Kompendium wiedzy o Polskim Ładzie

Polski Ład ma wspierać rodziny. Fot: pixabay
Polski Ład ma wspierać rodziny. Fot: pixabay
Polski Ład, który wszedł w życie 1 stycznia zmienia dotychczasowe warunki rozliczeń podatkowych. W artykule pomożemy zrozumieć najważniejsze nowości i ułatwienia. Podpowiemy też terminy, których warto pilnować oraz ulgi i rozwiązania, z których mogą zacząć korzystać osoby mieszkające w Polsce.

Żeby korzystać z ulgi nie trzeba nic robić. Wystarczy zarabiać od 5 701 zł do 11 141 zł brutto miesięcznie. W takiej sytuacji ulga jest stosowana automatycznie. Nie trzeba składać żadnego oświadczenia. Pracodawca sam policzy ulgę dla pracownika.

Czytaj: „Polski Ład" dla firm - ulgi i estoński CIT

Jeśli nasze dochody są stabilne to warto z ulgi dla klasy średniej korzystać co miesiąc, a nie czekać do końca roku. Dlaczego? Bo wtedy otrzymywać będziemy wyższe miesięczne wynagrodzenia, zamiast dostać wyrównanie na koniec roku.

Rozliczenia wspólnie z małżonkiem

Ulgę klasy średniej można zastosować kiedy rozliczamy się ze współmałżonkiem. To opłacalne, zwłaszcza gdy jeden małżonek zarabia więcej, mniej albo wcale. Przy wspólnym rozliczeniu małżonkowie mogą zsumować swoje zarobki i podzielić je na pół. Jeśli po tym podzieleniu zmieszczą się w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł to ulga będzie im przysługiwała 2 razy i lepiej zarabiający małżonek nie będzie musiał dopłacać ani złotówki, mimo że zarobił ponad limit uprawniający do ulgi.

Polski Ład wspiera rodziny

Zgodnie z podstawowymi założeniami Polskiego Ładu, na nowych rozwiązaniach podatkowych mają zyskać rodziny.

Już w przyszłym roku wspólnie rozliczający się małżonkowie będą korzystać z podwójnej kwoty wolnej wynoszącej łącznie aż 60 tys. zł i podwyższonego do 120 tys. zł progu podatkowego dla każdego małżonka.

image

Dodatkowo, rodzice wychowujący co najmniej 4 dzieci mogą korzystać z ulgi PIT-0 dla rodzin 4+ (rodziny wychowujące co najmniej czwórkę dzieci). To aż 85 528 zł przychodu bez PIT na każdego rodzica. Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Finansów na tej uldze skorzysta ponad 110 tys. rodziców. Rocznie, w portfelach tych rodzin zostanie ok. 335 mln zł.

Z nowego rozwiązania dla rodzin 4+ mogą korzystać nie tylko rodzice, ale również rodzice zastępczy czy opiekunowie prawni, którzy wychowują co najmniej 4 dzieci. Ze zwolnienia mogą korzystać rodzice lub opiekunowie prawni, którzy uzyskują przychody z pracy na etacie, umowy zlecenia zawartej z firmą lub z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, 19% podatkiem liniowym, 5% stawką (tzw. ulga IP Box) czy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, niezależnie od tego czy wychowują dzieci razem, czy osobno.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, każdy rodzic lub opiekun prawny wychowujący co najmniej czwórkę dzieci, którego zarobki wynoszą do 85 528 zł rocznie, nie zapłaci ani złotówki podatku. W przypadku obojga rodziców, będzie to aż 171 056 zł bez podatku (2x 85 528 zł). Przy wyższych zarobkach podatek będzie płacony dopiero od nadwyżki ponad 85 528 zł. Ale nawet przekroczenie kwoty 85 528 zł bez PIT nie zawsze będzie oznaczać będzie konieczność dopłaty PIT, bo rodzic lub opiekunowie prawni którzy rozliczają się na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) będą korzystać z 30 000 zł kwoty wolnej.

Przy takim założeniu, rodzic lub opiekun prawny rozliczający się według skali, nie będzie płacić PIT przy kwocie do 115 528 zł (85 528 zł + 30 000 zł). Przy wspólnym rozliczeniu małżonków kwota bez PIT wynosić będzie aż 231 056 zł (2 x 85 528 zł + 2 x 30 000 zł).

Co ważne, rodzice będą mogli skorzystać z ulgi PIT-0 dla rodzin 4+ za cały rok nawet wtedy, gdy czwarte dziecko pojawi się w rodzinie pod koniec roku np. 31 grudnia.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że zmiany podatkowe wprowadzone w ramach Polskiego Ładu będą korzystne lub co najmniej neutralne dla zdecydowanej większości polskich rodzin.

Samotni rodzice

Polski Ład zastąpił wspólne rozliczenie samotnego rodzica z dzieckiem nową preferencją dla osób samotnie wychowujących dzieci. Pozwala ona na odliczenie od podatku 1 500 zł rocznie. W połączeniu z Polskim Ładem osoby wychowujące samotnie dziecko zarabiające do ok. 9 100 zł brutto miesięcznie nie powinny stracić w relacji do systemu sprzed 2022 r. Nowa ulga sumuje się z dotychczasową ulgą na dzieci.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało już jednak zmiany, które spowodują, że reforma będzie korzystna lub neutralna dla osób zarabiających miesięcznie do 12 800 zł brutto.

Polski Ład pomoc dla potrzebujących

Prócz wprowadzenia 30 000 kwoty wolnej od podatku, dodatkowo Polski Ład rozszerza katalog wydatków uprawniających do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Dodatkowe wsparcie otrzymają też Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON) i Zakładowy Fundusz Aktywności (ZFA).

Ulga rehabilitacyjna

Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością oraz podatnicy, na których utrzymaniu są takie osoby mogą teraz odliczyć od dochodu nie tylko wydatki ujęte w dotychczasowym wykazie zamieszczonym w ustawie PIT, ale także nowe, poniesione na:

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Komentarze