z odmętów szaleństwa :-)
Kwestionowanie uczciwości wyborów to odmęty szaleństwa. /Bronisław Komorowski/
88 obserwujących
467 notek
933k odsłony
2650 odsłon

Jedenaste: I strzeż się TVN-u...

Wykop Skomentuj139

Pisząc czy mówiąc o "rzetelności dziennikarskiej” TVN, że to szczyt szczytów oksymoronów i tak nie wyczerpuje się tematu i takie stwierdzenie tylko w części oddaje rzeczywistość. Kiedy Grzegorz Kajdanowicz prowadząc "Fakty” odczytał na antenie oświadczenie, w którym powiedział między innymi: "W czasie pandemii zaufały nam tysiące nowych widzów i za to państwu dziękujemy. Obiecujemy, że zawsze będziemy starali się pokazywać fakty takimi, jakie są, i patrzeć rządzącym na ręce, niezależnie kto będzie u władzy (...) Rolą dziennikarza jest uczciwa praca na rzecz widzów, a nie partii politycznej. To szczególnie ważne teraz, w tak trudnym czasie, kiedy wszyscy Polacy potrzebują rzetelnej informacji. My nie pracujemy dla polityków, tylko dla naszych widzów i to państwo codziennie oceniają naszą pracę", nie wytrzymał Rafał Ziemkiewicz i trafnie napisał na Twitterze:


" Nagroda Bustera Keatona, że facet zdołał to wyrecytować i nie parsknąć śmiechem... Hej, a pamiętacie, jak cały dzień do ciszy wyborczej grzaliście zmyślony zamach na Komorowskiego? A "kłótnię na lotnisku" 10.04? A "prawdziwych Polaków" Kolendy-Z? "Kilometrówki Dudy"? Grubo..."


"Grubo" w TVN jest codziennie. Do klasyki manipulacji przeszedł już słynny "wykres" przedstawiający zarażenia w Polsce i na świecie. Jego forma sugeruje, że Polska była dotknięta koronawirusem w większym stopniu niż inne państwa. Problem w tym, że osoba przygotowująca ten wykres nałożyła na siebie dwa oddzielne wykresy. Pierwszym był wykres przedstawiający przyrost infekcji w Polsce, a drugim – przyrost w państwach Zachodu. Tyle tylko, że oba te wykresy są w zupełnie innych skalach. W wypadku wykresu przedstawiającego przyrost zarażeń w Polsce każda kreska na osi Y oznacza kolejne 2500 przypadków, podczas gdy w wypadku państw Zachodu 25 tysięcy. Oznacza to, że kiedy symbolizująca Polskę linia styka się z linią symbolizującą np.  Hiszpanię, to sugeruje to, że w obu tych państwach tego samego dnia była identyczna liczba zarażonych koronawirusem, chociaż naprawdę w Hiszpanii było ich dziesięć razy więcej. Żeby było śmieszniej, krzywa pokazująca zarażenia w Niemczech była czarna.... na czarnym tle. Celem wykresu było pokazanie, że w Polsce nadal mamy tendencję wzrostową zarażeń podczas gdy w innych państwach ich liczba już maleje.


Tak działa właśnie TVN. Metody manipulacji medialnej polegają głównie na przemilczeniu pewnych, niewygodnych dla danego medium faktów. Sztuką jest jednak tak manipulować, żeby odbiorca nie orientował się, że jest manipulowany, a nawet był przekonany, że dostaje obiektywną, rzetelną i prawdziwą informację. Innymi słowy manipulacja jest skuteczna, pod warunkiem, że nie manipuluje się  w tak toporny sposób jak w telewizji Kurskiego. W tym przypadku należy przyznać, że TVN uprawia propagandę o kilka klas lepiej niż TVP  - z tego też powodu wiele osób ciągle nie zdaje sobie sprawy ze stosowanych przez stację na co dzień manipulacji. TVN mistrzowsko opanowało takie manipulacyjne techniki jak: cytaty i wypowiedzi wybranych starannie "ałtorytetów", tendencyjnie zadawanie pytań, granie na emocjach, technikę nagłówków (czyli tytułowanie wiadomości), tendencyjnie przedstawiane sondaże, metody na korespondenta (czyli co piszą i mówią "obiektywni" komentatorzy), zaburzenie perspektywy wydarzenia, kontekst i przenoszenie odpowiedzialności (czyli budowanie negatywnych skojarzeń). Mało? No to jeszcze trochę:  nagminnie stosuje przebudowę pojęć i pochodne techniki asymetrii w relacjonowaniu wydarzeń, publicystyka to najczęściej technika tzw. kanapki zniszczenia, czyli eksperckie grillowanie,w którym fałsz okrywa się strzępami prawdy.


Tak wygląda "cała prawda całą dobę", lub jak kto woli: "wstajesz i łżesz". Ciekawe, że narracji TVN ulegają także wyborcy PiS, czego doskonałym przykładem są wybory. Z wyjątkiem wyborów europejskich, gdzie po prawej stronie było poczucie dużego zwycięstwa, rekordowo wygrane wybory samorządowe wywołały niemal żałobę w elektoracie PiS, a spektakularnie wygrane wybory parlamentarne wręcz ten elektorat przygnębiły. Dlaczego? Bo zaraz po wyborach parlamentarnych w TVN24 prawie w ogóle nie pokazywali frustracji i rozczarowania marnym wynikiem PO. Tematem głównym, prócz sprawy Banasia, była… przegrana PiS z całą opozycją i przede wszystkim utrata Senatu. Wyborcy PiS natychmiast przejęli przekaz TVN i popadli w rozpacz z powodu "słabego wyniku” PiS i utraty izby wyższej. Szczerze pisząc sam uległem i "kupiłem" taki pogląd, chociaż głównie z zawodu, że nie udało się zdobyć większości konstytucyjnej.  Tak czy owak umiejętne żonglowanie tematami, poprzez nagłośnianie wygodnych i wyciszanie niewygodnych wydarzeń politycznych, sprawia, że Stanisław Piotrowicz, zwykły rejonowy prokurator z PRL, stał się prokuratorem komunistycznym i największym zbrodniarzem PRL. Z kolei prominentni sekretarze i członkowie PZPR: Miller, Cimoszewicz, Kwaśniewski, Rosati, uchodzą za europejskich demokratów. Kiedy USA zniosło wizy dla Polaków, Pochanke zajmowała się relacjami o tygrysach w Poznaniu - tygrysy autentycznie pożarły wizy, których TVN nie raczyło zauważyć. 


Nie ma słowa przesady w twierdzeniu, że główny ośrodek, centrum dowodzenia opozycyjnego anty-PiS znajduje się na Wiertniczej. "Jesteśmy gotowi do debaty przed II tura, ale nie w sztabie wyborczym Rafała Trzaskowskiego mieszczącym się przy ul. Wiertniczej, w siedzibie TVN, ale na normalnych zasadach” – powiedział Adam Bielan. I dobrze powiedział. Wkładanie głowy w paszczę podrażnionego i głodnego krokodyla, to raczej nie jest dobry pomysł. Głupcy, co prawda powiedzą "cykor", ale mądrzy pochwalą rozwagę.  Kopanie się z Olejnikową, Pochanke i Kajdanowiczem to zajęcie dla desperatów, nie dla Prezydenta RP. Ponadto głowa państwa polskiego nie jest celebrytą na usługach salonów III RP, żeby nabijał oglądalność twórcom fakenewsów i mistrzom manipulacji.


Andrzeju Dudo, powiadam Ci: jedenaste - strzeż się TVN-u.

Wykop Skomentuj139
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura