Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
90 obserwujących
2381 notek
2228k odsłon
  215   0

The Economist. USA nakladaja podatki na sprzedaz marihuany

 

Mieszkancy miasta  Oakland w Kaliforni w referendum / 80 procnet za / zgodzili się na oblozenie podatkiem sperzedazy Marihuany. Na razie marihuana jest sprzedawana na recepty z medycznego zalecenia. Już w1996 roku Kalifornijczycy mog akupowac legalnie ”trawke’ pod warunkiem ze maja na nia recepte. Richard Lee , jedne ze sprzedawcow uwaza ze jest to wany krok do pelnej legalizacji marihuany i zgdy na jej kupowanie bez zadnych ograniczen. Zreszta Barack Obama powidzial ze rzad federalny nie będzie ingerowa l w stanow polityke regulacji prawnych dotycząca narkotykow .
Tom Ammiano , jeden ze stanowych kongresmenow wlasnie przygotowywuje projek ustawy, która m zalagalizowac  prawe konopi a co najważniejsze ich dystrybucje i sprzedaz do osob powyżej 21 roku zycia . Dzieki legalizacji i opodatkowaniu marihuany Kalifornia moglaby uzyskiwac okol 1.4 milairda dolarow rocznie. Zrodlo tutaj
Stare powiedzenie mowi ze nawet nalagodniejszy Rzad stanie okrutny i bezwzględny jest brakni emu pieniędzy. 1.4 miliarda w skali samej Kalifornii. Ile w skali calych Stanow. Może 60 miliardow.A gdyby tak wprowadzic akcyze itp.
Oczywiście mówiąc o narkotykach warto zadac sobie pytanie o granice wolności ludzkiej oraz o prawo urzędników do zakreslania tych granic. Tutaj Ammiano zakreślił granice ludzkiej wolności. Wiek 21 lat.Nie osiemnastu , ale 21. Doszedl widac do wniosku ze ludzie powyzej tego wieku zasluguje na posiadanie wolnej woli , oraz ze sa wystarczająco dojrzali aby podejmowac decyzje jaki rodzaj substancji przyjmowac.
USA były krajem , który rozpętał walke z narkotykami. W Boliwi wieśniacy mogą uprawiac legalnie krzewy koki. Mozna je zuc , nie wolna jedynie ekstarktowac z nich kokainy. Zreszta Evo Morales , prezydent Boliwi był wczesniej wlasni plantatorem koki.
Oczywiście mozna by wprowadzic mormonizm jako religie panstwowa . Wtedy zakazano by używać nie tylko narkotykow i alkoholu, ale również tytoniu, kawy, herbaty i innych produktow zawierajacy substancje czynne wpływające na nasz umysl.
Narkotyki sa produktem powszechnie dostepnym. Oczywiscie mozna zastanowic się dlaczego USA wydaly wczesniej tak ostra walke narkotykom. Może dlatego, aby społeczeństwo mialo czas aby się społecznie i biologicznie z narkotykami  oswoic. Dlaczego. Po przybyciu Europejczykow do Ameryki. odsetek alkoholikow w plemionach, które nie mialy wczesniej dotepu do alkoholu wynosil do 80 procent. Alkoholizm wśród Europejczykow byl i jest wielokrotnie nizszy. Innym powodem prohibicji moglo być przetestowanie jakie skutki społeczne będą wywieraly narkotyki akceptując ich nielegalna dystrybucje i dajcy się przwidzic wzrost przemocy zwazanej z brakiem ich legalności / prohibicja alkoholowa jako poczatek istnienia silnej finansowo mafii./
Ludzie chca legalizacji narkotykow. Ci co uzywaja nie chca stac poza prawem. Ci , którzy nie uzywaja. Po pierwsze chca aby ich dzieci były chronione. / Zakaz sprzedazy narkotykow osobom  poniżej 21 roku zycia Zakaz ten sprawadza się w stosunko do alkoholu / Po drugi chca zwiększyć bezpieczeństwo publicznego poprzez osłabenie mafi narkotykowych, które ostanio zaczely prowadzic wojne z Meksykiem , a ich przywodcy chcieli negocjowac z panstwem Meksykanskim jak rowny z rownym .
W referendum , instytucja majacej fundamentalne znaczenie dla nowoczesnej demokracji  , obywatele powinni  bezposrednio kreowac prawo , w tym rowniez to dotyczące legalizacji narkotykow  
Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale