Blog
Widziane z pozycji siedzącej
Adam Pietrasiewicz
Adam Pietrasiewicz Jakoś sobie radzę
48 obserwujących 759 notek 492876 odsłon
Adam Pietrasiewicz, 19 października 2017 r.

O haśle i hipokryzji.

2453 314 0 A A A

image

Zrobiło mi się łyso.

Nie byłem dotychczas na 2 Marszach Niepodległości, z przyczyn raczej niezależnych ode mnie. Tym razem nie będę na Marszu z przyczyn zależnych ode mnie. Gdybym poszedł, maszerowałbym w imię hasła, w które nie wierzę.

Ja wiem, że twórcy myśli narodowej w większości nie oddzielali katolicyzmu od polskości.

Ja oddzielam.

Jestem ateistą, ale nie jestem jakimś ogłupiałym walczącym, lewackim antyklerykałem, jak niektórzy. Ja zwyczajnie w Boga nie wierzę, cała idea religii jest mi obojętna w swej sferze metafizycznej, choć oczywiście z wielkim szacunkiem podchodzę do dokonań kościoła. Mam znajomych księży, z jednym nawet się kumplowałem jakiś czas temu - ogólnie religia mi nie przeszkadza w niczym. Tyle, że nie mam poczucia, by  mnie interesowała na tyle, by się w nią zagłębić inaczej, niż zaspokajając potrzebę wiedzy o myśli religijnej i kościołach.

Swego czasu pewna znajoma poprosiła mnie o to, bym był ojcem chrzestnym Jej córki. Gdy mi to zaproponowała to normalnie aż przysiadłem z wrażenia, bo uznałem to za wyraz ogromnego szacunku, zaufania, objaw wielkiej przyjaźni.

Odmówiłem.

Gdy człowiek zostaje rodzicem chrzestnym, to podczas ceremonii wypowiada słowa będące zobowiązaniem dotyczącym nadzoru nad religijnym wychowaniem chrzczonego. Nie mogłem wypowiedzieć tych słów, bo bym kłamał. Nie widzę powodu, dla którego miałbym podejmować jakieś zobowiązania, nawet symboliczne, ale których z całą pewnością nie dotrzymam.

Hasło "My Chcemy Boga", które ma przyświecać Marszowi w tym roku jest sprzeczne z tym, co ja myślę. Jest to jednoznaczna deklaracja osób wierzących, pod którą nijak nie mogę się podpisać. Mógłbym oczywiście udawać, tak jak mógłbym udawać wtedy w kościele że będę dobrym ojcem chrzestnym (mam nawet maturę z religii, jestem bierzmowany - wychowano mnie w katolickiej rodzinie), ale ja nie lubię hipokryzji.

Szczególnie u siebie.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

image

Powroty - książka (e-book) historical fiction o tym, co by było, gdyby Polska nie powiedziała NIE Hitlerowi

Z pustego, to i Salomon na krzywe drzewo skacze.
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie moje najważniejsze teksty
I żeby nie było, że nie mówiłem - moje wpisy w blogu w Salonie24 MOŻNA kopiować, powielać i cytować, ale tylko podając źródło (link) i moje dane, jako autora. Wszystkiego o mnie można się dowiedzieć wpisując w Googlach po prostu "adam pietrasiewicz" (http://tiny.pl/1957).

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • "Zabiegać o poprawę bytu" a urządzać histeryczne okupacje Sejmu to zupełnie różne sprawy....
  • Ale na szczęście Polska też potrafi być piekłem dla idiotów wypisujących takie brednie jak...
  • Ogromna część paryskiego metra równie nieogarnięta.

Tematy w dziale Polityka