50 obserwujących
385 notek
418k odsłon
  996   0

Politycy nie chcą pamiętać o polskich ofiarach Auschwitz

"Klisze pamięci" Mariana Kołodzieja - fragment (fot.Michał Tyrpa)
"Klisze pamięci" Mariana Kołodzieja - fragment (fot.Michał Tyrpa)

I w tym roku nasi demokratycznie wybrani przedstawiciele nie znajdują czasu, by odpowiedzieć na zaproszenia do udziału Narodowym Dniu Pamięci 14 czerwca.

O samym święcie pisałem w tym miejscu obszerniej dwa lata temu i przed rokiem. Przed tygodniem zachęcałem do jak najszerszego udziału w czerwcowym Dniu Pamięci i do uczczenia go w konkretny sposób, zobacz:

http://mementomori.salon24.pl/311202,narodowy-dzien-pamieci-14-czerwca-2011

20 maja b.r.Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich, wystosowało Apel do do Posłów RP i polskiej grupy Posłów do Parlamentu Europejskiego. Czytamy w nim m.in.:

„z przykrością musimy stwierdzić, że do tej pory zainteresowanie przedstawicieli władzy państwowej i parlamentarzystów uczestnictwem w uroczystościach 14. czerwca jest „niezauważalne i incydentalne”, co jest w sprzeczności z wypowiadanymi deklaracjami politycznymi i partyjnymi prezentowanymi w mediach.”. (zob. link)

Warto przypomnieć, że nasi politycy (wszystkich opcji) niedawno solidarnie zignorowali zaproszenia do uczczenia 110. rocznicy urodzin rtm.Pileckiego i 63. rocznicy zamordowania Ochotnika do Auschwitz, zob. link

Pomimo wielokrotnego wskazywania palcem, obchody obu rocznic przemilczała większość mediów.

Warto uświadomić sobie owe fakty. Naszych demokratycznie wybranych przedstawicieli nie stać na udzielenie odpowiedzi na zaproszenia kierowane do nich przez byłych więźniów Auschwitz. Naszych szanownych redaktorów ani trochę nie interesuje los tysięcy rodaków, którzy w latach 40. ubiegłego wieku uznani zostali zapodludzi.

Ów brak elementarnej kultury polityków i obnażona cenzura mediów powinny nas – wolnych obywateli Rzeczypospolitej – mobilizować do tym większego wysiłku w zakresie kultury pamięci.

Najwięcej, powtórzę, zależy od każdego z nas. Nawet, jeśli mamy do dyspozycji wyłącznie środki ubogie: pocztę pantoflową, portale dyskusyjne, serwisy społecznościowe. Tylko my sami możemy sprawić, aby 14 czerwca stał się prawdziwym Narodowym Dniem Pamięci Polaków.

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

 

P.S. Posiadaczy kont w serwisie Facebook zapraszam do udziału ‘wydarzeniu’ pt. „Narodowy Dzień Pamięci 14 czerwca”, w którym można znaleźć m.in. linki do filmów dokumentalnych na temat Auschwitz, patrz link

 

Zobacz galerię zdjęć:

Ogrodzenie KL Auschwitz I (fot. Michał Tyrpa)
Ogrodzenie KL Auschwitz I (fot. Michał Tyrpa) Wnętrze baraku w Birkenau (fot.Michał Tyrpa)
Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale