Kopia zapasowa? Kiedy będzie Ci potrzebna? Proste sposoby na kopię zapasową

Proste sposoby na kopię zapasową .Fot. materiały promocyjne
Proste sposoby na kopię zapasową .Fot. materiały promocyjne
Utrata danych to jedna z najgorszych rzeczy, która może przydarzyć się użytkownikom komputerów. Pamiątkowe zdjęcia, praca dyplomowa lub dane firmowe powinny być chronione przed zniszczeniem za pomocą kopii zapasowych. Dzięki nim uszkodzenie dysku twardego bądź zalanie laptopa będą mniej dotkliwe w skutkach. Dowiedz się więcej o zaletach tworzenia kopii zapasowych.

Czym grozi brak kopii zapasowej?

Korzystanie z komputera - zarówno prywatnie, jak i służbowo - bez kopii zapasowej jest ryzykowne. Sprzęt w każdej chwili może zawieść. Dotyczy to nawet nowych komputerów, które z powodu zalania lub upadku przestają pracować. Jeśli dojdzie w nich do uszkodzenia dysku twardego, użytkownik straci wszystkie dane, które zapisał. W przypadku starszych sprzętów, utrata danych może być skutkiem zużycia komputera lub pojawienia się błędów systemowych. W tej sytuacji użytkownik również straci posiadane zdjęcia, filmy i dokumenty.

Brak kopii zapasowej jest szczególnie dotkliwy w przypadku awarii komputera firmowego. Przedsiębiorca może stracić posiadane dane o klientach, dokumenty niezbędne do zaksięgowania wydatków oraz ważne informacje dotyczące sprzedawanych towarów. Skutkuje to poważnymi problemami w prowadzeniu działalności. Zamówienia opóźniają się, a przedsiębiorca traci czas na odzyskiwanie utraconych dokumentów.

Spora grupa użytkowników komputerów po raz pierwszy myśli o stworzeniu kopii zapasowej danych, dopiero gdy znajdzie się w jednej z wymienionych sytuacji. Poznanie konsekwencji utraty danych na własnej skórze sprawia, że zwiększa się zainteresowanie backupem. Lepiej jednak uniknąć takich problemów i przygotować się do wykonania kopii zapasowej zanim straci się jakiekolwiek dane z dysku twardego.

Jakie dane powinna zawierać kopia zapasowa?

image

Kopia zapasowa jest przydatna niemalże wszystkim użytkownikom komputerów. Backup danych można tworzyć na dwa sposoby. W zależności od oczekiwań i rodzaju przechowywanych informacji użytkownik może zdecydować się na zapisanie ważnych plików lub wszystkich danych wraz z systemem operacyjnym, jego ustawieniami i zainstalowanymi programami.

Wybierz dysk do stworzenia kopii zapasowej z oferty

https://www.komputronik.pl/search-filter/8874/dyski-zewnetrzne-ssd

Zapisywanie wyłącznie wybranych plików, np. zdjęć, filmów, prac dyplomowych, jest proste i szybkie. Poradzi sobie z nim większość użytkowników komputerów stacjonarnych i laptopów. Wybrane informacje kopiuje się na dowolny nośnik zewnętrzny. Co kilka tygodni lub miesięcy wystarczy zaktualizować zapisane na nim pliki, by mieć pewność, że odpowiednio zabezpieczyło się wszystkie istotne dane. Kopia może być wykonywana nieregularnie.

Kopiowanie wszystkich danych wraz z systemem operacyjnym i zainstalowanymi programami jest trudniejsze. Proces jest bardziej zaawansowany technologicznie. Odbywa się automatycznie, co sprawia, że użytkownik nie musi pamiętać o samodzielnym kopiowaniu danych. Backup jest wykonywany z ustaloną wcześniej częstością, np. codziennie lub raz na tydzień.

Harmonogram tworzenia kopii zapasowych przydaje się w przypadku komputerów firmowych. W sprzęcie firmowym można również tworzyć backup po każdym wprowadzeniu modyfikacji i zapisaniu pliku, by zapewnić ciągły proces ochrony.

Gdzie zapisywać kopie zapasowe?

Pliki prywatne wystarczy zapisywać na pendrive'ach i zewnętrznych dyskach na USB. Większość użytkowników domowych będzie zadowolona z takiego rozwiązania. Jest ono niedrogie, a skopiowanie danych na zewnętrzny nośnik wymaga jedynie podstawowej znajomości obsługi sprzętu komputerowego. Użytkownik może wykonać backup ręcznie, choć równie dobrze może sięgnąć po darmowe oprogramowanie, które wykona kopię za niego.

Kopie zapasowe do użytku domowego z powodzeniem można zapisywać na pendrivie dostępnym na:

https://www.komputronik.pl/search-filter/686/pendrive-256gb.

W przypadku plików firmowych do tworzenia kopii zapasowych lepiej wykorzystać serwery NAS. Dzięki nim na zewnętrznym nośniku możliwe jest zapisanie nawet kilkanaście TB danych lub więcej. Serwer NAS rozbudowuje się o dyski twarde o dużej pojemności, dlatego bez trudu zmieści się na nich backup systemu, programów do pracy i zapisanych na komputerze plików.

Dyski do NAS zamówisz tu https://www.komputronik.pl/search-filter/857/dyski-do-nas


Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Komentarze