52 obserwujących
1307 notek
1305k odsłon
363 odsłony

Maria Nurowska czyli Schetyna bierze już na listy wszystko co się rusza i nie ucieka

Wykop Skomentuj8


image

Zacznę od swojego wpisu z września 2018 r.:

"wnuczka arystokraty, właściciela pałacu w Homlu, córka legionisty i żołnierki AK, później żarliwa komunistka i niezwykła kobieta".

Nooo ludzie przecież aż się prosi o demaskację...

Założę się, że "żarliwa komunistka" to jedyny prawdziwy element wyliczanki. Jej współczesne, patologiczne wypowiedzi są dopasowane do tej wystruganej autoprezentacji. Te próby obrażania i poniżania Polaków przez Nurowską (czy jak tam się ona nazywa) po przegranych przez WSIarzy wyborach, mają mieć oparcie właśnie w tym wystruganym pochodzeniu, tak pomyślałby bolszewicki reżyser:
- Nuu eta aristokratka to niech obraża swołocz, eto pasować budziet. Nu! dawaj Nurowskaja, princesso, jedziesz k...a z nimi, jedziesz!


"Bardzo wiele zawdzięczam swojemu dziadkowi, który od dzieciństwa decydował o moich lekturach. Był wybitnym matematykiem i poetą. Od niego dowiedziałam się o losach naszej rodziny, które opisałam w sadze „Panny i wdowy”. (...) Najpierw ucieczka z Francji przed rewolucją do Homla na Białorusi, potem ucieczka do Polski przed rewolucją w Rosji. Tylko mój ojciec, miał dwóch braci, potrafił się odnaleźć w ojczyźnie. Jako 20-latek otrzymał krzyż Virtuti Militari za wojnę z bolszewikami. Opowiadał, że z tym krzyżem w klapie i w juchtowych butach, prosto z wojny poszedł w Warszawie do opery. No i jak się zrobiło ciepło, zaczęły cuchnąć jego onuce. Damy ostentacyjnie się odwracały, zatykając nosy chusteczkami. I na to wstał obecny tam hrabia Skarbek i powiedział: „Bohater narodowy pachnie jak perfuma!”. Damy pochowały chusteczki, a panowie poszli potem na wódkę".

Nooo luuudzie....".

Koniec cytatu.


Jest też różniący się nieco fragment (ten z którego ja korzystałem już zniknął), pochodzi z 2008 r., też oparty o "autoprezentację" Nurowskiej: "Wnuczka arystokraty, właściciela pałacu w Homlu, córka legionisty i żołnierki AK, późniejszej żarliwej komunistki".

Teraz może fragment opisu jednej z jej książek pt. "Kontredans" (wyd. 1983 [i.e] 1984) - który zaliczyć można do działu propaganda komunistyczna okresu stanu wojennego. Opis pochodzi z 1985 r.

"Bohaterkami "Kontredansu" są dwie skłócone ze sobą od lat siostry z których jedna usiłuje odgrywać rolę matki. Przychodzi jej to tym łatwiej, iż jest starsza o całe pokolenie i szczyci się tym, że w powstaniu warszawskim była łączniczką. Ta starsza siostra - Krystyna - więziona w okresie stalinowskim, z trudem włączała się w życie społeczne i zawodowe, ale przecież osiągnęła sukces: jako znana dziennikarka zyskała status niekwestionowanego autorytetu moralnego. Teraz utrzymuje Annę, siostrę młodszą, bo tej po prostu nie chce się nic robić, woli kontestacje i alkohol.
Dodatkowo rozdziela rodzeństwo młody człowiek imieniem Maciek, syn Anny wychowywany przez Krystynę. (...) "Kontredans" rozgrywa się w realiach stanu wojennego. Narracja rozpoczyna się 13 grudnia 1981 roku i trwa około trzech miesięcy. (...) Internowanie Maćka w Białołęce ożywia nieco siostrzane kontrowersje, przydaje im intensywności, znów pojawia się sprawa pierwszeństwa w uczuciach chłopca. (...) Mam wrażenie, że pierwotne zamierzenia autorki były ambitniejsze. Oto bowiem syn Anny nieprzypadkowo posiada imię. Ma on być niejako współczesnym Maćkiem Chełmickim. (...)
"Wyjeżdżajcie już, chłopcy, od Piasta
Pora, chłopcy, opuścić tę dziurę,
Baby płaczą, napiekły wam ciasta ...".

Jeśli Maciek to nawiązanie do innej postaci z komunistycznej propagandy - Maćka Chełmickiego - żołnierza AK, który w filmie propagandystów komunistycznych - Wajdy i Andrzejewskiego - "skończył na śmietniku historii",
to być może Krystyna też nie pojawiła się przypadkowo?
MSW PRL (1956-1990): Karty uposażenia funkcjonariuszy: (...) Krystyna Nurowska, imię ojca: Konstanty, (...)".warto zerknąć:
https://niezalezna.pl/236048-nurowska-w-oparach-absurdu-pisarka-wezwala-wojsko-by-odsunelo-pis-od-wladzy

Ciekawy jest też wojskowy przedmiot zainteresowań, w "odbrązawianiu" postaci związanych z Zachodem - gen. Anders, Skarbek z SOE, gen. Kukliński.

A niektóre z jej współczesnych wrzutek (przemocowe, jak z rozdzielnika) lokują ją również w iście wojskowym gronie - Bolek, Komoruski, mgr. Stępniak.

Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale