Pełnia niebieskiego Księżyca. Kiedy zobaczymy to niezwykłe zjawisko?

Niebieski Księżyca pojawi się już w ten weekend.
Niebieski Księżyca pojawi się już w ten weekend.
Pełnia niebieskiego Księżyca nastąpi już w ten weekend. Czy księżyc rzeczywiście stanie się wtedy niebieski?

Niebieski księżyc wcale nie niebieski

Niebieski księżyc to określenie drugiej pełni Księżyca w ciągu miesiąca kalendarzowego. To zjawisko występujące zaledwie raz na kilka lat (średnio raz na 2,5 roku). Nazwa tego zjawiska jest myląca, bo tarcza księżycowa wcale nie staje się wtedy niebieska. Ma to jedynie podkreślić względną rzadkość tego zjawiska. A to dlatego, że jest to kalka z języka angielskiego, gdzie powiedzenie "once in a blue moon" ("raz na niebieski księżyc") oznacza coś niezwykle rzadkiego.

Kiedy obejrzymy niebieską pełnię Księżyca?

Niebieski Księżyca pojawi się już w ten weekend. Pierwsza pełnia Księżyca pojawiła się 24 lipca. Nie zobaczymy jednak wtedy niebieskiego koloru, bo księżyc znajdując się bliżej horyzontu, będzie przybierać barwy podobne do żółtego bądź pomarańczowego.

Ostatnia niebieska pełnia Księżyca miała miejsce w październiku 2020 r. Wtedy pierwsza pełnia księżyca pojawiła się wtedy 1 października, a druga – 31 października. Na kolejną poczekamy do 31 sierpnia 2023 roku. Wówczas będziemy mieli dwie pełnie w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego.

KJ

źródło: Wikipedia/Accuweather

Czytaj też:

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie