Moneta z rtm.Pileckim, wydana przez NBP na wniosek Fundacji Paradis Judaeorum.
Moneta z rtm.Pileckim, wydana przez NBP na wniosek Fundacji Paradis Judaeorum.
Michał Tyrpa Michał Tyrpa
1011
BLOG

Przypomnijmy o Rotmistrzu z Zytą Gilowską

Michał Tyrpa Michał Tyrpa Polityka Obserwuj notkę 4

W wigilię Dnia Polskiego Państwa Podziemnego, wyrażam nadzieję, prof. Gilowska zmobilizuje Jarosława Kaczyńskiego do wsparcia apelu o europejskie upamiętnienie rtm.Witolda Pileckiego, który to apel 14 czerwca w Auschwitz skierowany został do premiera Tuska.

LIST OTWARTY DO PROF.ZYTY GILOWSKIEJ

Szanowna Pani Profesor!

24 września b.r. podczas katowickiej konferencji „I Forum Marki Polskiej” wygłosiła Pani wykład pt. „Wektory suwerenności gospodarczej Polski". Powiedziała Pani m.in.:

„Bardzo jest miło sobie opowiadać, jak być powinno, co należy zrobić, najlepiej jak najszybciej. Ale jest pytanie o wolę takiego działania. (…) Osobiście uważam, że ten, metapolityczny, duchowy wymiar suwerenności, jest najważniejszy. I że dzisiaj w tym duchowym wymiarze suwerenności Polska ma największe rezerwy. Tu możemy z bogactwa wielkiego korzystać i powinniśmy się zastanowić, dlaczego tego nie robimy. [podkreślenie moje – MT]

Od stycznia 2008 r. Fundacja Paradis Judaeorum prowadzi akcję społeczną „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). Jednym z głównych celów tej apolitycznej inicjatywy obywatelskiej jest ustanowienie 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Wśród znaczących osiągnięć naszej akcji wymienić można między innymi:

- rezolucję grupy politycznej Unia na Rzecz Europy Narodów (UEN) z 18 lutego 2009 r., wzywającą Parlament Europejski do ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem,

- wyemitowanie w styczniu 2010 r. przez Narodowy Bank Polski, na wniosek Fundacji Paradis Judaeorum, srebrnej monety z wizerunkiem twórcy Związku Organizacji Wojskowej w KL Auschwitz,

- nadanie m.in. jednemu z katowickich placów imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Więcej na ten temat, w tym skany listów od ważnych zagranicznych i polskich instytucji, w hipertekstowych linkach zamieszczonych w tekście wywiadu „WITOLD PILECKI – WZÓR UNIWERSALNY”.

Szanowna Pani Profesor! Podczas tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych 14 czerwca na terenie byłego KL Auschwitz, uczestnicy uroczystości – w tym byli polscy więźniowie – skierowali do premiera Donalda Tuska apel o uznanie projektu ustanowienia 25 maja – rocznicy zamordowania rtm.Pileckiego - europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, za jeden z priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Pod koniec czerwca, a następnie w lipcu i sierpniu b.r. wielokrotnie apelowaliśmy do polskich europosłów, senatorów i posłów, a także do Prezydenta Rzeczypospolitej, o wsparcie apelu skierowanego do premiera Tuska.

Więcej na ten temat w tekście: „Tusk i Kaczyński winni rtm.Pileckiemu” i w materiałach wcześniejszych.

Z ubolewaniem stwierdzam, że choć od Narodowego Dnia Pamięci 14 czerwca minęły już ponad trzy miesiące, a polska prezydencja znalazła się na półmetku, polscy parlamentarzyści i europarlamentarzyści (a także Prezydent RP), gremialnie, solidarnie i ponad wszelkimi politycznymi podziałami, zignorowali wielokrotnie ponawiane przez nas prośby, o wsparcie apelu skierowanego z Auschwitz do premiera polskiego rządu.

Dotyczy to również polityków Prawa i Sprawiedliwości, co dla piszącego te słowa, który ma w pamięci niezwykle owocną współpracę z panią europoseł Hanną Foltyn-Kubicką, jest w najwyższym stopniu zdumiewające, zaś dla wszystkich uczestników naszej akcji niepokojące. Tym bardziej, że - jak Pani Profesor zauważyła w swym katowickim wykładzie:

„(…) najważniejsi urzędnicy naszego państwa przed obejmowaniem swoich funkcji składają ślubowania. I tak, posłowie ślubują strzec suwerenności i interesów państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli. [podkreślenie moje – MT] Prezydent Rzeczypospolitej przysięga między innymi, że będzie strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa państwa (…).

Obecnie, w dobie prezydencji w UE, polscy politycy nie robią absolutnie nic, na rzecz wprowadzenia w świadomość i pamięć Europejczyków, postaci, która jest symbolem heroicznego wymiaru człowieczeństwa i najszlachetniejszych polskich tradycji.

Dziś, w wigilię Dnia Polskiego Państwa Podziemnego, pragnę Pani podziękować za mądre słowa i piękny gest, jakim było wręczenie prezesowi Kaczyńskiemu „naszej” srebrnej monety z rtm.Pileckim.

Żywię nadzieję, że postawa Pani Profesor pomoże zmobilizować wszystkich polskich polityków do aktywności w Sprawie, o którą wolontariusze akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) walczą konsekwentnie od niemal 4 lat.

Żywię nadzieję, że dzięki Pani, nasi przedstawiciele w Sejmie, Senacie, Parlamencie Europejskim i innych ważnych instytucjach, usłyszą głos byłych więźniów Auschwitz, zanim któryś z wolontariuszy naszej akcji, pod wpływem ignorowania europejskiego upamiętnienia Bohaterów, dokona spektakularnego samopodpalenia..

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

Z wyrazami szacunku,

Michał Tyrpa

 

Prezes Zarządu Fundacji Paradis Judaeorum

Inicjator akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”).

Pomysłodawca ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem

i autor listu do Ojca Świętego Benedykta XVI zawierającego prośbę o rozważenie beatyfikacji ś.p. Witolda Pileckiego. 

 

Więcej o akcji na stronie: www.michaltyrpa.blogspot.com

Na Facebooku profil akcji

P.S. Jeśli ktoś chciałby pod powyższym Listem Otwartym złożyć podpis, można robić tutaj, lub w profilu wydarzenia „List do prof.Zyty Gilowskiej” na Facebooku. Wzór podpisu: imię, nazwisko, miejscowość (ewentualnie - komentarz).

Zobacz galerię zdjęć:

Awers monety z Rotmistrzem.
Awers monety z Rotmistrzem. Rewers monety z Rotmistrzem.

Przypomnijmy o Rotmistrzu / Let's Reminisce About Witold Pilecki on Facebook. Doświadczając kolejnych erupcji Inferno Polonico, przed oczami duszy widzę Witolda Pileckiego, który do nas, wolontariuszy akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki mówi"), mówi:"Z powodu mojego imienia będą was nienawidzić" (Mt 24,9)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka