4 obserwujących
19 notek
46k odsłon
  901   0

Czy możemy rozmawiać o Powstaniu?

Radar przeciwlotniczy nad Wisłą w Warszawie podczas szczytu NATO w lipcu 2016 - fot. Rafał Momot
Radar przeciwlotniczy nad Wisłą w Warszawie podczas szczytu NATO w lipcu 2016 - fot. Rafał Momot

Czy powinniśmy rozmawiać o potrzebie lub nie wybuchu Powstania Warszawskiego? Czy i jak możemy to robić? Dzisiaj rano jadąc do pracy zauważyłem jak na jednej z warszawskich ulic, w deszczu, grupa kilku młodych chłopców rozwieszała tuż obok przystanku, domową metodą wyprodukowany baner „Powstańcom chwała!”. Jaka potrzeba ściągnęła tych młodych ludzi, w wakacyjny deszczowy poranek tak wcześnie z łóżek. Zastanowiło mnie, dlaczego tak chcieli uczcić pamięć, w wolnej już przecież Polsce gdzie nikt nie odbiera chwały Powstańcom.

Jadąc dalej powróciło mi wówczas do głowy pytanie o konieczność wybuchu Powstania. Czy było potrzebne, czy może lepiej aby nie wybuchło. I chyba nie można nic racjonalnego odpowiedzieć na tak postawione pytanie, w tak mocno wciąż obciążonej emocjami sprawie. Sprawie, która dotyczy przecież życia i śmierci kilkuset tysięcy ludzi, zagłady całego miasta. Nie możemy moim zdaniem pytać czy było potrzebne, bo czym wówczas stanie się najwyższa ofiara kilkuset tysięcy Polaków.

Ale właśnie dla tych młodych ludzi, dla nas wszystkich i przyszłości Polski powinniśmy rozmawiać o Powstaniu. Powinniśmy jednak, może nawet bardziej historycy i specjaliści z wielu dziedzin, rozmawiać jak mogło być lepiej przeprowadzone, jak można było uniknąć tylu strat lub je zmniejszyć. Przejść na język faktów i liczb, nie zgłaszać tezy o konieczności lub nie, rozmawiać jedynie o małych usprawnieniach jakie mogły przynieść lepszy efekt. Oczywiście dysponujemy dzisiaj komfortem dużej wiedzy, jakiej w pełnym zakresie nie mogli mieć ówcześni dowódcy Powstania, dlatego też nie powinniśmy ich winić lub nie za takie czy inne podjęte wówczas decyzje.

Możliwe, iż tak rozpoczęta dyskusja da nam większy zasób wiedzy. Spowoduje, iż z innej perspektywy podejdziemy do wielu wydarzeń z naszej historii. Nie wykluczone, iż pojawiające się wówczas argumenty siłą rzeczy odpowiedzą na pytanie o konieczność wybuchu Powstania w takiej a nie innej sytuacji. Jednak nawet jeśli tak by się stało, prawda nie powinna budzić w nas strachu. Tym bardziej, iż dla sprawnej i silnej Polski jest to konieczne.

Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale