6 obserwujących
28 notek
44k odsłony
  141   0

Czas nie jest fizyczny. Czas jest pamięcią

Dział technologie, nauka.


Dnia 20.07.2020r pisałem:

Mek

Czas jest ilością oscylacji. Kiedyś, lata, pory roku, zachody Słońca, podział/ilość godzin, itd. Dzisiaj ilość zmian kwarcu, cezu, strontu, generatorów laserowych. Wszędzie ilość zmian. Ta coraz dokładniej wyznaczana ilość zmian określa nam sekundę, czas umowny. Poprzez zmianę parametrów, warunków pomiaru, możemy zmienić ilość tych oscylacji, zmian w tych zegarach. Tylko, że wtedy uważamy, że to nie czas się zmienił. Jeżeli ktokolwiek mówi o czasie, to tylko i wyłącznie o czasie psychicznym. Czas jest tak dawno i głęboko wbudowany w nasz umysł, że nie potrafimy się bez niego obejść, żyć. Umiejscawiamy niemal wszystko nie tylko w przestrzeni, ale również w pamięci, która z kolei łączy to z innymi zdarzeniami przed lub po, czyli (wydaje się) w czasie. Podróże w czasie, to tylko podróże psychiczne, pamięciowe. Czas jest wymysłem człowieka, fizycznego czasu nie ma, fizycznie liczymy ilość oscylacji, zmian, które określają nam coraz dokładniej... naszą sekundę.

(20.07.2020 Arkadiusz Jadczyk - Natura czasu)


Natomiast, kilka dni temu następująco:

(Arkadiusz Jadczyk - Powiedz mi czym jest czas - 22 lutego 2022)


Mek 23 lutego 2022, 10:09

Czas nie jest fizyczny.

Czas jest pamięcią.


Cleopatre VII23 lutego 2022, 11:01

@Mek

"Czas nie jest fizyczny.Czas jest pamięcią."

Mógłby Pan rozwinąć tę koncepcję?


Mek 23 lutego 2022, 11:23

@Cleopatre VII

Np: Ma Pani punkt A.

Proszę z nim zrobić, zaobserwować - cokolwiek – bez użycia pamięci.


Arkadiusz Jadczyk 23 lutego 2022, 11:54

@Mek

Obserwacja to co innego a pamięć obserwacji to jeszcze co innego. Procesy losowe bez pamięci nazywają się procesami Markowa. Z Wikipedii:

https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82asno%C5%9B%C4%87_MarkowaWłasność Markowa – własność procesów stochastycznych polegająca na tym, że warunkowe rozkłady prawdopodobieństwa przyszłych stanów procesu są zdeterminowane wyłącznie przez jego bieżący stan, bez względu na przeszłość. Ściślej: przyszłe stany procesu są warunkowo niezależne od stanów przeszłych.


Mek 23 lutego 2022, 12:07

@Arkadiusz Jadczyk

Proces.

Nie możemy mówić o (jakimkolwiek) procesie – nie operując (używając) pamięcią.


Arkadiusz Jadczyk 23 lutego 2022, 14:05

@Mek

Możemy. mówić o procesach Markowa. I mówimy. Te się powszechnie nazywa procesami bez pamięci. By jednak rozdzilać włoś na czworo trzeba by było najoierw zdefiniwać pamięć. A definicję mogą byc różne. Gdy ludzie dyskutują nad niezdefiniowanymi pojęciami, zwykle do niczego konstruktywnego to nie prowadzi. Więc zdefiniujmy może pamięć? Jak elektron "pamięta"?  Co pamięta? I co to znaczy?


Mek 23 lutego 2022, 15:16

@Arkadiusz Jadczyk 

Nie chcę opisywać pamięci u człowieka (operacyjnej, roboczej, absolutnej, krótkotrwałej, czy jeszcze innej).

Mówimy o czasie fizycznym, który ja neguję, uważając za istniejący tylko jako nasza pamięć.

Uważam, że żadnego procesu (przeszłego, czy przyszłego:) nie rozpoznamy, nie zidentyfikujemy i nic nie będziemy o nim wiedzieć, jeżeli nie wystąpi on w czasie/pamięci.

Proces, ciąg, łańcuch Markowa, to operacje w pamięci, są to prawdopodobieństwa, matematyka, a zatem nie rzeczywistość, raczej jako przybliżony opis rzeczywistości.

Nawet samo rozpoznanie czegokolwiek fizycznego wymaga pamięci/czasu, a co dopiero zidentyfikować jego (czy w ogóle) proces. Jak można rozpoznać ciąg, łańcuch czy cokolwiek bez pamięci?

Czas i pamięć rozdzielamy dla wygody w życiu codziennym, tym bardziej, że o pamięci często zapominamy, a o czasie zegary nam przypominają:)


Arkadiusz Jadczyk23 lutego 2022, 15:30

@Mek

Możana zbudowac układ bez pamięci. Można oczywiście wtedy si eupierać, że pamięć jest zakodowana w konstrukcji układu. Bo skoro konstrukcja jest taka sama dziś jaka była wczoraj, to musi jakoś "pamiętać" swoja konstrukcję. Czy o tyaak daleko idące rozważania chodzi? Ale wtedy co to jest wczoraj i dzisiaj? Człowiek ma pamięć. Ale gdyby człowieka nie było, układ działałby tak samo. We wszechświecie obowiązuje stale te same prawa przyrody. Gdzie one są "pamiętane"?


Mek 23 lutego 2022, 16:09

@Arkadiusz Jadczyk

Nie, nic się nie zmienia.

To my uważamy, że coś jest w fizycznym czasie, podobnie, jak uważamy, że jest w fizycznej przestrzeni.

Oczywiście, że jak czegoś nie widzimy, to to dalej jest, układ, konstrukcja, zachowania – tu nic się nie zmienia fizycznie.

Tylko to wtedy, nie jest w czasie.


Dlaczego te moje wpisy tu umieściłem?

Uważam już, że to bardzo ważne.

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale