5 obserwujących
101 notek
97k odsłon
  173   0

Tajemnice plam słonecznych

Plamy Słoneczne

Notkę Wala Thornhilla pod takim tytułem własnie przetłumaczyłem.[1] Notka stara, z 2002 roku, napisana apropos nowych zdjęć Słońca o wyjątkowej rozdzielczości. Ale ciągle aktualna, bo astrofizycy niczego się nie nauczyli od tamtej pory, ani w szczególności nie wyciągnęli żadnych wniosków z coraz lepszych obrazów naszej gwiazdy. Że zacytuję samego autora:

Niestety, (...) nauka jest potężną konsensualną organizacją. Jeśli nastąpi co do czegoś powszechna zgoda, może to spowolnić nowe idee o stulecia, a czasami nawet tysiąclecia.

Mowa w tym wypadku o statycznym modelu Słońca. Naukowcy są pozornie bardzo pewni jego porawności, mimo, że w szczegółach mnóstwo rzeczy im się nie zgadza. Znowu Thornhill:

"Można by oczekiwać, że astronomowie dobrze się orientują w mechanice Słońca, najbliższej nam gwiazdy. W porównaniu do innych gwiazd, można powiedzieć, że to prawda. powiedział Kiselman. Ale niesamowite ZOO struktur i dynamicznych zjawisk na Słońcu nie jest w ogólności dobrze poznane, gdyż należy je oglądać bardzo długi czas. Wyobraźmy więc sobie, jak niewiele wiemy o innych gwiazdach. Żadnej gwiazdy nie zrozumiemy lepiej od Słońca. powiedział."

 

Komentarz: jest to niezwykle szczere wyznanie eksperta. Gdyby tylko stan naszej ignorancji został szerzej nagłośniony, zamiast aroganckich zapewnień, że wiemy już praktycznie wszystko, możemy na nowo ożywić zainteresowanie nauką w naszych szkołach.

Co ujawniają nowe zdjęcia? Oczywiście szczegóły, które dobrze pasują do modelu elektrycznego, a nijak nie mają wytłumaczenia w modelu konwencjonalnym. Jak powiedział jeden profesor:

Kiedy czegoś nie rozumiemy, zwalamy to na magnetyzm.

A skąd się bierze magnetyzm na Słońcu? Niektórzy naukowcy powołują się na Hannesa Alfvena i jego ideę wmrożenia pola magnetycznego w plazmę. Jednak sam Alfven pod koniec swojej kariery przestrzegł przed zbytnim optymizmem na tym polu. Zaznaczył, że nie należy zapominać o prądach elektrycznych, które to pole wyindukowały. [2]

Pozdrawiam czytelników i zapraszam do lektury moich tłumaczeń, oraz do krytycznych uwag, w miarę możliwości merytorycznych. Pozdrawiam.

[1] Tajemnice plam słonecznych

[2] Tornado w kosmosie (2)

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie