50 obserwujących
385 notek
416k odsłon
  1335   0

Przypomnijmy o Rotmistrzu Muzeom Holocaustu

Pocztówka akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" załączona do listu Fundacji Paradis Judaeorum do Rady Muzeum Holocaustu.
Pocztówka akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" załączona do listu Fundacji Paradis Judaeorum do Rady Muzeum Holocaustu.

W sierpniu 2010 r. Fundacja Paradis Judaeorum wystosowała list do waszyngtońskiej Rady Muzeum Holocaustu w sprawie bohaterskiego Ochotnika do Auschwitz. Trzy dni temu w serwisie Facebook powstała strona pt. „Bring Witold Pilecki to Holocaust Museums”. Zaproszenia do odwiedzenia strony trafiły do kilkudziesięciu instytucji z całego świata, które kultywują pamięć o zagładzie narodu żydowskiego.

To kolejne przedsięwzięcie w ramach akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). Wspomniana strona dostępna jest pod adresem:

http://pl-pl.facebook.com/pages/Bring-Witold-Pilecki-to-Holocaust-Museums/276335655736394

A oto polskie tłumaczenie tekstu, który można tam znaleźć:

Rotmistrz Witold Pilecki (1901-1948) był jedyną w historii osobą, która dobrowolnie dała się uwięzić w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym. Pilecki był założycielem konspiracyjnej organizacji więźniów w KL Auschwitz – Związku Organizacji Wojskowej (ZOW). Po II woj nie światowej, Pilecki został zamordowany przez komunistów w okupowanej przez Stalina Polsce.

Od stycznia 2008, polska NGO – Fundacja Paradis Judaeorum prowadzi kampanię obywatelską „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). Jednym z celów tej akcji społecznej jest upowszechnienie na świecie niezwykłego świadectwa o Auschwitz i Holocauście, tzw. „Raportu Witolda”.

30 sierpnia 2010 r. Fundacja Paradis Judaeorum – wysłała list polecony do Rady Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, zwracając się o upamiętnienie Witolda Pileckiego w Muzeach Holocaustu, których ekspozycje wcale nie wspominają ( ! ) o Pileckim.

Od wysłania listu minął ponad rok, a nadawca nie doczekał się jakiejkolwiek odpowiedzi. Amerykańskie Muzea Holocaustu wciąż przemilczają czyny Pileckiego.

Wesprzyjmy wniosek Fundacji Paradis Judaeorum do Rady Muzeum Holocaustu, dotyczący Witolda Pileckiego!

Zachęćmy ważne instytucje na całym świecie do uczenia prawdy o tragicznej historii tych, którzy starali się zatrzymać Holocaust na samym początku i w samym jądrze piekła na ziemi Auschwitz!

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

1) „Raport Witolda” po angielsku:

www.witoldsreport.blogspot.com

2) List Fundacji Paradis Judaeorum do US Holocaust Memorial Council:

http://3.bp.blogspot.com/_GoV7ytNTb3Q/TLlmHBMLIMI/AAAAAAAAAm4/ht2LPd3y1ow/s1600/List+do+Rady+Muzeum+Holocaustu+z+30+VIII+2010.jpg

3) Kartka pocztowa akcji “Przypomnijmy o Rotmistrzu” (“Let’s Reminisce About Witold Pilecki”):

http://1.bp.blogspot.com/_GoV7ytNTb3Q/TLlmWR-oyOI/AAAAAAAAAnA/yIA8kTXHkps/s1600/poczt%C3%B3wka+do+Rady+Muzeum+Holocaustu.jpg

4) Artykuł „Ochotnik do Auschwitz” w amerykańskim “The Catholic Messenger”:

http://www.catholicmessenger.org/articles/2010/08/25/features/doc4c6c2c25464fc909590640.txt

5) Polish profil akcji społecznej “Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) w Facebooku:

http://pl-pl.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

 

Zaproszenia do lektury angielskiego przekładu „Raportu Witolda” i odwiedzenia strony „Bring Witold Pilecki to Holocaust Museums” zostały zamieszczone między innymi w profilach takich instytucji, jak:

A) Australijskie:

Jewish Holocaust Centre

Sydney Jewish Museum

B) Austriacka:

KZ-Memorial -Mauthausen

C) Francuska:

Mémorial de la Shoah

D) Niemiecka:

Buchenwald Memorial

E) Brytyjska:

Imperial War Museum London

F) Amerykańskie:

Dallas Holocaust Museum/Center for Education and Tolerance

Vancouver Holocaust Education Centre

Illinois Holocaust Museum & Education Center

Holocaust Memorial Center w Michigan

Los Angeles Museum of the Holocaust

USC Shoah Foundation Institutew Los Angeles

Simon Wiesenthal Centerw Los Angeles

Holocaust Memorial Resource and Education Center of Florida

Anne Frank Center USA

Museum of Jewish Heritage - A Living Memorial to the Holocaust

Virginia Holocaust Museum

Florida Holocaust Museum

CANDLES Holocaust Museum and Education Center w Indianie

The Holocaust Museum and Study Center

Holocaust, Genocide, and Human Rights Project

Remembering the Holocaust

6,000,000 Jews were murdered during the Holocaust by the Nazis - let's reach to 6 million people who remember them

oraz, naturalnie:

United States Holocaust Memorial Museum

Zaproszenie do zapoznania się z zawartością strony „Bring Witold Pilecki to Holocaust Museums” pojawiło się nie tylko w wymienionych wyżej 24 miejscach w Sieci. Wolontariusze akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” od trzech dni zamieszczają linki w rozmaitych grupach, profilach i stronach.

Tym samym wiedza o Witoldzie Pileckim dotarła do bardzo licznej rzeszy nie-Polaków, co ważne - osób, które żywo interesują się historią Holocaustu. To kolejny ważny krok na drodze realizacji celów naszej akcji społecznej. Jak wielokrotnie powtarzałem, nie da się opowiadać historii zagłady narodu żydowskiego, bez uwzględnienia świadectwa bohaterskiego Ochotnika do Auschwitz. Nie w sposób sensowny i uczciwy, w zgodzie z prawdą historyczną i szacunkiem dla ofiar niemieckich zbrodni.

Wszystkich, którzy czują się dłużnikami Bohaterów, którzy zdają sobie sprawę z wagi Sprawy o którą walczymy, zachęcam do włączenia się w nasze „przypominanie o Rotmistrzu”. Dziś, gdy w światowych mediach nadal powtarzają się znieważające brednie o polskich obozach koncentracyjnych, samo „pamiętanie o Rotmistrzu” to za mało! O Witoldzie Pileckim i jego towarzyszach broni ze Związku Organizacji Wojskowej trzeba przypomnieć. I stale o nich przypominać!

Dlatego gorąco zachęcam do propagowania naszej nowej, anglojęzycznej strony. Zachęcam do odwiedzenia wskazanych wyżej profilów instytucji kultywujących wiedzę o Holocauście. Być może wśród obecnych tam znajdą się chętni do dyskusji na temat dziedzictwa Związku Organizacji Wojskowej.

Na wdzięczną pamięć mieszkańców globalnej wioski zasługują nie tylko ofiary niemieckiego narodowego socjalizmu i sowieckiego komunizmu. W sposób szczególny zasługują na nią Bohaterowie, którzy stawili czoła totalitarnym potworom.

Pozdrawiam Herbertowskim wezwaniem uczestników naszej akcji:

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

 

Dokumentacja akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) w materiałach (i linkach) publikowanych od stycznia 2008 r. na stronie:

www.michaltyrpa.blogspot.com

Zob. także:

http://mementomori.salon24.pl/posts/

 

MICHAŁ TYRPA

prezes Fundacji Paradis Judaeorum, inicjator akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), pomysłodawca ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, autor listu do Benedykta XVI z prośbą o rozważenie beatyfikacji ś.p. Witolda Pileckiego.

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale