NBP upamiętnia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego banknotem kolekcjonerskim i złotą monetą

Fot. Materiały NBP
Fot. Materiały NBP
Narodowy Bank Polski oddaje hołd Lechowi Kaczyńskiemu − wielkiemu Polakowi i patriocie, Prezydentowi RP w latach 2005–2010. Z okazji Dnia Niepodległości od 9 listopada 2021 r. można kupić wartości kolekcjonerskie emitowane przez NBP: banknot oraz monetę z wizerunkiem tragicznie zmarłego prezydenta − „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”.

Banknot „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” o nominale 20 zł oraz korespondująca z nim złota moneta o nominale 500 zł to najnowsze wartości kolekcjonerskie wyemitowane przez Narodowy Bank Polski.

− Przez emisję tego banknotu i monety, szczególnie ważnych dla milionów Polaków, a szczególnie ważnych także dla mnie osobiście, ponieważ miałem przyjemność współpracować z Prezydentem RP, profesorem Lechem Kaczyńskim, chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi, jakim był Lech Kaczyński, który całym swoim życiem potwierdzał, że „Warto być Polakiem” − powiedział prof. Adam Glapiński, Prezes NBP, podczas uroczystego podpisania banknotu, zatwierdzając 10 kwietnia 2021 r. jego emisję.

Czytaj: Dlaczego banki centralne inwestują w złoto? NBP wyjaśnia

W duchu patriotyzmu − kolekcjonerski banknot i złota moneta

Banknot i moneta wyróżniają się bogatą symboliką, która została zawarta w warstwie wizualnej. Na przedniej stronie banknotu i na rewersie monety znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Na stronie odwrotnej można zobaczyć budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX w., napis „SOLIDARNOŚĆ” oraz zdjęcie Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu. Moneta wybita w złocie najwyższej próby 999,9 ma nietypowy kształt prostokąta nawiązujący formą do banknotu kolekcjonerskiego.

image

Na banknocie zostały użyte najnowocześniejsze zabezpieczania obecnie dostępne na rynku.

– Oprócz znaku wodnego z filigranem, precyzyjnego mikrotłoczenia i mikrotekstu, wykorzystano wielokolorowy efekt kątowy z wkomponowanym napisem NBP, specjalny raster, okienkowo umieszczoną w strukturze papieru dwukolorową nitkę zabezpieczającą z efektem ruchu, druk recto-verso przedstawiający Pałac Prezydencki, tło reliefowe, staloryt na obu stronach banknotu – między innymi wypukły na powierzchni papieru wizerunek guzika z oficerskiego munduru znalezionego w Katyniu, a na stronie odwrotnej, pełnowymiarową numerację typograficzną widoczną w świetle dziennym oraz skróconą, widoczną w świetle dziennym, jak i UV czy zabezpieczenie wykonane farbą zmienną optycznie – wyjaśnia Barbara Jaroszek, Dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

Przypominał o polskich bohaterach i przywracał dumę narodową

Na banknocie i monecie widnieją również słowa Lecha Kaczyńskiego: „Warto być Polakiem”. Jak przejawiały się one w działaniach podejmowanych przez Prezydenta?

Prof. Andrzej Nowak, w folderze poświęconym banknotowi i monecie, zauważa, że Lech Kaczyński prowadził konsekwentną politykę historyczną, która miała przypomnieć nowym pokoleniom Polaków dumę narodową i szacunek dla zapomnianych bohaterów walk o wolność Rzeczypospolitej. Uhonorował Orderem Orła Białego tak znakomite postaci jak abp. Ignacy Tokarczuk, Andrzej Gwiazda i Anna Walentynowicz. Pośmiertnie odznaczył Zbigniewa Herberta, rtm. Witolda Pileckiego, gen. Augusta Emila Fieldorfa, ps. „Nil”. Zainicjował ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Chciał upamiętnić bohaterską ofiarę żołnierzy polskich, zamordowanych w Katyniu, w 70. rocznicę tej zbrodni.

image

Od początku walczył w słusznej sprawie

Lech Kaczyński urodził się 18 VI 1949 r. w Warszawie, w inteligenckiej rodzinie o silnych tradycjach patriotycznych. Jak podaje prof. Andrzej Nowak: Po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim przeniósł się w 1971 r. do Sopotu i podjął pracę naukową na Uniwersytecie Gdańskim. Specjalizował się w prawie pracy. W 1980 r. obronił rozprawę doktorską, a w 1990 r. habilitację; w 1996 r. został profesorem nadzwyczajnym.

W drugiej połowie lat 70. wszedł w krąg twórców Wolnych Związków Zawodowych. Uczył robotników na tajnych spotkaniach prawa pracy, pisywał do podziemnego „Robotnika Wybrzeża”. W tym czasie poznał swoją przyszłą żonę – Marię Helenę z domu Mackiewicz. Pobrali się w 1978 r.

Czytaj: Polskie rezerwy złota – mamy dużo, a będziemy mieć jeszcze więcej

W czasie sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej został jednym z doradców Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Współredagował zapisy statutu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, był szefem Biura Interwencyjnego gdańskiego Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego i członkiem Zarządu Regionu Gdańskiego. W stanie wojennym był internowany na blisko rok w Strzebielinku. Współorganizował strajki w maju i sierpniu 1988 r. w Stoczni Gdańskiej, torując drogę do legalizacji związku.

Cieszył się dużym poparciem społecznym

Patrząc na rozwój kariery politycznej Lecha Kaczyńskiego od 1989 r., prof. Andrzej Nowak podkreśla:

W wyborach czerwcowych 1989 r. został senatorem, a równocześnie jako I zastępca przewodniczącego faktycznie kierował „Solidarnością” podczas zaangażowania Lecha Wałęsy w kampanię przed wyborami prezydenckimi. Wszedł do Kancelarii Prezydenta RP jako minister stanu ds. bezpieczeństwa narodowego. Wobec ostrego sporu z prezydentem odszedł z Kancelarii. Od II 1992 do VI 1995 r. pełnił funkcję prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

Lubię to! Skomentuj40 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Komentarze