9 obserwujących
338 notek
1284k odsłony
16176 odsłon

Tipsy - sztuczne paznokcie, jak zrobić, jak zdjąć? Zdobienie paznokci

Tipsy wyglądają bardzo efektownie.
Tipsy wyglądają bardzo efektownie.
Wykop Skomentuj6

Tipsy to nakładki z tworzywa sztucznego imitujące paznokcie. To bardzo popularna technika przedłużania paznokci. Stylizacja paznokci przy pomocy tipsów pozwala na długotrwały efekt. Manicure żelowy czy akrylowy stosuje wiele kobiet.

Paznokcie zarówno żelowe, jak i akrylowe należy regularnie uzupełniać co 3–4 tygodnie. Tipsy można zmieniać częściej. Ich zakładanie i zdejmowanie jest bardzo proste.

Paznokcie żelowe również wykorzystują tipsy, jeśli ktoś jest niezadowolony z naturalnego kształtu paznokci. Na sztuczną płytkę przyklejoną do naturalnego paznokcia nakłada się warstwy specjalnego żelu. Następnie utrwala się go pod specjalną lampą z promieniami UV. Takie paznokcie są łudząco podobne do naturalnych, cieńsze, ale mniej trwałe od akrylowych.

Paznokcie żelowe - przedłużanie paznokci żelem krok po kroku

Metoda akrylowa również wykorzystuje tipsy. Na sztuczny paznokieć nakłada się wymieszany proszek (akryl) wraz z liquidem (specjalnym płynem). Całość szybko ulega utwardzeniu. Paznokcie akrylowe są twarde, masywne, wytrzymałe na uszkodzenia, ale ich wadą jest to, że wyglądają mniej naturalnie, a czasem żółkną.

image
Modne tipsy migdałki.

Rodzaje tipsów

 • tipsy szklane, krystaliczne, clear – to paznokcie całkiem przezroczyste często z zatopionymi ozdobami,
 • tipsy z frenchem permanentnym – z zatopioną na stałe białą, frenchową końcówką,
 • tipsy wodne – paznokcie przezroczyste zabarwione na wybrany kolor,
 • tipsy zbudowane metodą Combo – akrylowa końcówka pokryta żelem,
 • tipsy a'la styl bursztynowy – ekstrawaganckie, oryginalne, bogato zdobione,
 • tipsy natural – mleczno-różowe, imitujące naturalne paznokcie,
 • tipsy zdobione permanentnie – z zatopionymi ozdobami (brokat, hologramy, kruszona muszla, koronki, siateczki, itp.).image
  Tipsy hologramowe.

Nakładanie tipsów krok po kroku

Najpierw trzeba oczyścić i odtłuścić płytkę naturalnego paznokcia. Potem frezarką do paznokci oraz pilnikiem spiłowuje się część warstwy naturalnego paznokcia oraz wycina skórki. Następnie dobieramy tipsy, uwzględniając kształt i kolor naturalnych paznokci. Kolejny krok to nałożenie tipsów i przyklejenie ich specjalnym klejem. Po tej czynności dopasowujemy długość tipsów i spiłowujemy nadmiar. Następnie uzupełniamy je metodą żelową lub akrylową, utwardzamy i dekorujemy. Można do tego wykorzystać lakiery do paznokci oraz rozmaite ozdoby,  w tym dżety.

Jak zrobić, żeby tipsy trzymały się dłużej?

Akrylowe i żelowe paznokcie wyglądają bardzo ładnie, lecz wymagają szczególnej pielęgnacji. Oto kilka sprawdzonych metod.

 • prace domowe wykonuj w gumowych rękawiczkach. Ochronią one twoje paznokcie przed chemicznymi środkami czyszczącymi, które powodują uszkodzenie akrylu oraz odchodzenie tipsów od płytki paznokcia.
 • regularnie czyść paznokcie, mimo że pod warstwami lakieru nie widać brudu, to jednak mogą tam wejść drobinki.
 • uzupełniaj na bieżąco wszelkie pęknięcia płytki sztucznego paznokcia. Jeśli zaczyna on odchodzić - spiłuj całą część aż do momentu gdzie paznokieć dobrze przylega.
 • jeśli wykonujesz pracę, w której paznokcie narażone są na uszkodzenia - skróć je do takiej długości, która nie będzie przeszkadzać.
 • lakier z akrylowych paznokci zmywaj zmywaczem do paznokci bez acetonu. Aceton rozpuszcza akryl - jest używany do ściągania tipsów.

image
Tipsy i klej do tipsów.

Jak zdjąć tipsy?

Przy odklejaniu tipsów stosuje się aceton. Moczymy palce w acetonie i następnie odklejamy nakładki. Nie należy tego robić zbyt gwałtownie, ponieważ można uszkodzić płytkę paznokciową. W przypadku paznokci żelowych trzeba jeszcze spiłować żel przed moczeniem w acetonie. Zazwyczaj po pozbyciu się tipsów należy stosować oliwkę nawilżającą i odżywiającą. Nie powinno się też zbyt szybko przyklejać nowych tipsów.

Czy w ciąży można nosić tipsy?

Nie ma przeciwwskazań do noszenia tipsów podczas ciąży. Lekarze zalecają jednak zdjęcie ich przed porodem. Nie chodzi tu wcale o względy estetyczne czy możliwość podrapania. Lekarze podczas akcji porodowej m.in. patrzą na naturalną barwę paznokci, które informuje o dotlenieniu organizmu matki i płodu.

image
Tipsy można nosić w ciąży.

Jak powstały tipsy?

Choć noszą je kobiety, to twórcą tipsów jest mężczyzna. W 1957 roku dr. Fred Slack Jr. podczas pracy w laboratorium dentystycznym złamał paznokieć i postanowił go sobie uzupełnić. Za pomocą folii aluminiowej i akryli dentystycznych stworzył pierwszy sztuczny paznokieć. Rodzina Slack wielokrotnie modyfikowała produkowane akryle dentystyczne, aby w końcu pokazać światu pierwsze formy idealne, nieżółknące, wykorzystywane obecnie w całym przemyśle paznokciowym.

Hybrydy - manicure hybrydowy krok po kroku

Jak ozdabiać tipsy?

Najpierw pomaluj płytkę lakierem do paznokci. Poczekaj, aż lakier całkowicie wyschnie. Dla uzyskania lepszego efektu nałóż kolejna warstwę. Jeśli zdecydujesz się kupić naklejki na paznokcie, to po nałożeniu pomaluj je warstwą lakieru bezbarwnego utrwalającego. Podobnie z ozdobami typu błyszczące kamyczki czy perełki, z tym, że nakładamy je zanim lakier podstawowy wyschnie. Na końcu można całość pokryć bezbarwnym lakierem z brokatem.

Efektownie wyglądają paznokcie brokatowe. Jak je zrobić? Najpierw pomaluj paznokcie lakierem. Następnie cieniutki pędzelek lub wykałaczkę zanurz w bezbarwnym lakierze i nabierz na jego czubek odrobinę brokatu. Nanieś go na paznokieć i na wilgotnym jeszcze lakierze podstawowym utwórz dowolny wzorek. Po wyschnięciu pokryj całość bezbarwnym lakierem.

image
Tipsy z brokatem i zdobieniami.

Rysunki na paznokciach. Takie zdobienie wymaga wprawy i lepiej, jeśli robi je ktoś, kto ma zdolności artystyczne.  Malujemy paznokcie lakierem i czekamy aż wyschną. Potem za pomocą cienkiego pędzelka lub wykałaczki rysujemy motyw. Następnie po wyschnięciu możemy, ale nie musimy pokryć rysunek lakierem utrwalającym.

Technika rozmazywania. Malujemy płytkę paznokcia wybranym lakierem. Na jeszcze wilgotną warstwę nakładamy wąskim pędzelkiem kleksy lakierów w innych kolorach. Potem za pomocą wykałaczki delikatnie rozmazujemy lakiery, by powstał wzorek. Całość po wyschnięciu utrwalamy bezbarwną emalią.

imageRóżne kształty tipsów.


źródło: polki.pl, wikipedia.pl, interia.pl

ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości