11 obserwujących
493 notki
2021k odsłon
1288 odsłon

Boże Narodzenie 2020: Politycy PO i dziennikarze TVP nagrali klipy świąteczne z kolędami

Klip z kolędy w wykonaniu Platformy Obywatelskiej, fot. YouTube
Klip z kolędy w wykonaniu Platformy Obywatelskiej, fot. YouTube
Wykop Skomentuj27

Politycy Platformy Obywatelskiej nagrali świąteczne wideo, w którym wykonują fragmenty różnych kolęd. Pomagają im w tym profesjonalni wokaliści. Z kolei dwie kolędy „Przybieżeli do Betlejem” oraz „Mario, czy ty wiesz” nagrali dziennikarze TVP. 

W spocie PO można zobaczyć najważniejszych polityków największej partii opozycyjnej. Pojawia się tam: Borys Budka, Cezary Tomczyk, Rafał Trzaskowski, Małgorzata Kidawa Błońska, Michał Szczerba, Agnieszka Pomaska, Sławomir Nitras, Konrad Frysztak, Aleksandra Gajewska, Kinga Gajewska, Arkadiusz Myrcha, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Jan Grabiec, Michał Gramatyka, Marcin Kierwiński, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Zbigniew Konwiński, Robert Kropiwnicki, Aleksander Miszalski, Joanna Mucha, Paweł Olszewski, Łukasz Pawełek, Ireneusz Raś, Wojciech Saługa, Tomasz Siemoniak, Radosław Sikorski i Monika Wielichowska.

Moi Drodzy, święta to wyjątkowy czas. Na co dzień znacie nas z mówienia, ale tym razem zaśpiewamy dla Was kolędę. I to nie jedną – mówi na początku nagrania Borys Budka, przewodniczący PO.

Następnie politycy śpiewają: "Bóg się rodzi", "Dzisiaj w Betlejem", "Gdy śliczna Panna" i "Pójdźmy wszyscy do stajenki".

Chwała na wysokości, a pokój na ziemi, Polsce, w naszych rodzinach i w naszych sercach – mówi Cezary Tomczyk, szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

Na samym końcu pojawia się prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski z przesłaniem: "Wesołych Świąt". 

W kolędowaniu politykom Platformy pomagali profesjonaliści: Monika Urlik (kompozycja, aranżacja, kierownictwo artystyczne), Michał Gramatyka - Poseł RP i jednocześnie wokalista zespołu "Perły i Łotry" , Marek Błaszczyk (znany m.in. z zespołów "Ich Troje" czy "Varius Manx"), Magdalena Howolska, Maciej Kmita, Tik Tak Patryk Mastela, Patrycja Mrozińska, Adam Nawrot.

Niektórych polityków partii rządzącej zaskoczyła świąteczna przemiana przedstawicieli opozycji.

"Wczoraj wrzeszczeli **********, "aborcja jest ok", patrzyli jak profanowane są kościoły i pomniki, jak zakłócane są msze święte. Dziś zaśpiewali kolędę. Schizofrenia" - napisał na Twitterze Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA.

Z kolei senator Jan Maria Jackowski przypomniał, że politycy PO brali udział w manifestacjach ulicznych, w których padały wulgaryzmy, gdzie miały miejsce akty profanacji świątyń. - To w moim przekonaniu jest próba działania na zasadzie: I diabłu ogarek, i Panu Bogu świeczkę. To znaczy próba wykorzystania świąt i odwiecznej polskiej tradycji śpiewania kolęd do ocieplenia swojego politycznego wizerunku - powiedział. 

- Patrzę na polityków, którzy dziś śpiewają w kolędach "Bóg się Wam rodzi", a na co dzień wykrzykują "aborcja jest ok" i wspierają tych, którzy niszczyli oraz profanowali kościoły, a najważniejszym hasłem było »wyp....lać«. A najciekawsze jest to, że nie widzą w tym problemu – napisał natomiast dziennikarz Onetu Andrzej Gajcy. 

- Po raz pierwszy ktoś odmawia nam prawa do śpiewania kolęd. Mam nadzieję, że służby podległe rządowi nie będą sprawdzać, czy w domach opozycjonistów śpiewa się kolędy czy nie i nie będą z tego powodu nakładane żadne kary - odpowiedział rzecznik PO Jan Grabiec. Jak dodał, tradycja polskich kolęd i ducha świąt nie powinna być zawłaszczana przez żadną partię.

Z kolei nagrywanie kolęd przez dziennikarzy stacji staje się już tradycją w TVP Info . W tym roku pierwsza z kolęd, „Przybieżeli do Betlejem” - nawiązuje wizualnie do covidowych ograniczeń, jakie w tym roku dotknęły wszystkich. Dziennikarze śpiewają wspólnie na początku klipu - w dalszych jego partiach filmowani są oddzielnie, w odseparowanych „okienkach”.


Druga z kolęd - „Mario, czy ty wiesz” - nagrywana jest w bardziej tradycyjnej stylistyce. Klipy zostały zrealizowane w studiu nagraniowym stacji, ale także (częściowo) w domach dziennikarzy. Kolędy nagrali m.in. Marzena Kawa, Aleksandra Kostka, Michał Rachoń, Michał Adamczyk, Adam Giza, Karolina Pajączkowska i Magdalena Ogórek. 


- Jak co roku za pośrednictwem świątecznych filmów chcemy złożyć życzenia naszym widzom, wprowadzić ich w świąteczną atmosferę, ale także podziękować im za to, że byli z nami przez cały rok. To także rodzaj prezentu - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

Dwa lata temu dziennikarze stacji nagrali także dwie piosenki na święta: były to „Anioł pasterzom mówił” i „Dzisiaj w Betlejem”, a rok temu była to "Cicha noc".

Która z kolęd podoba Wam się najbardziej?

ja

Wykop Skomentuj27
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura