28 obserwujących
299 notek
409k odsłon
  101   0

Król oblał egzamin

Dzisiaj rano, mój młodszy syn przysłał mi link do tekstu w "Dzienniku". Zacytuję maleńki fragment: Drugi "maturzysta" DZIENNIKA - profesor Marcin Król sromotnie oblał egzamin. Jego praca miała jedną, ale całkowicie ją dyskwalifikującą wadę - była o 16 słów za krótka. Takiego eseju nawet się nie sprawdza. Profesor Król dostał zaledwie 18 punktów na 50 możliwych. Nie zastosował się bowiem do klucza i nie zdefiniował, kto jest podmiotem lirycznym wiersza. W jego pracy zabrakło słów-kluczy, takich jak młodość, indywidualizm romantyczny czy koncepcja lotu. Zdaniem polonistki oceniającej esej Marcina Króla, jedno jest pewne: gdyby pisał starą maturę, zdałby ją śpiewająco. Napisał bowiem bardzo oryginalny esej.Dziecko, co oni z Ciebie chcą zrobić?Trepa jakiegoś? Wydaje się że, aby gatunek ludzki nadal pozostał myślący, potrzebuje kształcenia umiejętności posługiwania się myślą. Człowieczeństwo jest tym, co jest z człowiekiem nierozerwalnie związane, jest tym czego od człowieka nie da się ani oddzielić, ani zastąpić protezą. Wiedzę możemy trzymać w encyklopediach, słownikach, mamy ją w bibliotekach  i w internecie. Umysłu, duszy, sztuki myślenia, kultury - nie można zastąpić żadną protezą. Zabawa oświatą i wychowaniem. "...zgadzam się z tym co napisał Ryszard Legutko w artykule "Kłamstwo edukacyjne", Wprost, nr 16 (2008). Sugeruję, że jest bardzo niedobrze, uznaję, że przyczyny są liczne i historycznie bardzo złożone, że ich źródła są nie tylko polskie. "Koncept klasycznego modelu wykształcenia polegający na rozwijaniu umiejętności mówienia i myślenia (trivium) oraz umiejętności wolnego umysłu (quadrivium) jest rozwalany w całym "postępowym" świecie, a im bardziej edukacja jest reformowana, w tym gorszym jest ona stanie." (+/- streszczenie tekstu Ryszarda Legutki.) Mnie interesuje tylko jeden problem. Jest to poziom umiejętności mówienia, sztuki myślenia, a także najwyższej sprawności wolnych i niezależnych umysłów Polaków. Jeśli szkoła podstawowa, średnia i wyższa, wespół w zespół z polskimi mediami, mają pozbawić Polaków przymiotnika "sapiens", przy definicji człowieka, to takiego zamiaru nie akceptuję. Koniec.  
Jakość wychowania i kształcenia umysłów jest jednym z fundamentalnych interesów narodowych wszystkich Polaków.
__________________________________________________________________________________

Przypominam. O godzinie 23:50, 3 maja 2008 roku powołałem Polski Instytut Geopolityczny (PIG), który będzie zajmował się stałym analizowaniem zagadnień polskich interesów geopolitycznych, a jego celem jest nieustanne doskonalenie wiedzy o Polskiej Racji Stanu oraz wpływaniem i oddziaływaniem na polskie elity intelektualne, polityczne, opinię publiczną, a także na parlamentarzystów oraz na władzę rządową i samorządową, a także sądowniczą w sprawie prowadzenia polityki polskiej i europejskiej oraz podejmowania decyzji zgodnych z wymaganiami polskiej racji stanu. Instytut zajmować się będzie certyfikacją zgodności bieżącej polityki i rządzenia z wymaganiami polskiej racji stanu. Istnienie tego Instytutu zostało zatwierdzone moją decyzją w chwili wyżej podanej. Pozostałe fakty z jego działałności pojawią się póżniej. Historia tego instytutu jednak już trwa.

Sformułowanie Polskiej Racji Stanu,  spełni rolę ośrodka konsolidacji polskiej prawicy. Wynika to z fundamentalnej prawidłowości:
Prawicowość polega m.in. na wolności posiadanych poglądów, wolności ekonomicznej i fundamentalnym prawie własności osobistej - podporządkowanych uznanym wartościom wyższym. Napisałem "m.in", bo nie jest teraz ani konieczne dyskutowanie tego, co jest dla prawicy oczywiste, a w szczególności prowadzenie dyskursu aksjologicznego. Prawicowość z definicji i założenia jest różnorodna, składa się z różnych koncepcji aksjologicznych i politycznych, to jest jej głowne źródło siły. Różnica potencjałów wyzwala energię, pozwala na rozwiązywanie problemów i kofliktów interesów, przy wspólnym kryterium porządkującym - polską racją stanu. Kwestie praktycznego działania tego kryterium porządkującego omówimy odzielnie.
[O kryteriach i metodach użytecznych w tym przypadku pisałem, wspominając o Doktrynie Kornela Morawieckiego oraz o selektorze i anty bolszewizatorze.] Troszeczkę więcej na ten temat w tekście "3 maj - Dzień Polskiej Racji Stanu".
 

W Polsce przedmiotem koniecznego działania jest polski interes narodowy, polska racja stanu materializująca się w konkretnych interesach ekonomicznych, politycznych, społecznych i kulturowych Polaków, bez względu na granice i ich miejsce zamieszkania.

__________________________________________________________________________________

185.800  

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale