem ze zjedzeniem bigosu. Wyobrażacie sobie marszałka Sikorskiego(od wczoraj Wenderlicha) na czele pielgrzymki do Częstochowy? Ale by się naujadały pieski od Michnika, te wszystkie Żakowskie,Lisy,Wielowiejskie. Bez obecności polskości w codziennym zyciu nic tu się nie zmieni. Węgrom się udało bo zachowali to co cenniejsze od liczby PKB i pochwał z Brukseli. Pozostali wiern swojej tradycji i kulturze. A wzrost gospodarczy? Też przyszedł i wydaje się o wiele trwalszy niż nasz bo ma solidne fundamenty a nie tabliczki sławiące unijną jałmużnę.

robert-adam
O mnie robert-adam

Skończyłem typowo humanistyczne kierunki ale całe życie pracowałem w produkcji lub usługach. Trochę mnie to już zmęczyło więc chciałbym wrócić do korzeni.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo