2 obserwujących
119 notek
69k odsłon
180 odsłon

Z Zabuża za Bug

Zabuże
Zabuże
Wykop Skomentuj

Do Zabuża dotarłem koleją, wysiadając na stacji w Sarnakach, ale równie dobrze można to zrobić z Fronołowa. Wieś Zabuże, jest niedużą wsią, ciągnącą się wzdłuż rzeki Bug, której mieszkańcy oprócz rolnictwa świadczą usługi agroturystyczne, a także nowo osiadli posiadający domy letniskowe. We wsi znajduje się XIX wieczny dwór, pięknie posadowiony na nadburzańskiej skarpie. Na terenie 4ha parku oprócz samego dworu znajdują się inne obiekty, które tworzą zespół hotelowo-rekreacyjny. Obok wspomnianego kompleksu znajduje się przystań promowa, z której można dopłynąć na drugi brzeg Bugu, do Mielnika, by zobaczyć i poczuć atmosferę prawosławia. 

Po zejściu z promu, wita nas  prawosławny krzyż i studnia z wodą dla spragnionych turystów i pielgrzymów. Mielnik, to dawne miasto królewskie, silnie związane z Jagiellonami przeżywające w tym okresie lata swej świetności , a od 1934 roku na wniosek mieszkańców zostaje pozbawiony praw miejskich. Wieś położona jest na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej nad rzeką Bug. Po raz pierwszy nazwa Mielnik (Mielnica) pojawia się w Latopisie Ipatijewskim w roku 1240, gdy Tatarzy zniszczyli gród. Dwadzieścia lat później przed ikoną Spasa Izbawnika (Chrystusa Zbawiciela i Odkupiciela) modlił się ruski książę Daniło.

Oprócz kilku zabytków, na terenie Mielnika znajduje się Góra Uszście \rezerwat przyrody\ oraz odkrywkowa kopalnia kredy. Innym miejscem wartym odwiedzenia, jest Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej, gdzie między innymi można zobaczyć stroje i rekwizyty z ekranizacji dzieł Henryka Sienkiewicza. Przez teren gminy Milenik wiedzie szlak rowerowy Green Velo.

W latach 60 XXwieku wykonano odwiert, który wykazał występowanie złóż wód leczniczych. Przeprowadzono także badania, które potwierdziły włściwości lecznicze klimatu Mielnika.

A więc być może na uzdrowiskowej mapie Polski pojawi się Mielnik Zdrój.  

 

obv 

 

------------------------------------------- 

Fotografie własne

Zobacz galerię zdjęć:

Bug - widok od strony Zabuża Promem do Mielnika Mielnik Prawdopodobnie najstarszy dom mieszkalny Kościół Przemienienia Pańskiego Drewniana cerkiew cmentarna z 1777r. Ruiny kościoła przy Górze Zamkowej Prawosławna cerkiew z 1825 r. Złoża kredy Rolnik znalazł żonę? Muzeum +15 zdjęć +16 zdjęć
Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale