Wikipedia: Husaria, Żółkiewski z husarią, obraz Wojciecha Kossaka (1936)
Wikipedia: Husaria, Żółkiewski z husarią, obraz Wojciecha Kossaka (1936)
mannet mannet
206
BLOG

Pytania dla Ołeksija Arestowycza - fundament stanu Ukraina

mannet mannet Kultura Obserwuj notkę 18

Kultura, Historia

Ukraińskość profuturo

Internet (Google, Wiadomości): Ołeksij Arestowycz

*

Pytania dla Ołeksija Arestowycza:

Jak daleko jest Ukraina od Stanów Zjednoczonych?
Czy Ukraina ma w sobie amerykański pierwiastek?
Ukraińskość - idea z każdym przeciwko każdemu?

Pytania ułożone są w oparciu o określenia fizyczne. W rzeczywistości odnoszą się do kultury w polityce. Mają w sobie nie punkt, ale pole rozważań. Daleko może się odnosić do odległości w przestrzeni, jak również do modelu społeczno-gospodarczego. Pierwiastek odnosi się do jednego typu atomów. W konsekwencji złożenia, wszystko w kontekście o Stanach Zjednoczonych do czego odwołuje się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zamienia się w idei "stan Ukraina" w scenariusz mówienia o Ukrainie.  Wówczas to od Ukrainy inni oczekiwaliby tego, co dziś Ukraina oczekuje od Stanów Zjednoczonych.

Obywatele Stanów Zjednoczonych są m.in. pochodzenie europejskiego. I tak, np.: "Ludność biała stanowi większość obywateli amerykańskich. Jej odsetek wynosi blisko 80% ogółu społeczeństwa... Najwięcej białych jest pochodzenia niemieckiego (16,8%), (Wikipedia)".

Wstęp Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki głosi: "My, naród Stanów Zjednoczonych, pragnąc udoskonalić Unię, ustanowić sprawiedliwość, zabezpieczyć spokój w kraju, zapewnić wspólną obronę, podnieść ogólny dobrobyt oraz utrzymać dla nas samych i naszego potomstwa dobrodziejstwa wolności, wprowadzamy i ustanawiamy dla Stanów Zjednoczonych Ameryki niniejszą konstytucję."
Zatem w tej domenie prawa musiałby się zawierać projekt prawa stanowego stanu Ukraina (zachowujący, np. język ukraiński, jako język urzędowy, zachowanie w Ukrainie na znakach drogowych nazw po ukraińsku ukraińskich miejscowości, itp, oraz szereg ukraińskich innowacji, których nie ma w innych stanach). Mogą zdarzyć się w kontynentalnej przyszłości amerykańskiej w Stanach Zjednoczonych wydarzenia sprawiające, że stan Ukraina musiałby posiadać większą gospodarczą zdolność własną niż pozostałe stany (np. efekt z natury uderzenia meteorytu albo superwulkanu Yellowstone - "Szacuje się, że kolejna erupcja o skali tej sprzed 640 tys. lat zniszczyłaby znaczną część Stanów Zjednoczonych"). W historii USA wiele osób m.in. z Europy szukało z różnych powodów schronienia w Stanach Zjednoczonych, a gdzie udawaliby się Amerykanie ze Stanów Zjednoczonych?
Scenariusz ułożenia koncepcji prawa stanowego stanu Ukraina to potencjalne założenie względnie szybkiej ścieżki badawczej ukraińskości w kierunku odkrycia lub nie odkrycia jej ewentualnych fundamentów dla idei "stan Ukraina". W stosunku do militarnych wydarzeń współczesnych futurologia idei prowadzi do ułożenia demilitaryzacji Ukrainy:

image

Jednak w głębszym przybliżeniu chodziłoby o kreatywną ukraińskość w koncepcji prawa stanowego stanu Ukraina w ułożeniu wstąpienia Ukrainy do Unii Stanów Zjednoczonych (Google: Ukraińskość - próba opisu). To ona (ukraińskość) byłoby kulturowym nośnikiem gospodarczo-społecznym w skali globalnej. Tysiąc Abramsów nie uczyni stanu Ukraina. W idei "stan Ukraina", Ukraina powierzchnią i głosami elektorskimi porównywana byłaby ze stanem Kalifornia i Teksas.

*

Moskwa głosiła splątanie ukraińskości z nazizmem. Obecnie wiele osób i środowisk jest w szoku po wydarzeniu w Kanadzie.

image

Jak zatem to "kanadyjskie" zdarzenie spójne jest do głoszonej w Warszawie idei demokracji przez prezydenta USA Joe Bidena?

"Wykorzystajmy siłę demokracji, aby udaremnić plany autokracji. Pamiętajmy, że próba, którą przechodzimy w tej chwili, jest próbą wszechczasów" - Joe Bidena

*

W orędziach prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Władimirowicz Putin ułożył historię, w której idee leninizmu obaliły "Imperium Rosyjskie", a idee radzieckie dopełniły jego podziału. Zatem "anihilując" te idee pozostaje "Imperium Rosyjskie", a start-up jego reaktywacji realizowany jest w Ukrainie. Natomiast z opowieści prezydenta FR o Ukrainie w internecie pojawiła się mapa [*]:

image

[*] - Internet: Ukraine: made by Lenin, unmade by Putin?

Na tej mapie w idei Putina Ukraina 1654 r. otoczona jest przez "Rosję carską, sowiecką, radziecką".

*

Historia Rzeczypospolitej, Ziemie Obronione (1920 r.) i Ziemie Odzyskane (1945 r.), związana jest z decyzjami Kongresu i prezydentów USA. Ponadto dziś związana jest z UE i NATO. O polskości pomiędzy Watykanem, Brukselą i Berlinem, Moskwą i Waszyngtonem, Jerozolimą i Kijowem, dyskutuje się od lat względem wielu wydarzeń w historii, m.in. reparacji związanych z II WŚ, w idei "polskość to nienormalność", czy w idei Husarii, która nie uczyniła w polityce pokusy dla rozwijania jej do poziomu w celu euroazjatyckiej ekspansji. Nawet nie ma jej we współczesnych czasach czego symbolem jest sławna w mediach idea "fort Trump", która bardziej kojarzy się z "kościuszkowskim fortem" - "United States Military Academy at West Point, znana także jako West Point. Amerykańska uczelnia wojskowa, znajdująca się w byłym forcie US Army, kształcąca przyszłych oficerów na potrzeby wojsk lądowych. Miejsce na budowę fortu zostało wybrane przez George’a Washingtona, a fortyfikacje zostały zaprojektowane przez Tadeusza Kościuszkę" - https://pl.wikipedia.org/wiki/West_Point.

mannet
O mnie mannet

Blog: "Ułożenia" - sztuka to fizyka bez matematyki. * W przyrodzie są tylko dźwięki i więcej nie ma w naturze muzyki. Talent nie pochodzi z tej Ziemi. * Monter ułożeń niemożliwych [ komentarze ].

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura