BICO BICO
30
BLOG

ŻYDZI POLSCY - Dzieje i kultura cd.

BICO BICO Społeczeństwo Obserwuj notkę 0

8. lutego

Moralista Hersz Kejdanower  uskarżał się w 1705 roku, że ojcowie zamiast posłać dzieci do szkół kahalnych, gdzie ćwiczono ich w hebrajszczyźnie i Zakonie Bożym, posyłają je do szkół, w których główną uwagę zwraca się na naukę języka francuskiego i innych języków, studium zaś Zakonu ustąpiło w cień. Uwagi Kejdanowera dotyczyły tylko nielicznej grupy nowobogackich. W zasadzie dzieci żydowskie uczyły się według tradycyjnych wzorów, przy czym stan oświaty społeczeństwa żydowskiego w XVIII w. ogólnie biorąc był niższy niż w wieku XVI i w pierwszej połowie XVII w. Ale nawet i w tym okresie analfabetyzm wśród mężczyzn żydowskich był zjawiskiem bardzo rzadkim.

W okresie Haskali przedsięwzięto pierwsze próby zeświecczenia szkolnictwa żydowskiego. W zaborze austriackim rząd w dążeniu do "dejudaizacji", asymilacji i germanizacji" społeczeństwa żydowskiego starał się przy pomocy drastycznych metod wprowadzić radykalną reformę szkolnictwa. Patentem z 1785 roku Józef II nakazał Żydom posyłać dzieci do ogólnych szkół powszechnych albo do żydowskich szkół świeckich. Przeprowadzenie reformy czasowo powierzył maskilowi [zwolennikowi Haskali, tj. oświecenia żydowskiego] czeskiemu Herzowi Hombergowi. W ciągu kilku lat Homberg powołał do życia 107 szkół męskich i kilka żeńskich, w których zatrudniano około 150 nauczycieli i gdzie naukę pobierało około 4000 uczniów. Szkoły te z niemieckim językiem nauczania prowadzone w duchu obrażające tradycje żydowskich mas ludowych nie cieszyły się zaufaniem rodziców, którzy coraz rzadziej posyłali do nich swe dzieci. W roku 1806 szkoły te ostatecznie zostały zamknięte. cdn.

Źródło: Interpress

BICO
O mnie BICO

Interesuję sie działalnością polskiego wymiaru sprawiedliwości, szczególnie władzą sądowniczą, a także orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo