50 obserwujących
385 notek
416k odsłon
  852   0

Przypomnijmy o Rotmistrzu w Dzień Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oby dzisiejsze święto zbliżyło nas i do realizacji celów obywatelskiej inicjatywy na rzecz przywrócenia Europie i światu pamięci o zamordowanym przez komunistów Ochotniku do Auschwitz. 

Od stycznia 2008 r. uczestnicy akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) dążą do ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Dokumentacja akcji znajduje się w materiałach publikowanych od 3 lat pod adresem www.michaltyrpa.blogspot.com , nowiny można znaleźć w profilu akcji w serwisie Facebook .

Radując się z wpisania Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w kalendarz oficjalnie obchodzonych w Polsce świąt, nie sposób nie zadumać się nad trudnościami, jakie towarzyszą lansowanemu od ponad trzech lat przez Fundację Paradis Judaeorum projektowi ustanowienia rocznicy zamordowania rtm.Witolda Pileckiego – Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem na terenie całej Unii Europejskiej.

O dziwo, problemy te najsilniej występują w Polsce. To nasi (a nie zagraniczni) politycy i urzędnicy utrzymywani z kieszeni podatnika, często nie są w stanie nie tylko przyjąć zaproszenia do akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), ale nawet uszanować faktów.

Nasza inicjatywa na rzecz odbudowy w Europie i na świecie pamięci o rtm.Pileckim w wielu środowiskach spotyka się z wrogością i słabo skrywaną (a często wcale nie skrywaną) zawiścią. Dość przypomnieć, że IPN i Muzeum Auschwitz zwalczają naszą akcję, a ktoś tak zasłużony dla odzyskania pamięci historycznej, jak ś.p. Prezydent Lech Kaczyński odmówił poparcia obywatelskiemu projektowi ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem (zob. kuriozalny list ministra M.Łopińskiego z 27 listopada 2008 r. ).

Szczęśliwie, o czym wspominałem przy wielu okazjach, Rotmistrz Witold Pilecki jest patronem polskiego społeczeństwa obywatelskiego. Wymownym tego przykładem są dotychczasowe sukcesy naszej inicjatywy, a także to, co nas czeka w przyszłości

Już 26 marca, Polonia w zachodnioirlandzkim Galway organizuje bieg pod hasłem „Przypomnijmy o Rotmistrzu”, podczas którego będą zbierane podpisy pod naszą petycją w sprawie europejskiego Święta Bohaterów 25 maja (zob. „Bieg ‘Przypomnijmy o Rotmistrzu’” )

Trwają także intensywne przygotowania do uczczenia 110. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego. Jak informowałem (patrz: http://mementomori.salon24.pl/posts/ ), doroczną formą uczczenia pamięci rtm.Pileckiego w ramach akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” są organizowane 13 maja Marsze Rotmistrza.

Miło mi poinformować, że do chwili obecnej, organizację tegorocznych, urodzinowych Marszów Rotmistrza potwierdzono w dwudziestu miastach Polski. Czynione są również starania, aby Marsze odbyły się poza Polską.

Tak jak przy okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu (zob. „Przypomnijmy o Rotmistrzu w Dzień Holocaustu” ) i Narodowego Dnia Pamięci 14 czerwca (zob. link ), również dziś tym donośniej powinno zabrzmieć pozdrowienie uczestników naszej akcji:

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale