BICO BICO
36
BLOG

ŻYDZI POLSCY - Dzieje i kultura cd.

BICO BICO Społeczeństwo Obserwuj notkę 0

2. lutego

Na charakter tego ruchu silny wpływ wywarł protest mas ludowych przeciw oligarchii kahalnej i uczoność rabinów. Twórcą chasydyzmu był Izrael ben Elia zwany Baal Szew Tow [dosłownie Mistrz Dobrego Imienia]. Urodził się on w 1700 roku w Okopach Świętej Trójcy na Podolu. Po latach wędrówek w charakterze nauczyciela, znachora - zielarza i pustelnika objawił się w 1736 roku jako pobożny cudotwórca. Zasady jego nauki przedstawił w 1780 roku jego zwolennik i nieodstępny towarzysz, rabin Jakub Hakohen w komentarzu do Pięcioksięgu pod nazwą Toldot Jakow Jozef.

Chasydyzm głosił, że zbawienie każdego Żyda może nastąpić w każdej chwili, nawet w najtragiczniejszej dla niego sytuacji, o ile siłą swego intelektu skieruje tkwiące w jego duszy iskry Boże ku Wszechmogącemu. Połączenie się myśli z Bogiem może nastąpić drogą nie tylko modlitwy zbiorowej, ale też indywidualnej. Warunkiem zaś jej skuteczności jest bezwzględne odrzucenie smutku. Najwyższy stopień nabożności osiągają cadycy [sprawiedliwi], którzy są pośrednikami między wierzącymi a Bogiem. Cadycy uważani przez wierzących za osoby doskonałe organizowali zbiorowe modlitwy i prowadzone w języku żydowskim radosne biesiady połączone ze śpiewem tańcem, często graniczące z ekstazą. Wśród Żydów spragnionych w tych ponurych czasach odrobiny radości i potwierdzenia swej ludzkiej wartości chasydyzm znajdował coraz to szersze rzesze zwolenników, mimo zaciekłej walki z nowym ruchem ze strony zwolenników tradycyjnych form religijnych. Niechęć mas żydowskich do oligarchii kahalnej i talmudystów oraz fakt, że nowa idea nie zerwała z tradycyjnym sposobem życia ludu i nie obaliła istniejących przepisów religijnych sprawiły, że chasydyzm wyszedł zwycięsko z walki z ortodoksyjnym talmudyzmem. Przy końcu XVIII w. nauka chasydzka objęła większość ziem wschodnich Rzeczypospolitej. W późniejszym okresie chasydyzm zwalczający rozwój nauk świeckich, reformę oświaty i dążący do utrzymania Żydów w duchowej i obyczajowej izolacji od społeczeństwa polskiego przekształcił się w ostoję reakcji i obskurantyzmu. cdn.

Źródło: Interpress

BICO
O mnie BICO

Interesuję sie działalnością polskiego wymiaru sprawiedliwości, szczególnie władzą sądowniczą, a także orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo