28 obserwujących
299 notek
409k odsłon
  220   0

Patriotyzm polskich Żydów.

Kilka ładnych tekstów na ten temat napisał w Salonie24 Michał Tyrpa. Warto poszperać. A ja sam taką zwięzłą anegdotę wymyśliłem:

Naród polski i żydowski przez kilkaset lat razem na jednej ziemi mieszkali. Zdążyliśmy się poznać i polubić, a nie raz i pokłócić. Nasze kultury przeniknęły się na tyle, że pełno jest jednej w drugiej i tęsknimy za sobą i rozumiemy się lepiej niż inni, a poczucie humoru łączy nas najbardziej.

Dzięki temu rozumiemy się bez słów. My wiemy i wy wiecie, dlaczego naród żydowski przetrwał 2000 lat w diasporze, bez własnej ziemi i bez majątku, poniewierany i okradany po stokroć, ze wszystkiego co posiadał. Wy wiecie i my wiemy, wszelki majątek i pieniądze przychodzą i odchodzą, raz są, a raz ich nie ma.

Cała nasza wartość, cały nasz majątek, to to co mamy w naszej głowie i w naszym sercu.

My wiemy i wy wiecie, naród żydowski przetrwał w diasporze, bo łączyła go przez te 2000 lat wspólna religia i wspólnota narodowa. Wszystko co mieliście przyjaciele, cały prawdziwy wasz majątek to Wasz patriotyzm.

I nie oszukujmy się, wy o tym wiecie, i my o tym wiemy. Rozumiemy się bez słów, przyjaciele. Więc nie gadajmy teraz po próżnicy, o naszym polskim patriotyźmie.

____________________________________________________________________________ Przypisy:

[1] Marek Kajdas włożył do mojego poprzedniego tekstu solidny komentarz zaczynający się od stwierdzenia: Żydzi boją się, ale czego na Boga? Odpowiadam, niczego się nie boją i bać nie muszą. W tym pytaniu, odnoszącym się do polsko-żydowskich relacji, jest niezrozumiałe dla mnie, grube nieporozumienie, nawiązujące do rozmaitych resentymentów. Od dawna jest czas i szansa, aby zostawić resentymenty razem z  zapiekłymi urazami tam, gdzie ich miejsce. Wyrzućmy za drzwi tych wszystkich, którzy na starych sprawach, teraz chcą ukręcić jeszcze jakiś geszeft. A pierwszy geszeft polityczni spryciarze chcą ukręcić na polskim antysemityzmie. Widział ktoś kiedyś coś takiego? Idiotów nigdzie nie brakuje, ale żeby zaraz antysemityzm? Gołym okiem widać, co kombinują. Traktujmy się i rozmawiajmy normalnie. I tyle.

[2] Stanisław Michalkiewicz - projekt Konstytucji - do dyskusji <<< to jest link.„Nie dajmy zginąć poległym" Zbigniew Herbert

26.060

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale