o OFE o OFE
558
BLOG

OFE za a nawet przeciw... kto jest kim?

o OFE o OFE Rozmaitości Obserwuj notkę 0

Przy próbie podsumowania awantury o fundusze emerytalne, która zelektryzowała ekonomistów, nakręciła dziennikarzy a większość społęczeństwa, której najbardziej dotyczy, zbytnio nie obeszła (a szkoda!) Rzeczpospolita wpadła na ciekawy pomysł przedstawienia najbardziej aktywnych osób w tej.... nazwijmy ją delikatnie dyskusji. Kim jednak są osoby wypowiadające się w tej kwestii? Czy mają wykształcenie pozwalające na pewność, że wiedzą co mówią?

http://grafik.rp.pl/grafika2/596531

 

Leszek Balcerowicz, były prezes NBP: "nie sposób zgodzić się z twierdzeniem, że głównym problemem polskich finansów są transfery do OFE. Tylko w OFE są realne pieniądze".

Krzysztof Rybiński, rektor Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informatycznej: "Nie należy demontować systemu. Przedstawione propozycje są właśnie demontażem. Należy robić poważne reformy fiskalne i ukończyć reformę systemu emerytalnego."

Witold Orłowski, człone Rady Gospodarczej przy premierze: "Ruszanie systemu finansowania emerytur nie jest rozwiązaniem problemów. To tylko sposób na rozwiązanie problemów technicznych Ministerstwa Finansów"

Marek Góra, SGH "Wolałbym, aby zmian nie było. Ograniczenie składki czy zawieszenie składki do OFE to pomysły bardzo złe. Tym, który nie narusza struktury systemu są obligacje emerytalne"

Mirosław Gronicki, były Minister Finansów: "Fundusze są przeregulowane. Nałożono na nie za dużo norm i limitów, ograniczono liczbę instrumentów, jakie mogą włożyć do portfeli. Konieczne jest podniesienie efektywności funduszy"

Dariusz Filar, członek Rady Gospodarczej przy premierze: "OFE to dobre i przyszłościowe rozwiązanie. Jedyne, co trzeba zmienić, to podnieść w przyszłości efektywność działania funduszy. Przejściowo można się zgodzić na ograniczenie transferu do funduszy"

Michał Boni, szef doradców premiera: "Jestem przeciwnikiem demontażu systemu z powodów merytorycznych. Jeżeli w ogóle brać pod uwagę obniżkę składki, to ewentualnie można zmienić składkę do 5%. To jest bezpieczne rozwiązanie"

Halina Wasilewska-Trekner, doradca prezesa NBP "Fundusze emerytalne trzeba zostawić i chronić. Przejściowo można zaproponować jakieś rozwiązanie. Trzeba zrobić tylko tyle, ile trzeba, by fundusze zachować w jak największym stopniu"

Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze: "Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie zdecydowałby sie rząd, pieniądze, któe już są uzbierane w OFE, nie zostaną w żaden sposób naruszone, to w ogóle nie wchodzi w rachubę. Dyskutujemy o rozwiązaniu jakie dotyczy przyszłości"

Jacek Rostowski, minister finansów "Wielka reforma emerytalna, która została wprowadzona w 1999 roku, wymaga dalszej reformy. Szczególnie w części odnoszącej się do OFE. Koszty przejścia ze starego systemu emerytalnego do nowego będą ponoszone przez 40 lat, a nie tak jak pierwotnie zapowiadano siedem. Musimy coś z tym zrobić."

Waldemar Pawlak, minister gospodarki: "Ewentualne zawieszenie transferu składek emerytalnych do OFE na dwa lata będzie wymuszone sytuacją kryzysową. Trzeba określić, czy ważniejsze są ulgi rodzinne, wsparcie dla bezrobotnych i niepełnosprawnych, wsparcie dla żłobków i przedszkoli, czy też transfery finansowe do OFE"

Joanna Fedak, minister pracy i polityki społecznej "Reforma OFE to największy problem rządu, jeżeli nie rozwiążemy problemów systemu emerytalnego, to nie rozwiążemy żadnego problemu społecznego w Polsce".

 

Leszek Balcerowicz (ur. 1947) – polski ekonomista (doktor habilitowany nauk ekonomicznych) i polityk

Krzysztof Rybiński (ur. 1967) – doktor habilitowany nauk ekonomicznych.

Witold Maciej Orłowski (ur. 1962) – ekonomista (profesor nauk ekonomicznych), wykładowca ekonomiczny.

Marek Góra (ur. 1956) – profesor, wykładowca akademicki w warszawskiej SGH (obecnie w Katedrze Ekonomii i w Kolegium Analiz Ekonomicznych, specjalność: makroekonomia, systemy emerytalne, ekonomia pracy). Członek European Economic Association oraz European Association of Labour Economists.

Mirosław Gronicki (ur. 1950) – ekonomista (doktor nauk ekonomicznych)

Dariusz Filar (ur. 1950) – ekonomista (doktor hab. nauk ekonomicznych)

Michał Jan Boni (ur. 1954) – polityk, kulturoznawca (doktor nauk humanistycznych): Platforma Obywatelska

Halina Wasilewska-Trenkner (ur. 1942) – urzędnik państwowy, doktor nauk ekonomicznych

Jan Krzysztof Bielecki (ur. 1951) – polityk, ekonomista (ukończone studia ekonomiczne, brak tytułu naukowego)

Jacek Rostowski, właściwie Jan Vincent-Rostowski (ur. 1951) – ekonomista (profesor mianowany prywatnej uczelni,  nie posiada tytułu naukowego ani stopnia naukowego doktora): Platforma Obywatelska

Waldemar Pawlak (ur. 1959) – polityk, rolnik, wykształcenie mechaniczne, brak tytułu naukowego: PSL

Jolanta Beata Fedak z domu Pietruńko (1960) – polityk, politolog, brak tytułu naukowego: PSL

 

Ciekawostką jest fakt, że ŻADNA z tych osób nie urodziła się po roku 1968, zatem temat funduszy emerytalnych ich najprawdopodobniej w ogóle nie dotyczy (najprawdopodobniej, gdyż osoby urodzone w latach 1949-1967 mogły, ale nie musiały przejść do OFE z ZUS). Wygodne, prawda?

Jeszcze ciekawsze jest to, że ministrowie rządu zaangażowani w reformę OFE  NIE MAJĄ tytułów naukowych z zakresu ekonomii. Czyż to nie fascynujące?

o OFE
O mnie o OFE

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości