Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2167k odsłon
2354 odsłony

Wizja polityczna Orbana. Węgier zrobił z Tuska karykaturę

Wykop Skomentuj5

Wizja polityczna Orbana. Węgier zrobił z Tuska karykaturę
 
Orban w swoim przemówieniu w Teatrze Wielkim był antytezą tego wszystkiego co sobą reprezentuje Tusk. Wartości politycznych, społecznych , posiadania wizji politycznej . Zresztą wystarczy posłuchać wywiadu Orbana w TVN aby zobaczyć różnice pomiędzy inteligentnym , błyskotliwym , mówiącym dynamicznie Orbanem, a naszym ciągle się jąkającym , robiącym przerwy na przypomnienie sobie wyuczonego teksty Tuskiem . Słuchając wypowiedzi Tuska trudno nie zgodzić się z kibicami , że dostrzegli analogię z kiepsko sobie radzącym z problemami natury intelektualnej Koziołkiem Matołkiem . Mam zresztą pewne obawy , czy słynny uśmiech obecnego premiera i jego skonfundowany wyraz twarzy nie narusza praw autorskich twórców słynnej kreskówki .
 
Wróćmy jednak do Orbana . I jego gorącego przemówienia w którym admirował dokonania wielkiego Polaka , wolnościowy zryw Polaków. Hołd , który nie miał formy grzecznościowej , ale widać było że płynął z głębi serca. Obcokrajowiec mógł pomyśleć , że to właśnie przemawia premier Polski. Niestety jednak tak nie było.
 
Zanim przejdę do podkreślenia kilku istotnych zdań , które są dobrym prognostykiem na przyszłość, dla przyszłego nowego republikańskiego rządu postaram się w skrócie przedstawić antywęgierskie tło postawy Tuska i jego zaplecza medialnego.
 
Krasnodębski w swoim tekście „ Brońmy Demokracji „ tak opisał atak Niemiec na Węgry, po tym jak Orban rozpoczął odbudowę siły węgierskiego społeczeństwa , uzdrawianie patologicznej lewicowej gospodarki
 
Krasnodębski „We „Frankfurter Allgemeine Zeitung” ukazał się 14 sierpnia alarmistyczny artykuł, opisującyrosnące zagrożenie dla demokracji w jednym z państw „nowej Europy”.Obóz rządzący skupia w swym ręku całość władzy, naruszając zasadę jej podziału.Opanował Trybunał Konstytucyjny, zmieniając zasady wybierania sędziów, a urząd prezydenta państwa objął polityk, który jest blisko związany z premierem.Nowo wybrany prezydent od razu zadeklarował, że będzie wspierał rząd. Także obsada stanowiska prokuratora generalnego i rzecznika praw obywatelskich oraz przewodniczącego Sądu Najwyższego obsadzane są przez większość parlamentarną.”…” który przez osiem lat z ramienia SzDSz, partii nieco podobnej do naszej dawnej UW, zasiadał w węgierskim parlamencie.Przez 14 lat rządziła ona Węgrami w koalicji z postkomunistami. Rządy te doprowadziły Węgry do stanu zapaści gospodarczej. Ale z korupcją, układami, błędną polityką gospodarczą, cynizmem i postkomunizmem można się przecież jakoś pogodzić, zwłaszcza zagranicy. Teraz zaś grozi demokracji węgierskiej prawdziwa katastrofa” ...( więcej)
 
Czy ktoś wie jak była reakcja Tuska na obcą próbę zastopowania reform . W jaki sposób medialny obóz Tuska odniósł się do walki Orbana o przywrócenie Węgrom ich podmiotowości, w tym gospodarczej we własnym kraju .
 
Jako ilustrację stosunku obozu Tuska pozwolę sobie zacytować „apel Michnika”
 
List Michnika , Havla i 69 innych osób wzywający władze Unii Europejskiej   do ..właściwie do obalenia legalnie wybranego rządu Orbana .
Fragment  apelu „ Zwróciliśmy się do Parlamentu Europejskiego , Komisje Europejskiej , I Rady Europy , oraz do rządów państw europejskich , i partii politycznych , dla których istotna jest prawdziwa jedność Europy .Wzywamy was do podjęcia zdecydowanych działań , aby utrzymać nasza Europę demokracji   we właściwym kierunku „( więcej )
 
Teraz wrócę do planów Orban jeszcze sprzed miażdżącego zwycięstwa Fidesz nad pruskim stronnictwem socjalistów . Którzy niszczyli wysokimi podatkami społeczeństwo węgierskie , Zbudowali kulturę bezkarnej korupcji .Okradali swój kraj. Budowali z Węgier ekonomiczną i gospodarczą kolonie niemiecką .
 
Orban i jego obóz planowali jeszcze przed Katastrofą Smoleńska zacieśnienie związków z Polską .
„„Premier Węgier Viktor Orban z pierwszą zagraniczną wizytą przyjedzie do Warszawy – poinformował "Rz" nowy wicepremier i prawa ręka przywódcy FideszuTibor Navracsics, który od dawna za tym lobbował”…” –To nasz moralny obowiązek wobec Polski – naszego tradycyjnego sojusznika – uważa Navracsics. Zarówno on, jak i nowy szef węgierskiej dyplomacji Janos Martonyi chcą, by Węgry ożywiły swoje relacje z Polską. „ ( więcej)
 
Co więcej Orban kierują się strategicznym interesem Węgier zacieśnienie współpracy zaproponował , bezskutecznie prusofilowi Tuskowi.
 
Większy fragment szerokiej koncepcji politycznej , a w zasadzie oferty strategicznego sojuszu jaki złożył Polsce Orban . Piszę Polsce , bo w końcu Koziołek i jego obóz zakończy karierę być może tak jak to prorokuje Ziemkiewicz ( Tusk skończy w więzieniu) , a wtedy wrócimy do polityki polskiej racji stanu, czyli polityki jagiellońskiej , której uosobieniem był w pewnym sensie Lech Kaczyński . Będziemy mogli powrócić do budowy Bloku Środkowoeuropejskiego.
 
Victor Orban „Przyjaźń polsko-węgierska oparta na istniejącej od zarania dziejów solidarności między naszymi narodami może być traktowana jako ideowy pierwowzór Unii Europejskiej – pisze premier Węgier „Najważniejszy wspólny interes Europy Środkowej ma jednak wymiar nie tyle regionalny, ile kontynentalny. A jest nim wzmocnienie Unii Europejskiej jako całości, uczynienie jej bardziej przyjazną oraz zapewnienie jej bezpiecznego rozwoju w zmieniającym się świecie. Również dlatego na węgierską i polską prezydencję spada ogromna odpowiedzialność. „..
 „Nadchodzi rok Europy Środkowej w Unii Europejskiej. W pierwszej połowie 2011 roku Węgry, a w drugiej Polska obejmą prezydencję Rady Unii Europejskiej. W tym samym czasie Litwa będzie przewodziła Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, a Ukraina Komitetowi Ministrów Rady Europy. „….„Dlaczego Europa Środkowa jest dla nas ważna? Przede wszystkim dlatego, że ją kochamy. Region ten jest większą ojczyzną, zarówno dla nas, Węgrów, jak i pozostałych narodów zamieszkujących te tereny. Stąd bierze się naturalne dla nas, Węgrów, uczucie, że w Polsce czujemy się znacznie bardziej u siebie niż w innych rejonach świata. Między krajami Europy Środkowej jest bowiem pewne podobieństwo, mieszkające na tym obszarze narody tworzą wspólnotę i jako jej członkowie – jak zwykło się mówić – "rozumieją się w pół słowa".”…”Pewne natomiast jest to, że zawierane są nowe porozumienia i sojusze, a ten proces daje nam, narodom środkowoeuropejskim, wielkie możliwości. Cały region może zostać dowartościowany, jeśli zdołamy sprostać temu procesowi i wystąpić w jego ramach jako inicjatorzy.”…” Niewiele jest przykładów współpracy międzynarodowej, które mogłyby się poszczycić tyloma sukcesami, co Grupa Wyszehradzka. „…”Ważne Partnerstwo WschodnieWażną dla nas wspólną sprawą jest los naszych sąsiadów na Wschodzie – a zatem także dotycząca ich inicjatywa UE, czyli Partnerstwo Wschodnie. Ten program unijny daje niezwykłą możliwość wydobycia naszych wschodnich sąsiadów z mroków zapomnienia w unijnej świadomości. Stawką jest możliwość stworzenia poprzez inicjowane także przez nich projekty wspólnej (a więc także razem z nimi) wizji UE w odniesieniu do Ukrainy, Mołdawii i Białorusi oraz trzech państw kaukaskich. W tej sprawie interesy państw środkowoeuropejskich – a zwłaszcza Węgier i Polski – są zbieżne. Dochodzi do tego kwestia dotycząca także całej Unii – za sprawą przewodnictwa UE stronie węgierskiej i polskiej przypadła istotna rola w dynamizacji tego programu. „...”Na koniec Premier Węgier przestrzega Polskę  słowami „Na razie warto zachować w pamięci słowa XV-wiecznego kronikarza Jana Długosza, który – być może jako pierwszy w historii – w pełni świadomie pisał o przyjaźni polsko-węgierskiej. Przytoczył on słowa wypowiedziane ponad 1000 lat temu przez papieża Sylwestra II, który przekazując przedstawicielowi narodu węgierskiego klejnoty koronne, podobno napomniał stojących przed nim posłów polskich i węgierskich, by póki świat światem ich narody żyły w przyjaźni, wzajemnie się wspierając, bo gdyby którykolwiek z nich chciał przyczynić się do zguby drugiego, także na siebie ściągnie nieszczęście „ ( więcej )
 
W odróżnieniu od Wiktora Orbana i Lecha Kaczyńskiego Donald Tusk swoją wizję pozycji Polski w świcie symbolicznie przedstawił w czasie uroczystości z udziałem wyśmiewającej się z Sikorskiego Kanclerz Niemiec Angeli Merkel.
 
Tak to opisuje Ziemkiewicz „ Osobny rozdział tego, co nie dociera do ogłuszonych entuzjazmem i optymizmem mas, to nasze sukcesy międzynarodowe. Na przykład, Niemcy obiecali, że “jeśli będzie potrzeba”, to zakopią tę rurę, którą nam zatkali port w Świnoujściu, pod dnem. Jak mogą to Niemcy obiecywać, skoro wszyscy fachowcy są zgodni, że gdy już rurą gaz puszczono, to o jej zakopywaniu mowy nie ma? Spoko, mogą. Przecież powiedzieli: jeśli będzie trzeba. A kiedy może się pojawić taka potrzeba? Kiedy port w Świnoujściu się rozwinie i zacznie przyjmować większe statki. A kiedy może się rozwinąć? Dopiero po odetkaniu, czyli zakopaniu rury. Czysty “Paragraf 22″. Minister Sikorski, pogromca Rydzyka, stoi obok składającej tę obietnicę Angeli Merkel z kamienną twarzą i udaje, że nie rozumie, że pani kanclerz sobie z nas jaja robi w żywe oczy. A może, co gorsza, naprawdę nie rozumie. „ ( źródło )
 
 
po tym długim wstępie chciałbym zapoznać tych , którzy nie słuchali wystąpienia Orbana w Teatrze Wielkim z kilkoma ciekawymi fragmentami .
Polskie Radio „ Premier Węgier Wiktor Orban mówił, że bez wielkiego poparcia Polski, Węgry nie byłyby wolnym krajem. Przypomniał, że Polacy dali światu papieża i "Solidarność", a przez to wolność i niezależność poglądów. Szef węgierskiego rządu mówił, że rozpoczyna się nowy i nieznany rozdział w historii ludzkości i obawiamy się, że możemy utracić wartości, które są tak ważne dla nas. Wiktor Orban mówił, że Węgrzy życzą Polakom: niech pan Bóg da wam dużo siły, zdrowia, niech da dobrych sąsiadów, sprawdzonych partnerów, dużo dzieci i dużo pracy, która będzie miała owoce i sens. ( źródło)
 
Wirtualna Polska
  • Bądźcie ludźmi sukcesu - mówił premier Węgier Victor Orban. - Węgrzy życzą Polakom: niech pan Bóg da wam dużo siły i zdrowia, dobrych sąsiadów, dużo dzieci oraz pracy mającej owoce i sens.
    - Prezydencja unijna będzie wam dawać wiele radości, ale to nie będzie taka radość, jaką się czuje po niedzielnym obiedzie, kiedy się można położyć na chwilę na kanapie, raczej to będzie radość, która towarzyszy alpiniście, kiedy stojąc u stóp góry spojrzy na szczyt, a później cieszy się, kiedy stoi na szczycie - mówił premier Węgier.
    Brawami zostały nagrodzone jego słowa, że "prezydencja unijna daje szczęście, kiedy się zaczyna, ale tak samo daje szczęście, kiedy już można ją przekazać dalej".
    Orban dodał, że polityka, także europejska, to drobiazgowa praca, czasem denerwująca, męcząca, trwająca całe noce i nie dająca żadnej gwarancji na odniesienie sukcesu. - A jednak jestem pewien tego, że tobie się uda - powiedział premier Węgier zwracając się do premiera Donalda Tuska.
  • Dlatego, że wśród liderów państw europejskich już dotychczas wywalczyłeś szacunek dla siebie i dla Polski. I siła będzie z tobą, moc będzie z tobą i to będzie moc środkowoeuropejska znana tylko w naszym regionie - mówił Orban. - Szanowni zgromadzeni, drogi Donaldzie, nie ma gotowych dróg, drogi musimy sobie sami wydeptać, a polityka jest niczym innym jak wyrąbywaniem nowych ścieżek, a szczególnie tak w przypadku europejskiej polityki - dodał. ( źródło )
 
TVN „Jak podkreślił, "Polska dała papieża Jana Pawła i dała Solidarność". "Dała strategię polityczną dla Europy Środkowej i strategię duchową i my, Węgrzy, zawsze będziemy za to wdzięczni" „ ( źródło )
 
 
Orban ani słowem przy słowach wielkiego uznania dla zrywu solidarności nie odniósł się do kultu politycznego III RP , widocznego symbolu tuskizm , do „kultu Bolka „ . Zamiast tego złożył hołd Wojtyle i wartościom o które walczyli, wolności i niezależności poglądów . Nie sądzę ,że Orban nie wiedział co się dzieje w Polsce, że Służba Bezpieczeństwa III RP , ABW wdziera się o 6 rano aby zlikwidować „ drukarnię „ Antykomor. Pl ,że uczniaka skazuje się na 10 miesięcy więzienia za antyrządowy napis na murze , że za słowo matoł ściga prokuratura, a za słowo „ ćwoki” grozi 3 lata . Musiał wiedzieć o postrzeganiu tuskizmu przez coraz większą część społeczeństwa jako odmiany rosyjskiego reżymu Putina , jako systemu coraz bardziej totalitarnego.
 
Miałem odczucie ,że Orban mówiąc przy Tusku o tych wartościach, które symbolizuje Wojtyła i Solidarność po prostu się z niego nabijał,kpił w żywe oczy.
 
Orban dziękował za strategię duchową Wojtyły i Solidarności , czyli za etykę nastawioną na rodzinę , na ochronie ekonomicznego bytu tych rodzin i dzieci w nich wychowywanych. Na walce o wolność słowa, prawa polityczne , wolność gospodarczą, szacunek dla wartości, kultury i tradycji narodowej.
 
Orban dziękował za strategię polityczną . Proszę zwrócić uwagę na poglądy polityczne Orbana i jego koncepcje budowy silnej Europy Środkowej , aby było oczywiste ,że nie chodzi o proniemiecką, serwilistyczną politykę Tuska, ale o politykę jagiellońską Kaczyńskiego.
 
Orban przestrzega Tuska „ rozpoczyna się nowy i nieznany rozdział w historii ludzkości i obawiamy się, że możemy utracić wartości, które są tak ważne dla nas” .Mówiąc nas miał na myśli zapewne Węgrów i Polaków , bo chyba nie Tuska i jego obóz , który idzie w awangardzie sił niszczących ogólnoludzkie wartości i prawa człowieka .
 
Zamiast nijakich ,grzecznościowych słów, przy takich okazjach Orban zwrócił się do Polaków . To Orban podkreślił siłę polityczną i ideową polskiego narodu , umiłowanie wolności i walkę o swobody obywatelskie. Tak jakby chciał nam otworzyć oczy na to co się wokół nas dzieje, na powrót sił totalitarnych , na realną możliwość utraty wolności . Na podeptanie przez totalitaryzm naszych praw i zniszczenie, wyzucie nas z tych wartości , dzięki którym możemy mówić o sobie , że jesteśmy ludźmi wolnymi , buntownikami .
 
Jak kpił Orban z Tuska w kontekście ataku obozu Tusk na Węgry „Orban podkreślił, że szef polskiego rządu wspierał go podczas węgierskiej prezydencji, a teraz on będzie pomagał Tuskowi. ( źródło)
 
Orban dodatkowo przerysowując role i pozycję Tuska w Europie , mówiąc o nich jako uznanym w Europie mężu stanu zbudował karykaturę Tuska , podkreślając jego megalomanie , nijak mająca się do lekceważenia Tuska i Sikorskiego w całej Europie. Do pełnienia roli zaklepywaczy decyzji Berlina
 
 
Cytowane przeze mnie sowa Orban pokazują jak Polska, Polacy są ważni, jaki reprezentują sobą polityczny i ideowy potencjał i jak istotna jest ich rola w budowie nowej architektury politycznej Europy Środkowej . Co więcej bez nich , bez wolnej Polski i wolnych Polaków nie jest możliwe zabezpieczenie wolności krajów tego regionu , a ich obywatelom zagwarantowania ich praw obywatelskich i wolności przysługujących istocie ludzkiej.
 
Marek Mojsiewicz 
 
Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale