28 obserwujących
299 notek
409k odsłon
  81   0

Polityczne tchórzostwo Platformy Obywatelskiej, czyli wspólne wy

Pisałem wczoraj o optymistycznych wypowiedziach Stanisława Janeckiego we "Wprost": Koalicja PO-PiS umożliwiłaby realizację projektu IV RP. I to byłby wreszcie pierwszy zrealizowany projekt państwa po 1989 roku. Pisałem, że cenię tę wypowiedź, bo jeszcze raz potwierdza, że jest w Polsce redakcja, choć jedna, która czuje swoją misję w powiązaniu z polską ideą państwową. Ale zdecydowanie nie podzielam poglądu redaktora Janeckiego, choć nie dziwię się jego nadziei. Było by dobrze, aby to marzenie się spełniło, aby mogło się spełnić. Myślę, że byłoby dobrze. Ale nie wierzę w istnienie tej możliwości.Tak wczoraj napisałem.

Dzisiejsze wystąpienie Donalda Tuska świadczy o ty dobitnie. Takiej porcji chamstwa, paskudnych obelg, perfidnych pomówień, czegoś tak obrzydliwego nie widziałem już bardzo dawno temu. Proszę, ktokolwiek nagrał tę krótką wypowiedź, proszę, włóżcie to przyjaciele do You tuby, albo w podobne miejsce, podajcie link. To się nadaje do analizy, jako szkoleniowy przykład politycznego draństwa, przy użyciu mediów. Dla jasności, tytułowe sformułowanie "Polityczne tchórzostwo PiS...", tak to brzmiało w oryginale, jest to jedna z inwektyw wyjęta z ust Donalda Tuska.

Świadectwem faktycznej wspólnoty myśli, ludzi i idei jest identycność sformułowań wcześniejszej o kilkanaście minut wypowiedzi posła Napieralskiego i nieco późniejszego stanowiska Donalda Tuska. Dokładnie te same skojarzenia, ten sam sposób myślenia, ten sam ładunek nienawiści, ta sama konstrukcja argumentów. Tak jak gdyby Panowie korzystali z jednej kartki, albo pisali teksty razem, w nocy, spleceni w miłosnym uścisku. To jest koalicja faktyczna, o ile miłosny uścisk jeszcze jest koalicją.

Ale dajmy temu pokój. Chodzi o coś zupełnie innego. Zaproponowałem wczoraj spisywanie "protokołu rozbieżności" między polskimi ugrupowaniami politycznymi w najważniejszych dla Polski sprawach, fundamentalnych dla polskiego interesu narodowego. W ten sposób powstawać będą nasze wytyczne do Polskiej Racji Stanu.

Punkt pierwszy, sprawę walki z układem, proponowałem zostawić na później.

Punkt drugi, sprawę poglądu na polską suwerenność zaproponowałem dykutować natychmiast. I dobrze trafiłem. Donald Tusk uznał za właściwe  wskazanie dzisiaj właśnie swojego casus belli. "To jest to".

Donald Tusk powiedział dzisiaj wyraźnie, coś o czym wiem bardzo jasno i od dawna: - Jeśli tylko Platforma Obywatelska wygra wybory, to natychmiast doprowadzi do zmiany polityki zagranicznej, powróci do..., skomentuję "powróci do polityki białej flagi". Powiedział, "to jest najważniejsze dla mnie".

To jest tak ważne, że już teraz może zrezygnować z myślenia o koalicji PO PiS i zainicjować najbardziej brutalną wojnę przedwyborczą, tak brutalną, jakiej jescze nie było. Jest to rzeczywisty i najważniejszy powód niemożliwości zbudowania koalicji PO PiS.

Napisałem wczoraj:

Bierzmy się do roboty. Na początek polityka zagraniczna, mały punkcik. Wygląda niewinnie, ale nie jest łatwy, to jest jeden z motywów do zastanowienia się nad kwestią suwerenności Polski w Unii Europejskiej i suwerennej polskiej polityki zagranicznej. Jak konkretnie można zdefiniować stosunek kilku polskich partii politycznych: PO, SLD, LiD, PiS, LPR do tej jednej sprawy. Na razie ograniczając się do tej jednej sprawy - do poglądu na polską suwerenność.  Przy siedemnastym punkcie tego protokołu już nie będziemy mieli wątpliwości, na kogo głosować.  Mamy szansę w ten sposób sami sobie poprowadzić kampanię wyborczą, mamy szansę wyznaczyć jej standardy. Proponuję przystąpić do tej pracy. Nie sądzę, że to jest zabawa.W tej sytuacji nie mamy wyjścia, chcąc wiedzieć na kogo głosujemy, i po co to robimy kryteria wyboru musimy ustalić sami.Politycy całej scenerii politycznej od Napieralskiego przez Wierzejskiego do Tuska to dzisiaj jeden klub polityczny, jak go nazwać, jest mi wszystko jedno. Jeże nie mają imion. Liczy się treść.

27.700

 ____________________________________________________________________________ Przypisy: [1Stanisław Michalkiewicz -projekt Konstytucji - do dyskusji.[2Materiały Darskiego.[3] "Wizja Alexandra von Waldow" (od FYM) [4] Matix znów porusza frapujący mnie temat. Sukcesy szarlatanów nauki, zastanawiające sukcesy takich dziwacznych tworów, jak bioetyka Petera Singera, anarchizm libertariański Noama Chomsky, developmentalizm Jeffreya Sachsa i śpiewającego Bono, koszmarna moda na „globalne ocieplenie” forsowana raportem międzyrządowego panelu ONZ (IPCC). Opinię Gary S. Beckera o tej modzie cytowałem w sobotnim artykule  „Patriotyzm nie jest rasizmem”. Stawiając koncepcję cywilizacyjnej nieumiejętności korzystania z dorobku współczesnej nauki zastanawiam się nad przyczynami tego zjawiska. Intrygujące jest zrozumienie, dlaczego do domeny publicznej, dlaczego do strategii globalnych, do programów politycznych partii rządzących docierają odpadki z naukowego stołu. Zdzisław Krasnodębski proponuje poszukiwać rozwiązania w wielkiej uniformizacji „człowieka z zewnątrzsterownego” jako produktu społeczeństwa masowego. Tę pesymistyczną wizję „Chamstwa w Państwie” Zdzisław Krasnodębski przedstawił w 32/33 nr Wprost (2007). Mody intelektualne są wspólną cechą tych zjawisk cywilizacyjnych. Zachęcam do lektury tekstu Matix’a: Przyczyny sukcesu mody intelektualnej?[5] Free Your Mind pisze Dementi Tuska. Jeśli pretekstem Donalda Tuska do tak frontalnego znieważania PiSu jest wywiad Jarosława Kaczyńskiego we Wprost, to mam tekst tego wywiadu przed sobą. Co mogę powiedzieć? Dysproporcjonalna reakcja? Nadmierna drażliwość? Nie żartujmy, chodzi o sprawy poważniejsze. Pokażmy je, takimi jakimi one są.[6] Kaczmarek i sprawa Stella Maris? [7] Autor: Grudeq, tytuł: Wszystkie partie propolską prowadzą politykę.[8] "Stosunki polsko-niemieckie w mediach. Z pancerfausta do polskich dziennikarzy" - maryla.

[9] Krótka analiza mitologii antykaczystowskiej, Jacek syn Alfreda.

[10] Ciekawy głos w dyskusji o Polskiej Racji Stanu  manama1

[11] "Dezinformacja - oręż wojny" polecone przez  1972.blox.pl

[12] http://www.polskieradio.pl/krajiswiat/archiwum/media/manipulacja/artykul35.html 

[12] Kolejna klęska PiS Plakat wyborczy zaprojektowany przez Uczennice VI Liceum.

[13] Potiomkinowska wioska polskiej demokracji - Uczenice VI Liceum.

[14] Dlaczego lustracja jest ważna (1) - pierwsza policja polityczna m.ciesielczyk

[15] Lustracja na tle historii (2) - Biuro Preobrażeńskie m.ciesielczyk

[16] Bardzo ciekawy komentarz o Kaczmarku i PZU, motyw na zastanowienie. [17] Co Sejm powinien przed wyborami? Czytaj u Maryli.
Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale