Podczas zaćmienia zobaczymy tzw. krwawy Księżyc, fot.  	PAP/EPA/ROLEX DELA PENA
Podczas zaćmienia zobaczymy tzw. krwawy Księżyc, fot. PAP/EPA/ROLEX DELA PENA

Dziś całkowite zaćmienie Księżyca. Zobaczymy tzw. krwawy Księżyc oraz Marsa

Redakcja Redakcja Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 52

Dwa niezwykłe zjawiska astronomiczne - najdłuższe w tym stuleciu całkowite zaćmienie Księżyca i opozycję Marsa - będzie można zobaczyć dziś w nocy.  

Zaćmienie - kiedy na niebie?

Zaćmienie Księżyca powinno być widoczne dla większości mieszkańców Polski, a do jego obserwacji nie potrzeba żadnych instrumentów optycznych. Zjawisko potrwa niemal 1 godzinę 43 minuty i będzie najdłuższe w tym stuleciu. Następnie równie długie całkowite zaćmienie Srebrnego Globu wypadnie dopiero w 2123 roku.

Astronomiczny spektakl rozpocznie się 27 lipca wieczorem. - Księżyc wzejdzie w Polsce około godziny 20:30 i już wtedy będzie rozpoczynała się faza częściowa tego zjawiska. Na fazę całkowitą - tę najciekawszą - będziemy musieli poczekać mniej więcej do godziny 21:30 – powiedział popularyzator astronomii Karol Wójcicki.


Krwawy Księżyc

Jakie zaćmienie zobaczymy? - Księżyca w pełni, który świeci dużo słabiej w fazie całkowitej - może być wręcz ledwo widoczny na tle ciemnego nieba, ale z pewnością będziemy mogli dostrzec jego krwawo-czerwoną barwę i taki stan utrzyma się mniej więcej do północy czasu lokalnego w Polsce" – powiedział Wójcicki.

W czasie całkowitego zaćmienia Księżyca, gdy Srebrny Glob zacznie przechodzić przez cień naszej planety, będzie można zauważyć, jak jego tarcza powoli ciemnieje. - W pewnym momencie ten cień staje się coraz bardziej czerwony. Dzieje się tak dlatego, że im głębiej Księżyc wchodzi w cień naszej planety, tym więcej pada na niego światła przefiltrowanego przez ziemską atmosferę - tłumaczył ekspert.

Wielka opozycja Marsa

Tej samej nocy będzie można zobaczyć również opozycję Marsa. Czerwona Planeta znajdzie się dokładnie po przeciwległej stronie Ziemi, co Słońce. Według Wójcickiego to będą najlepsze warunki do obserwacji Marsa w tym roku. 3 dni później, w okolicach 30-31 lipca Mars znajdzie się najbliżej naszej planety od 2003 roku. Będziemy mieli więc do czynienia z tzw. wielką opozycją Marsa.

Zjawisko będzie można obserwować praktycznie przez całą noc, nisko nad południowym horyzontem. - Nawet ktoś, kto nigdy nie obserwował nieba, nie będzie miał problemu z rozpoznaniem, że jest to właśnie Mars, bo nie bez powodu nazywamy go Czerwoną Planetą. Mars w nocy będzie świecił bardzo silnym pomarańczowo-czerwonym blaskiem – tłumaczył popularyzator. W odróżnieniu od gwiazd, planety nie migoczą.

Czym obserwować niebo?

Księżyc jest tak dużym i jasnym obiektem, więc bez problemu można do obserwować gołym okiem. Zwykła lornetka wystarczy do tego, by zaobserwować zjawisko „zacieniania” Księżyca. Tak samo jak będzie można z dużymi detalami oglądać obiekty na powierzchni Księżyca.

Najlepiej oczywiście skorzystać z pomocy teleskopu - można wtedy zdecydowanie lepiej dostrzec szczegóły powierzchni obiektów kosmicznych. - Jest szansa, że bez większych trudności dostrzeżemy nie tylko czerwoną powierzchnię Marsa, choć większości przysypaną pyłem, ale też będziemy mogli zobaczyć białe czapy polarne składająca się głównie z dwutlenku węgla i zamarzniętej wody, które nawet przy pomocy amatorskiej teleskopów będą w zasięgu wzroku miłośników astronomii – powiedział Wójcicki.

Dobrym pomysłem jest fotografowanie i filmowanie zjawiska. Nie potrzeba do tego żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy zwykły aparat fotograficzny. Jedyne, o co warto się zatroszczyć, to statyw. Z ręki obraz może być rozmazany. Warto też skorzystać z opcji manual i samemu wyostrzyć obraz. Oczywiście aparatem z obiektywem zrobimy lepszej jakości zdjęcia niż zwykłym kompaktowym. Zdjęcia z telefonu komórkowego będą pamiątką, ale nie spodziewajmy się po nich, że będą atrakcyjne.  

Kolejne zaćmienia księżyca: 21 stycznia 2019, 16 lipca 2019, 10 stycznia 2020, 5 czerwca 2020, 5 lipca 2020, 30 listopada 2020.

źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie