miejsce ulgowe
"Biada potężnym istotom gdy wchodzą pomiędzy ostrza podrzędnych rycerzy" czyli "I Herkules dupa kiedy ludzi kupa".
8 obserwujących
180 notek
54k odsłony
  109   0

PEKIN. Polskie niskie loty skoków z nartami. Przyczyna? Ubrali się w obcisłe?

Aeorodynamika - J.NieNARTOwicz
Aeorodynamika - J.NieNARTOwicz

Skoki z Nartami - czyli Gacie a Sprawa Polska


” Kurczaczki, myślałem, że dzisiaj te punkty wlecą. Czułem, że na lekko mnie na nie stać, a jednak. O co tu chodzi w tych skokach? Niech ktoś mi wytłumaczy "  Proszę Państwa, to się pyta Andrzej Stękała, 26 lat – polski skoczek narciarski, drużynowy brązowy medalista Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich 2020 i Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2021, medalista mistrzostw Polski, zwycięzca klasyfikacji generalnej FIS Cup w sezonie 2014/2015.


„Niech ktoś mi wytłumaczy” . Dobrze spróbuję.


Ale najpierw, ponieważ jeszcze chyba ktoś to przeczyta  - kilka zdań wyjaśnienia dla mniej zorientowanych…
Cytuję tę wypowiedź bo przemawia przeze mnie gorycz niedzielnego kibica-patrioty.


Nasi skoczkowie zawiedli bo przez ostatnie lata przyzwyczaili nas do sukcesów w tej, jak się okazuje dosyć kapryśnej dyscyplinie nibysportowej.


Dlaczego piszę „nibysportowej”?  Bo okazuje się, że bardzo dużą rolę odgrywają w niej elementy meteorologiczne czyli między innym „jak wiatr zawieje” co jest przecież właściwie zależne od Opatrzności Bożej.  Poza tym mimo że Opatrzność jest Wszechmogąca to jednak nie jest najwyraźniej jednocześnie Wszechwiedząca i dlatego nie wie komu sprzyjać (choć nasi przed skokiem zachęcają Ją i się żegnają znakiem krzyża).

Dlatego też w skokach jest jednak też dużo elementów zależnych od ludzi, którzy mają wolna wolę i wymyślają dowolnie różne kroje strojów sportowych. Dochodzi nie tyle przypadkowość co kreatywna   awangarda modowo-konfekcyjna.


I tu muszę posłużyć się znów garścią cytatów:
To mówił Polak. Wcześniej Polakom zarzucano, że mają zbyt obszerne kombinezony. Ale potem gdy wygrał Niemiec Geiger kontrowersje  wywołał strój Niemca który  wg wielu ekspertów w Polsce był zbyt obszerny. Geiger nie został jednak zdyskwalifikowany.


Proszę Państwa, o co chodzi z tymi kombinezonami??Wytłumaczę jużwłasnymi słowami: z przodu lekko ażurowe, bufonisto-tiulowe z delikatnymi rozcięciami i ukrytymi mini dekoltami zasilającymi minibaloniki, wcięcie w tali, to jasne! Z kolei nogawki jednak obszerne ale a’la odwrócone dzwony czyli marchewka. Jeśli dodamy do tego od tyłu do ubioru danego sportowca warstwy nieprzepuszczające powietrza to uzyskamy niezły balon niewiele cięższy od powietrza. Dodatkowo siła nośna rzeczonej konstrukcji polega na tym, że powietrze opływa i dzieli się na dwa strumienie, z których jeden przepływa nad skoczkiem a drugi pod nim. Powietrze, które otacza go od góry przebywa dłuższą drogę, porusza się więc z większą prędkością niż powietrze opływające go od dołu. Ciśnienie z dołu większe od górnego.To wiemy wszyscy – poza Stękałą. Trener nie umie przekazać wiedzy.


Materiał raczej sztywny, który przy zgięciu się uwypukla , rodzaj grubej pianki. Ukryte poszerzenia nadymające się.
Dla zachowania pozorów: „przepuszczalność w kombinezonach w litrach  na metr kwadratowy na sekundę nie może być mniejsza od iluś tam przodem a tyłem nie może się różnić o kilkanaście procent od przodu  ale kto to zmierzy? Niemcy? Ha, ha…
Ważne jest też że robi się duży zapas powietrza w (sorki) kroku . Podobnie jest z ramionami, też mogą się nadymać wyglądając odstraszająco na zasadzie groźnej mimikry jak bufiaste, tak modne kilkadziesiąt lat temu marynarki z naszytymi poduszkami na ramionach. To może obok oczywistej siły nośnej  budzić też strach, respekt i drżenie ciasno opiętych łydek u rywali.

Kombinezony są całoroczne. Podobno również ważna jest długość nart, która jest wyrażona współczynnikiem skorelowanym z wagą i wzrostem danego zawodnika wypełniającego kombinezon.
Prawda, że proste? Nie muszę dodawać, że całość wykańczają jakieś lamówki, suwaki w odblaskowych kolorach zwłaszcza, że skoczkowie skaczą  często w  nietypowych dla chrześcijanina porach…. Stębnowanie, te rzeczy, rzecz jasna.. Tu mamy pełną dowolność i puszczanie w polu fantazji.


Dodatkowo całość około półtora rozmiaru over size  danego szczupłego reprezentanta by się ładnie nadymało i wspomagało siłę nośną oraz generowało od 10  do 20% więcej miejsca na naszyte i zakontraktowane reklamy (globalnie: Lotos, Atlas, Red Bull, Engelbert Strauss, 4F… )
Tak..


Przypomina mi się co powiedziała Edyta Górniak:  ,”w szpitalach covidowych leżą … statyści. „
To może … teraz to fruwają właściwie kombinezony na wietrze
To wiele by tłumaczyło...  Trzeba po prostu mieć najmodniejszego krawca w danym sezonie, trafić szczęśliwe dmuchnięcie, reszta to wzory matematyczne, przeliczniki balistyczne i sędziowie czyli woluntaryzm
 Dlaczego więc nie zrobić konkursu  samych fruwających gaci na wzór modeli samolotów albo latawców (jesteśmy wszak w Chinach)??
I przypomina mi się stara przyśpiewka a właściwie jej ostatnie dwie linijki:


"Tam we Lwowi w magistracie

wiszą burmistrzowe gacie

Wiatr je chwieje, w lewo, w prawo

A publika bije brawo"


.....
By dopełnić czary goryczy, przykład kontrowersyjnej, awangardowej  mody sportowej, która jednak nie trafiła w czas i jest przedwczesna i zbyt aerodynamiczna. Chodziło o zbyt opływowe noski czy pięty... w butach:
„Reprezentacja Polski skoczków narciarskich w Willingen testowała nowe buty. Niestety odpowiadający za kontrolę sprzętu Mika Jukkara zakwestionował wprowadzone nowinki technologiczne i w sobotę zdyskwalifikował Piotra Żyłę oraz Stefana Hulę, choć miał ochotę tak uczynić z całą drużyną. Adam Małysz nie zgadza się z tą decyzją i zapowiada, że PZN będzie walczył o dopuszczenie tych butów do zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie”.Nie udało się!! Nasi musieli dodatkowo skakać w starych, rozczłapanych butach.  Ale i tak  „publika bije brawo”.
Teraz innym.

PS
Ubierz się w obcisłe, bo to warto mieć styl

Tylko co do tego ma wojna w Iraku?


//////////////

dla:   https://abecadlo.com
           

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale