Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman
68
BLOG

Gdańsk: Pikieta przeciwników rządu

Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman Polityka Obserwuj notkę 2

W piątek (26 czerwca 2009) w godzinach 14-16 w Gdańsku, w okolicy Dworca Głównego PKP miała miejsce pikieta grupy obywateli określającej się jako Aktywne Społeczeństwo Obywatelskie, sprzeciwiających się polityce rządzącej koalicji PO-PSL oraz innym niekorzystnym zjawiskom obecnym w życiu polityczno-społecznym kraju. Jedno z prezentowanych haseł dotyczyło obrony IPN oraz mediów publicznych.

Pikietujący rozdawali przechodniom dwie ulotki: pierwsza dotyczyła powodów sprzeciwu wobec rządzącej koalicji a druga była Apelem do gdańskiej Rady Miasta w sprawie budowy pomnika pomordowanym polskim dzieciom w latach 1939-45. Grupa nazwała swoją inicjatywę Aktywne Społeczeństwo Obywatelskie - zainspirowana artykułem red. Jadwigi Chmielowskiej, który ukazał się wiosną b.r. w "Gazecie Polskiej".
 
W pierwszej z ulotek, czytamy m.in.: „Nieudolność i niekompetencja, dziesiątek afer związanych z PO i PSL, przykrywane są medialną fikcją przygotowywaną codziennie przez grupy cynicznych manipulatorów, psychologów tłumu, zatrudnionych przez rząd za pieniądze podatników. To oni wyświetlają nam świat wymyślony, zamiast jego rzeczywistego obrazu.
 
Sprawa ważna dla całej Polski a szczególnie dla nas, na Wybrzeżu – stocznie. Rząd ciągle zwleka z wyjawieniem, kto kupił stocznie w Gdyni i Szczecinie!! Jakie są plany nowych właścicieli? Dlaczego media nie naciskają o wyjaśnienia!! Słabną podstawy do nadziei, że będzie kontynuowana w nich budowa statków”.
 
Całość tekstu, patrz tutaj.
 
Apel ws. Pomnika Pomordowanych Dzieci Polskich,patrz tutaj.
 
W pikiecie brali udział między innymi członkowie klubu "Gazety Polskiej" w Rumii-Redzie-Wejherowie oraz klubu "Gazety Polskiej" w Gdyni. Głównym animatorem akcji był Andrzej Fic, działacz i drukarz podziemnej „Solidarności”, (jego biografia, patrz tutaj).
 
 
Według Andrzej Fica: - Było spore (a przynajmniej większe niż się spodziewano) zainteresowanie pikietą ze strony przechodniów i pasażerów tramwajów, autobusów i samochodów. Było dużo więcej niż się spodziewaliśmy przychylnych, albo, chociaż grzecznych reakcji ze strony młodzieży. Wszyscy uczestnicy są zdania, że demonstracja była udana, a niektórzy, nawet, że nawet bardzo udana.
 
- Wyczuwało się też silnie duże zaskoczenie, ale i jakiś respekt ze strony oglądających demonstrację, a było też nie tak mało ludzi, którzy chyba odczuwali sporą satysfakcję patrząc na transparenty i odbierając ulotki – dodaje Fic.
 
Uczestnicy pikiety podkreślali także, że przeprowadzona akcja nie spotkała się z zainteresowanie mediów lokalnych, na 4 godziny przed demonstracją zostały powiadomione m.in.: "Dziennik Bałtycki" i "Radio Gdańsk".
 
Więcej zdjęć z pikiety, patrz tutaj.
 
(Fot. Rafał Kobylański)

mariuszroman.gdy@gmail.com  Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach. W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej. W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych. W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Polityka