7 obserwujących
1994 notki
306k odsłon
  18   0

Czytajcie Pismo Święte - największy skarb świata!

"Bądźcie wszyscy jednomyślni, współczujący, braterscy, miłosierni, pokorni"

1. List Piotra 3,8

      Powyższe wiersze mówią o naszym postępowaniu wśród wierzących. Apostoł Piotr kładzie szczególny nacisk na usposobienie, jakie powinnyśmy przejawiać wobec siebie.

       Bądźcie wszyscy jednomyślni. W 1. Kor. 2,16 apostoł Paweł pisze: "My jesteśmy myśli Chrystusowej". Prawda ta dotyczy każdego wierzącego. Myślimy jak Chrystus - przez nowe życie i mieszkającego w nas Ducha Świętego jesteśmy zdolni postrzegać świat Jego oczyma. Apostoł Piotr podkreśla, że urzeczywistnianie tej zasady jest bardzo ważne, jeżeli chcemy cieszyć się niezakłóconą społecznością z braćmi i siostrami w wierze.

       Bądźcie współczujący. Czy okazujemy prawdziwe zainteresowanie współwierzącymi, pytając szczerze jak im się wiedzie i czy jesteśmy gotowi, aby ich wysłuchać? W Rzym. 12,15 jesteśmy napominani, aby płakać z płaczącymi i weselić się z weselącymi się.

       Bądźcie braterscy [dosł. pełni miłości bratniej]. Powinniśmy okazywać pełnię miłości wszystkim wierzącym. Gdzie tak jest, w zborach panuje zdrowa atmosfera wzajemnego zaufania.

       Bądźcie miłosierni. Miłosierdzie idzie jeszcze o krok dalej niż współczucie. Aby odpowiedzieć na pytanie, czym jest miłosierdzie, musimy zwrócić się na chwilę ku znanej nam dobrze przypowieści o miłosiernym samarytaninie. Pewien mężczyzna idąc z Jerozolimy do Jerycha, został napadnięty i ciężko zraniony. Dlaczego tak się stało? Znajdował się na drodze, na której nie powinien był się znaleźć [Jerycho było miastem przekleństwa]. Przechodzący obok Lewita i kapłan nie zwrócili uwagi na jego nędzne położenie. Natomiast obcy przejezdny, Samarytanin, zaopiekował się rannym, okazując mu serce. Miłosierdzie możemy okazać zatem wówczas, gdy jakieś dziecko Boże z własnej winy popadnie w tarapaty. Zamiast mówić: "Sam jesteś sobie winny", powinniśmy przyjść mu z pomocą. Miłosierdzie ma uzdrawiające działanie.

       Bądźcie pokorni. Pokora mówi o naszym wewnętrznym usposobieniu. Nie chodzi o to, aby udawać pokornego, lecz aby być pokornym. Jest to ogromna różnica. Pan Jezus wzywa nas: "Uczcie się ode mnie, że jestem cichy i pokornego serca" [Ew. Mat. 11,29].

Źródło: Kalendarz Chrześcijański


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale