1 obserwujący
8 notek
6556 odsłon
306 odsłon

Wielka Polska jest możliwa!

Wykop Skomentuj1

Jak sobie wyobrażamy Polskę w przyszłości, jak powinna ona wyglądać, jakie są nasze aspiracje, marzenia? Wielu pociąga romantyczna idea Wielkiej Polski. Pomysł wydaje się wspaniały, a sprzyja temu nasze położenie w centrum Europy. Znajdujemy się na przecięciu dróg z zachodu na wschód i z północy na południe co sprzyja pogłębianiu relacji z narodami prowadzącymi wymianę handlową przez nasz kraj. Jesteśmy dużym państwem, które jest regionalnym przywódcą, nadającym ton polityce sąsiadów. 


Chcąc być wielkim krajem musimy stawić czoła jednej kwestii - nie chodzi o to czy przyjmiemy imigrantów, ale których chcemy zaakceptować. Pytanie o ich przyjęcie tak naprawdę nigdy nie było przedmiotowe - nie ma na świecie kraju, który szczelnie zamknąłby swoje granice, to mrzonka. Kwestia ich ugoszczenia już dawno została rozwiązana - przyjechało do nas wielu obywateli Ukrainy, Indii, Chin oraz przedstawicieli innych nacji. Pytanie pozostaje kogo chcemy przyjąć, a trzeba wziąć pod uwagę, że pomimo różnych projektów pro-demograficznych liczba ludności w Polsce cały czas maleje.

Rządy wielu krajów musiały zmierzyć się z tym problemem i sięgały po różne rozwiązania, ostatnio nad tym problemem pochyla się rząd USA, który coraz częściej skłania się ku zawieszeniu obowiązku wizowego dla Polaków - dlaczego my nie możemy stanąć na wysokości historycznego pytania i uczciwie odpowiedzieć sobie jakiego rodzaju imigrantów chcemy?

Pozostaje tylko kwestia czym kierować się w doborze ludzi, którzy u nas będą mieszkać. Kolor skóry, wyznawana religia oczywiście są bez znaczenia, nawet to jakie przyszli obywatele mają umiejętności nie jest tak istotne, wszak można je nabyć. Jedynym wyznacznikiem powinna być chęć nauki języka, integracji z mieszkańcami. Istotnym elementem, który powinien być brany pod uwagę jest to, czy dana osoba nie jest ekstremistą. Tak naprawdę, nie ma żadnego znaczenia, jakiego rodzaju będzie to fundamentalizm - tak samo zły jest islamski, żydowski, katolicki czy jakikolwiek inny - ekstremizm to ekstremizm i bardzo ciężko jest go wyplenić z jakiejś osoby, a można się spodziewać, że taka osoba łatwo zostanie zmanipulowana. 


Wielka polska jest ok, o ile jest zbudowana na odpowiednich fundamentach - aspiracje które w nas drzemią powinny być już dawno zrealizowane, ale przez rządy nieudaczników, którzy nie potrafili stanąć na wysokości zadania i nakreślić odpowiedniej wizji oraz ją wprowadzić nie ruszyliśmy się ani o centymetr w kierunku wykonania tego celu - markujemy dyskusje na ważne tematy, a nie podejmując decyzji sami stajemy przed faktem dokonanym i nie mamy na nic wpływu. Nie podjęcie żadnych kroków to też podjęcie decyzji - po prostu imigranci sami to przyjeżdżają i nikt nie ma nad tym żadnej kontroli.


Napisałem we wstępie, że jesteśmy dużym krajem - to prawda, ale tylko w perspektywie Europy. Kiedy weźmiemy pod uwagę świat, jesteśmy małym graczem, który samemu nie ma żadnego znaczenia w starciu z takimi gigantami jak Chiny, Indie czy inne wielkie kraje. Jedynym wyjściem dla nas jest jeszcze większa integracja i coraz mocniejsze sprzymierzenie się z krajami Unii Europejskiej. Jesteśmy w takim miejscu Europy, że albo taka współpraca albo będziemy w strefie wpływu naszego innego, wschodniego sąsiada - wielkiego kolosa o imperialistycznych zapędach - Rosji. Już niejednokrotnie w naszej historii stawaliśmy przed takim wyborem i nigdy wybór wschodu nie był tym trafnym.


Polska to kraj który był domem dla niezliczonych kultur i wielu religii - taka kompozycja ludności pozwalała mieszać się wielu obyczajom, kuchniom i kulturom zapewniając niespotykane połączenia i powstawanie nowych, ciekawych wzorców. W czasach tygla Polska była w okresie swojej świetności. Zamknięcie i tworzenie kraju narodowego to nieodpowiednie wyjście, nikt nie wyobraża sobie życia bez zagranicznych produktów, czy innych kuchni.

Nadszedł czas by na poważnie zastanowić się nad tym, jaką przyszłość wybierzemy, w którą stronę się zwrócimy - na wschód, czy na zachód. 


Pora wreszcie zająć miejsce należne nam na świecie!

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo