BICO BICO
102
BLOG

PANU PREZYDENTOWI DO SZTAMBUCHA

BICO BICO Polityka Obserwuj notkę 0
Prawie 100 lat temu Franciszek Ksawery Fierich, profesor prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w latach od 1919 do 1928 r. prezydent Komisji Kodyfikacyjnej RP, podczas inauguracyjnego przemówienia w dniu 10 listopada 1919 roku wypowiedział pamiętną maksymę: "POCZUCIE PRAWA DAŁO NAM WOLNOŚC, NIECHAJ WOLNOŚC ZAPEWNI NAM PRAWA”. Ten wybitny znawca prawa był jednym z tych prawników praktyków i teoretyków, którzy po odzyskaniu niepodległości, ale i wcześniej, tworzyli zręby nowoczesnego polskiego prawa. Jego silna indywidualność odcisnęła piętno na kodeksach postępowania, z którego polski świat prawniczy słusznie może być dumny. Praktyka adwokacka, praca w sądownictwie i działalność naukowa dostarczyły mu wiedzy, wykorzystanej z wielkim pożytkiem również dla kształtu obecnego polskiego prawa.
Jednak wiadomo o tym nie od dziś i “Dla każdego jasne jest z pewnością, że chociaż wielkim osiągnięcie jest ustanowienie praw, to jednak, jeżeli dobrze urządzone państwo nieodpowiednim władzom powierzy pieczę, nad dobrze ustanowionymi prawami, nie tylko żadnej korzyści nie będzie z dobrych praw, lecz staną się one przedmiotem drwin i szyderstwa i największą bodaj szkodę i hańbę ściągną jeszcze na takie państwo” Dlatego też “życie tych, którzy ubiegać się będą o sprawowanie urzędów, ich pochodzenie i postepowanie [...] do chwili wyborów dokładnie być musi rozpatrzone i zbadane” [Platon “Prawa”]
“A polscy sędziowie usiłują zohydzić sprawiedliwość w obawie, aby im ona nie została wymierzona. Polscy sędziowie wystarczająco się zhańbili po tym jak nie byli w stanie przez ponad pół roku wybrać 21 sędziów sądu lustracyjnego, który miał realizować uchwaloną w kwietniu 1997 roku ustawę lustracyjną. 
BICO
O mnie BICO

Interesuję sie działalnością polskiego wymiaru sprawiedliwości, szczególnie władzą sądowniczą, a także orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka