Jedną z ciekawszych informacji dotyczących tematyki służb specjalnych w Polsce z ostatniego okresu, jest kwestia opublikowania oświadczeń majątkowych szefów służb. Można je znaleźć na stronie KPRM.
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego
12.05.2009 r.
11 maja funkcjonariusze z wrocławskiej delegatury ABW zatrzymali dwie osoby podejrzane o propagowanie treści rasistowskich. W okresie od 15 do 20 kwietnia br. mieli oni rozwieszać na przystankach komunikacji miejskiej plakaty nawołujące do nienawiści rasowej. Sprawa ma charakter rozwojowy.
Źródło: http://www.abw.gov.pl/
Centralne Biuro Antykorupcyjne
12.05.2009 r.
Funkcjonariusze z wrocławskiej delegatury CBA zatrzymali w Lublinie piłkarza pierwszoligowego Marcina S. Jest to 77 osoba zatrzymana w sprawie prowadzonej przez CBA.
18.05.2009 r.
Interesującego odkrycia dokonała grupa realizacyjna CBA, przeszukująca mieszkanie podejrzanych o powoływanie się na wpływy w organach ścigania Jerzego K. i Alicji D. Zostali oni zatrzymani w Gdyni. Mężczyzna w jednej ze spraw przyjął 30 tys. zł, w zamian za obietnicę zatuszowania śledztwa, które nigdy nie było prowadzone. Podczas przeszukania odnaleziono broń, na którą podejrzany nie miał pozwolenia, a także 160 porcji amfetaminy i heroiny oraz kilkanaście tabletek ekstazy. Prokuratura apelacyjna w Białymstoku postawiła zatrzymanym zarzuty nielegalnego posiadania broni oraz handlu narkotykami. Jerzy K. został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.
19.05.2009 r.
1. Funkcjonariusze z wrocławskiej delegatury CBA, zatrzymali kolejną 78 już osobę powiązaną z aferą korupcyjną w polskiej piłce. Jest nią sędzia piłkarski Janusz Z. Do zatrzymania doszło w Głogówku na Opolszczyźnie.
2. Funkcjonariusze CBA zatrzymali dwie osoby podejrzewane o podrabianie dokumentów poświadczających zatrudnienie w jednej z warszawskich spółek. W 2007 roku w powiązanej sprawie zatrzymano pięć osób zamieszanych w wystawianie fałszywych faktur. Zatrzymane Anna T. oraz Sylwia N. wystawiały dokumenty, które poświadczały zatrudnienie oraz fikcyjne przychody osiągane z tego tytułu. Prokuratura Okręgowa w Białymstoku postawiła obu zatrzymanym łącznie 22 zarzuty fałszowania dokumentów. Zastosowano również środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju z zatrzymaniem paszportu.
20.05.2009 r.
Funkcjonariusze CBA zatrzymali Stanisława K. - obserwatora PZPN. Jest to 79 osoba zatrzymana przez CBA w sprawie korupcji w polskim futbolu. Do zatrzymania doszło w miejscowości Osiek. Mężczyzna usłyszał zarzuty w Prokuraturze Apelacyjnej we Wrocławiu.
Źródło: http://www.cba.gov.pl/
Służba Wywiadu Wojskowego
20.05.2009 r.
Według raportu Biura Bezpieczeństwa Narodowego zaginiony szyfrant chor. Stefan Zielonka cierpiał na depresję. Chciał odejść ze służby, ale nie zgadzali się na to jego przełożeni z powodu braku wystarczająco doświadczonych ludzi. SWW twierdzi, że szyfrant nie posiada telefonu komórkowego. Minister Bogdan Klich dzieli się z mediami po miesiącu poszukiwań wciąż jedynie hipotezami, co oznacza, że prawdopodobnie wciąż nie zna on żadnych faktów na temat losów chorążego.
21.05.2009 r.
Jak podaje "Dziennik", szef SWW mógł ukrywać kwestię zaginięcia chor. Zielonki. Pułkownik Radosław Kujawa na spotkaniu z sejmową komisją ds. służb specjalnych zapewniał, że zrobił wszystko, aby wyjaśnić tę sprawę. "Dziennik" twierdzi, że na początku zaginięciem zajęła się jedynie SKW, nie poinformowano zaś ani Żandarmerii Wojskowej, ani prokuratury wojskowej. Szef wojskowej prokuratury garnizonowej w Warszawie - płk. Grzegorz Skrzypek - mówi, że śledztwo wszczęto dopiero po doniesieniach medialnych na ten temat, ponieważ nie posiadano wiedzy, że do takiego wydarzenia doszło. Szef ŻW ppłk. Marcin Wiącek także mówi, że SWW nie poinformowało go o zaginięciu szyfranta.
Źródło: http://www.dziennik.pl/
Inne tematy w dziale Polityka