27 obserwujących
443 notki
468k odsłon
  1262   0

Co z dzisiejszym postem piątkowym

Dziś uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, a każda uroczystość znosi post. Jak już nieraz pisałem, w uroczystości pościć nie wypada, należy się w tych dniach zachowywać, jak w dniu wesela, gdy pan młody jest z nami (por. Mk 2, 18-20).
Dzisiejsza uroczystość jest jednak spośród wszystkich w ciągu całego roku dość wyjątkowa. I w zasadzie można powiedzieć, że dziś niemal równie zasadne jest zarówno poszczenie, jak i nieposzczenie. Z racji tego, że jest uroczystość, post piątkowy oczywiście nie obowiązuje. Z drugiej jednak strony jest to uroczystość związana bezpośrednio z Męką Pańską, z wydarzeniem przebicia Chrystusowego boku po Jego śmierci, co wyraźnie sugeruje nam m.in. dzisiejsza perykopa ewangeliczna.
Zgodnie więc z tym, czy zaakcentujemy dziś sam fakt uroczystości oraz radość z wielkiego daru Boskiego Serca, przez które Chrystus działa tak wiele łask, czy też fakt powiązania dzisiejszego święta z Męką Pańską – możemy albo zgodnie z przepisami nie pościć, albo podjąć prywatny dobrowolny post.
Osobiście uważam, że mimo wszystko warto dziś podjąć jakiś rodzaj wyrzeczenia.
 
O podobnej tematyce zobacz:
Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale