10 obserwujących
255 notek
406k odsłon
1083 odsłony

Zerowy PIT dla młodych. Szczegóły nowej ulgi

Spotkanie #BezPITdlaMłodych z premierem Mateuszem Morawieckim. Fot. Flickr/ KPRM
Spotkanie #BezPITdlaMłodych z premierem Mateuszem Morawieckim. Fot. Flickr/ KPRM
Wykop Skomentuj38

Młodzi pracownicy do 26. roku życia od 1 sierpnia 2019 nie będą płacić PIT. Aby skorzystać z ulgi, trzeba złożyć oświadczenie.

Podatek zero to jeden z punktów tzw. piątki PiS. Według Ministerstwa Finansów, takie rozwiązanie ma zaktywizować młode osoby na rynku pracy i zachęcić je do podejmowania zatrudnienia. Szacuje się, że z ulgi skorzysta ponad 2 mln osób.

Dla kogo zerowy PIT?

PIT 0 to udogodnienie dla młodych pracowników, którzy nie osiągnęli jeszcze 26. roku życia i osiągają przychody z pracy na umowę o pracę czy umowę zlecenie. Od 1 sierpnia 2019 r. ulgą będą objęte przychody z pracy oraz z umów zlecenia do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. Do tego limitu przychody młodego podatnika będą zwolnione z PIT.

Tylko w 2019 r. limit zwolnienia będzie wynosił 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ponieważ zwolnienie będzie obowiązywać przez 5 miesięcy, od sierpnia do grudnia.

Zwolnienie będzie obowiązywać niezależnie od liczby umów lub liczby płatników. Jeżeli młody pracownik zarobi więcej niż 85 528 zł, to nadwyżka od tej kwoty będzie opodatkowana według skali podatkowej.


Kiedy zerowy PIT zacznie obowiązywać?

Przepisy o uldze wejdą w życie 1 sierpnia 2019 r. i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 r.

Jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że jego dochody w całości korzystają ze zwolnienia od PIT, pracodawca (płatnik zaliczek na podatek) nie będzie miał obowiązku ich obliczania i pobierania (od sierpnia do grudnia 2019). Ci, którzy nie złożą takiego oświadczenia, zwrot podatku z tytułu ulgi otrzymają w 2020 r. - po rozliczeniu 2019 r.

Do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. ulga będzie uwzględniana już przy obliczaniu zaliczek na podatek - bez konieczności składania oświadczenia.

Ile mogą zyskać młodzi na zerowym PIT?

Pracownik zarabiający pensję minimalną (2250 zł brutto) zyska 133 zł za każdy miesiąc od sierpnia do grudnia 2019 r. Osoba zarabiająca 7 127,33 zł brutto dostanie na rękę 564 zł miesięcznie.

pit 0, zerowy pit dla młodych, korzyści
Korzyści płynące z PIT 0. Źródło: Ministerstwo Finansów

Zerowy PIT - opinie

Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, PIT 0 to pionierskie rozwiązanie w skali Unii Europejskiej. Zerowy PIT ma nakłonić młodych ludzi do podjęcia aktywności zawodowej i zatrzymać ich w kraju. Likwidację podatku dochodowego dla młodych pozytywnie oceniło Niezależne Zrzeszenie Studentów, twierdząc, że dzięki zerowemu podatkowi PIT pracodawcy „zdecydowanie bardziej przychylnym okiem” będą patrzeć na studentów-pracowników. 

Konfederacja pracodawców Lewiatan twierdzi, że PIT 0, który dedykowany jest tylko dla osób w określonym wieku i dotyczy konkretnych źródeł dochodów, bez umów o dzieło i własnej działalności - to naruszenie równości wobec prawa.


Polecamy: Zbigniew Kuźmiuk o czwartym elemencie z tzw. piątki Kaczyńskiego


KJ


Wykop Skomentuj38
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka