0 obserwujących
9 notek
5954 odsłony
  217   0

Kibice i kronikarze wielkiej budowy

Autorstwa OpenStreetMap contributors, edited by <a href="//commons.wikimedia.org/w/index.php?title=User:Dwie_szyszki&action=edit&redlink=1" class="new" title="User:Dwie szyszki (page does not exist)">Use
Autorstwa OpenStreetMap contributors, edited by <a href="//commons.wikimedia.org/w/index.php?title=User:Dwie_szyszki&action=edit&redlink=1" class="new" title="User:Dwie szyszki (page does not exist)">Use

Można śledzić z wypiekami na twarzy sportowe zmagania piłkarzy, kolarzy czy tenisistów. Podziwiać skoki narciarskie lub wyścigi samochodowe. Niedawno, jakiś rok temu, powstała nowa kategoria   fanów i nowy rodzaj „narodowego sportu”: kibicowanie budowie przekopu Mierzei Wiślanej.

Te osobliwe zmagania można śledzić dzięki kronikarzom naszych czasów – youtuberom.
Poświęcają oni swój czas i pieniądze – bo używany przez  nich sprzęt (kamery, drony) do tanich nie należy. Chodzą systematycznie niestrudzenie po wertepach wokół budowy, zerkają obiektywem za ogrodzenie, grzęzną w błocie lub śniegu, aby na czas ich widzowie mieli materiał z najciekawszymi nowinkami. Co parę dni na kanale YouTube publikuje „Tom” . Jego najnowszy film miał ponad 44 tys. wyświetleń. Poniżej kilkaset komentarzy – zamieszczam je bez korekty:

Serce rośnie, gdy patrzy się na pracę tych ludzi. Tu nie widać żadnego kryzysu...”

„ciekawsze niz "ladowanie na Marsie":) Cos sprzetu im przybylo.”

„Piekny cios w imperializm ruski”

„Piekna zima Pozdrawiam Toma i fanow przekopu do wolnosci”


„Tom” prowadzi swą kronikę od początku budowy, jest autorem niemal setki filmów na YT.

Łeb w łeb z „Tomem” idzie „Dzidek Teraz”. Jego film obejrzało ponad 12 tys. widzów. „Dzidek” często umieszcza scenki rodzajowe (np. awaria koparki, wyciąganie wywrotki z morza). Wśród komentarzy wynotowałem:

Dzidek ! Super film ! W roli głównej z coraz wyrazniejszym Kanałem Żeglugowym, i oczywiście ciężko pracującymi w tym mrozie pracownikami ! Szczęść Boże !”

„Super że można oglądać tą inwestycję niemal na bieżąco! Idzie robota Panowie! Pozdrowienia z WROCŁAWIA!!!”

„Trudne warunki ale praca wre.”

„Ale wielki ten most”

„Serce rośnie. Pozdrawiam”

Znakomite realizacje publikuje „TVREGIONALNA24.PL REGIONALNA TELEWIZJA INTERNETOWA” . Ogrom ciekawych rzeczy do oglądania! W momencie pisania tego tekstu playlista liczyła niemal 400 filmów. Ostatni  materiał zaliczył 5 tys. wyświetleń. Poniżej komentarze:

„Na dzień dobry pragnę podziękować za wspaniałe materiały z budowy Kanału. Szkoda tylko że złodziej Stalin razem z Bierutem zabrał nam połowę Mierzei Wiślanej o Królewcu nie wspominając. Teraz nie mielibyśmy problemów...”

„Przekop piękna sprawa, ale czy kombinacja z dwoma mostami to optymalne rozwiązanie?. Gdyby to zależało ode mnie, to optował bym za przeprowadzeniem drogi tunelem.”

„Moja kochana Polska. Pozdrowienia z Toronto - Kanada.”


Jest też „konkurencyjna” „Telewizja Regionalna Żuławy TV”. Pokazuje ona budowę krok po kroku, a także relacje z oficjalnych konferencji i wywiady z budowniczymi. Materiał wideo oglądało niemal 12 tys. obserwatorów, a niektórzy z nich skomentowało go następująco:

„Bardzo dziękuję za przekaz. Szczegóły jakie poznajemy dzięki TV Żuławy”

„Idzie jak burza oby było zbudowane z godnie z planem !!!!”

„Super????widać że gra i buczy, pracę postępują oko radują????????????????Pozdrawiam”


Niezwykłe zdjęcia lotnicze można zobaczyć na kanale „Paceful Adrenaline”. Ptasia perspektywa uwidacznia Kanał w całej okazałości, pozwala na ocenę zaawansowania prac, ale też ukazuje niespodziewane szczegóły. Ostatni film miał 21 tys. wyświetleń. Komentarze:

„Jak zwykle piękne ujęcia :)”

„Brawo panowie dawać dawać z tą budową bo to potrzebne dla PL i regionu // A poza tym filmy fajnie robione // Pozdrawiam”

„Cool video”Stałym kronikarzem z budowy jest też „Polska Mówi”.Niedawny film widziało już ponad 40 tys. osób. Część z nich skomentowało go następująco:

„Dzięki za poświęcenie na mrozie.”
 
„Witam dzięki za przekaz no, i te sarenki”

„1300 metrów, które pozbawią Rosję nieco polskich pieniędzy!”

„ZA niespełna 400 dni kanał/przekop będzie gotowy.I dobrze.”


Uzupełnienie

Last but not least - pominąłem ważnego youtubera "MaxDron michal renka"  Niestety, publikuje on dość rzadko, ale jego lotnicze zdjęcia są dobrej jakości i ukazują wiele szczegółów, niewidocznych z naziemnej perspektywy. Świadczą o tym komentarze:

"Zarąbisty film super dokument, szacuneczek dla autora pozdrowienia i proszę o więcej"

"Putin płakał jak oglądał i dał łapkę w dół."

"Takich   ujec   jeszcze   nie   widzialam,super????????????????????????   pozdrawiam"

____________________


Oczywiście nie wszyscy są entuzjastami budowy. Podobnie jak w sporcie: są wielbiciele danej drużyny, ale nie brakuje jej przeciwników. Mamy więc takie wpisy:

„Po co ?”

„Pytanie czy to się kiedykolwiek zwróci”

„Kończy się Dobra Zmiana, będą zakopywać przy pomocy niemców i sowietów.”

"***** ***"
Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka