7 obserwujących
221 notek
624k odsłony
9659 odsłon

Pierwszy kościół w Niemczech zamieniony w meczet. Krzyż ustąpił Allahowi. Jutro otwarcie

Kościół ewangelicki Kafarnaum w Hamburgu przerobiony na meczet. Fot. Twitter/Stanislas Balcerac
Kościół ewangelicki Kafarnaum w Hamburgu przerobiony na meczet. Fot. Twitter/Stanislas Balcerac
Wykop Skomentuj277

W 2012 roku kościół Kapernaum-Kirche w Hamburgu od wspólnoty ewangelickiej wykupiło Centrum Islamskie Al-Nour, finansowane między innymi przez władze Kuwejtu. Złoty krzyż na wieży zastąpiono napisem „Allah”. W środę nastąpi uroczyste otwarcie meczetu. 

Kapernaum-Kirche wybudowano w 1961 r. na potrzeby chrześcijan z szybko rozwijającej się dzielnicy Horn, stanowiącej część Hamburga. Po kilku dekadach zmniejszająca się liczba członków wspólnoty protestanckiej i brak przychodów zmusiły ewangelików do sprzedaży kościoła. W 2002 roku w kościele Kafarnaum po raz ostatnio odprawiono chrześcijańskie nabożeństwo.  

Budynek kościelny przez lata stał pusty, kolejne pomysły na zagospodarowanie, m.in. urządzenie w nim przedszkola, nie zostały zrealizowane. W 2012 roku odsprzedano go muzułmańskiej wspólnocie Al-Nour, która działa od 1993 roku i stopniowo zwiększa swoje wpływy w Niemczech. 

Nikolaus Schneider, przewodniczący Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, nazwał „nieszczęściem” sprzedaż kościoła Kafarnaum muzułmanom. Tak samo określił to katolicki biskup pomocniczy w Hamburgu Hans-Jochen Jaschke. Padły również stwierdzenia o „równi pochyłej”. Jednak część chrześcijańskich duchownych i świeckich, zarówno protestantów, jak i katolików, mówiło o „więziach zaufania” ze wspólnotą Al-Nour. Burkhard Kiersch, niegdyś pastor w sprzedanym kościele, stwierdził wręcz, że wita Al-Nour w Kafarnaum.  

Sprzedaż kościoła ewangelickiego islamskiej wspólnocie wzbudziła także polityczne kontrowersje. Frank Schira, ówczesny rzecznik CDU, wypowiadał się na ten temat krytycznie. Z kolei Wolfgang Rose z SPD widzi w meczecie „wielką szansę (...) dla szacunku i tolerancji”. 

image
Wnętrze przebudowywanego kościoła, 2014 rok. Fot. UweRohwedder/CC BY-SA 4.0 

Projekt przebudowy kościoła na meczet był w większości finansowany z darowizn. Koszta częściowo wziął na siebie Kuwejt, który przeznaczył na ten cel milion euro.  

Na piątkowe muzułmańskie nabożeństwa do dawnego ewangelickiego kościoła przychodzi regularnie około 2,5 tysiąca muzułmanów. 

W uroczystości oficjalnego otwarcia meczetu mają wziąć udział senator Hamburga ds. wewnętrznych, socjaldemokrata Andy Grote, ambasador Kuwejtu Nadżib Al-Bader i przewodniczący Centralnej Rady Muzułmanów w Niemczech Aiman Mazyek. 

Kapernaum-Kirche to pierwszy w Niemczech chrześcijański kościół, który została przekształcony w meczet – informuje „Deutsche Welle”. 


Źródło: welt.de, de.wikipedia.org, dorzeczy.pl

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj277
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka