OPOLE QUADY FABFabryka quadów Polaris w Opolu. Fot: PAP/Krzysztof Świderski
OPOLE QUADY FABFabryka quadów Polaris w Opolu. Fot: PAP/Krzysztof Świderski
PFR Portal PPK PFR Portal PPK
472
BLOG

Pracownicze Plany Kapitałowe z perspektywy kobiet

PFR Portal PPK PFR Portal PPK Społeczeństwo Obserwuj notkę 11
Wprawdzie Pracownicze Plany Kapitałowe nie mają płci, ale są doskonałą okazją do tego by szczególnie kobiety mogły zabezpieczyć swoją przyszłość.

Jak wysoka będzie moja emerytura?

Wszystkie dane pokazują jedno: emerytury, który będziemy otrzymywać w przyszłości nie zapewnią utrzymania poziomu życia z okresu aktywności zawodowej. Z prognoz przygotowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że osoby przechodzące na emeryturę w 2040 roku będą otrzymywały ok. 35% swojej ostatniej pensji, a w 2060 roku już tylko 25%. To bardzo niewiele, ale biorąc pod uwagę, że nie każdy ma otrzymywać wysokie wynagrodzenie, może okazać się, że przyszła emerytura nie wystarczy na zaspokojenie nawet podstawowych potrzeb.

W szczególnie trudnej sytuacji mogą znaleźć się kobiety, bo to właśnie panie najczęściej zarabiają mniej od panów, nawet na tych samych stanowiskach. To dzięki paniom mamy szansę na wychowanie dzieci, ale to także odbywa się kosztem ich kariery zawodowej, choćby dlatego, że by opiekować się dziećmi biorą urlop wychowawcze, a gdy sytuacja tego wymaga również urlopy bezpłatne lub podejmują się pracy w niepełnym wymiarze godzin. Wszystko to sprawia, że emerytura kobiet jest niższa od emerytury mężczyzn o jedną trzecią. A gdy dołożyć do tego, że panie żyją dłużej niż panowie i na emeryturze przebywają średnio 21 lat, to widać jak ważne jest zadbanie tu i teraz o spokojną ekonomicznie przyszłość. 

Obejrzyj rozmowę z Katarzyna Pilczuk na temat PPK z perspektywy kobiet:


- Niestety, w Polsce rzeczywiście cały czas występują dysproporcje w zarobkach kobiet i mężczyzn, i co ważne, im wyższe stanowisko zajmowane przez kobietę, tym te różnice na niekorzyść pań są większe - wyjaśnia Katarzyna Pilczuk, ekspert, doradca ubezpieczeniowy, prezes Polskiego Stowarzyszenia Rekomendowanych Doradców Ubezpieczeniowych. – Ubolewamy nad tym, jako kobiety, ale też jako doradcy pomagający zapewnić ludziom bezpieczeństwo finansowe. 

Pracownicze Plany Kapitałowe z perspektywy kobiet

Takim rozwiązaniem są właśnie Pracownicze Plany Kapitałowe, które mogą stać się poważnym, comiesięcznym dodatkiem do emerytury. Jestem ogromnym orędownikiem żeby oszczędzać. Zwłaszcza, że żyjemy w systemie zdefiniowanej składki, ale nie w systemie zdefiniowanego świadczenia. Inaczej mówiąc: wiemy ile odłożymy, na klasyczną emeryturę, ale nie wiemy, ile realnie dostaniemy. Dlatego Panie potrzebują dodatkowych środków, których bezpieczeństwo jest gwarantowane. Czytelne zasady, wymierne korzyści przy niewielkich wysiłku finansowym ze strony osoby płacącej składki sprawiają, że PPK to doskonałe rozwiązanie dla kobiet, bo nie wymagają wyrzeczeń, a przynoszą wymierne korzyści. To zadośćuczynienie i podziękowanie za to, że kobiety często rezygnując z pełnej aktywności zawodowej na rzecz troski o rodzinę. Jesteśmy częścią Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, w ramach której odpowiadamy za prowadzenie działalności określonej w ustawie o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Naszą misją jest gromadzenie oraz udzielanie informacji o funkcjonowaniu PPK, tak, aby nowo wprowadzany system oszczędzania został zaimplementowany jak najbardziej efektywnie, a nasza spółka była centrum kompetencji w programie PPK. Robimy to przede wszystkim poprzez prowadzenie strony www.mojeppk.pl, jedyne oficjalne źródło informacji o funkcjonowaniu Pracowniczych Planów Kapitałowych. W ramach zarządzania portalem dostarczamy niezbędnych informacji pracodawcom, pracownikom oraz instytucjom finansowym, prezentujemy oferty instytucji finansowych oraz informujemy o przeprowadzanych przez nas szkoleniach i konferencjach. Spółka organizuje szkolenia i konferencje dla pracodawców i pracowników, zapewniając niezbędną wiedzę i umiejętności w zakresie implementacji nowego prawa. Bierzemy udział w wydarzeniach zewnętrznych, zapewniając obsługę merytoryczną, a także świadczymy konsultacje indywidualne dla największych firm w Polsce. Nasze szkolenia są bezpłatne i odbywają się w formie stacjonarnej i internetowej. Regularnie na stronie www.mojeppk.pl umieszczane są materiały informacyjne, najnowsze interpretacje prawne i podręczniki PPK do pobrania bezpłatnie przez wszystkich zainteresowanych. Publikujemy je z myślą o pracownikach zatrudnianych przez polskie firmy, zarówno w języku polskim, jak i po ukraińsku czy angielsku.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo